Tallinna noorte kultuuripilet - TALLINNA KIRJANDUSKESKUS
Helisev “Kõrboja peremees” (Tammsaare muuseum)
“Kõrboja peremees” oli Anton Hansen-Tammsaare esimene romaan, milles lüürilises tekstis põimuvad hingeminevalt niihästi suured filosoofilised teemad kui ka lihtne inimlikkus. Tunnis räägime lähemalt seostest kirjaniku eluga ning tolle aja ühiskonnaga. Arutame selle üle, kas tegemist on armastusromaani, talupojaromaani või millegi muuga… Pikemalt peatume romaani loodussümbolitel ning sümboolsetel tasanditel. Tunnis saavad õpilased teada ka seda, millisele romaani tegelasele nad kõige enam sarnanevad. Tunni lõpetab lühike ringkäik Tammsaare korteris.
Vanuseaste: 8.-12. klass (eeldab eelnevat teose “Kõrboja peremees” lugemist)
Kestvus: 75 min
Osalejate arv grupis: min 10 õpilast
Seos õppekavaga: kirjandus, ajalugu
Suurim õnn on armastus (Tammsaare muuseum)
Anna ja Villu, Indrek ja Karin, Rudolf ja Irma, Oskar ja Erika… Armastus on üks Tammsaare loomingu põhiteemasid. Tammsaare kirjutab armastusest tundlikult ja meisterlikult, mehe ja naise vahelised suhted köitsid teda teosest teosesse. Võib öelda, et võime armastada on Tammsaare jaoks inimlikkuse mõõdupuu.
Milline on aga tõeline armastus ja kuidas teda ära tunda? Kas armastus on saatusest määratud? Kas argiaskeldustes armastus kaob või muutub üha tugevamaks? Kas suur armastus on õnn või õnnetus? Millega armastus lõpeb? Muuseumitund on pühendatud armastusele Tammsaare loomingus. Võtame vaatluse alla romaanid „Kõrboja peremees“, „Tõde ja õigus“, „Elu ja armastus“ ning „Ma armastasin sakslast“. Räägime, kuidas armastusteema kirjaniku loomingus avaldub, ühtlasi tulevad esitlusele dialoogid romaanidest.
Vanuseaste: 10.-12. klass
Kestvus: 75 min
Osalejate arv grupis: min 10 õpilast
Seos õppekavaga: kirjandus, ajalugu
Vahva vunts Vilde (Vilde muuseum)
Tund on sobilik nii põhikoolile kui ka gümnaasiumile esimeseks tutvumiseks Vildega. Teeme tutvust vahva vunts Vilde elu ja tegemistega ning tema 1920ndate stiilis koduga. Tema Kadriorus asuva autentse korteri igasse tuppa jätkub põnevaid ja värvikaid lugusid elust, loomingust ja ajastust. Ringkäigu ajal saame proovida Vilde ajastu aksessuaare. Tunni lõpus on võimalik oma teadmised proovile panna ning kinnistada nutiviktoriinis.
Vanuseaste: 5.-12. klass
Kestvus: 75 min
Osalejate arv grupis: min 10 õpilast
Seos õppekavaga: kirjandus, ajalugu
Mäeküla piimanaine (Eduard Vilde muuseum)
See tund on pühendatud Eduard Vilde psühholoogilisele romaanile “Mäeküla piimamees”. Hoolikalt läbimõeldud ja sõnastatud teos on andnud ainet erinevateks käsitlusteks. Kui varasematel aastakümnetel on teoses nähtud eelkõige Prillupi romaani, siis kaasaegne retseptsioon tõlgendab ainest pigem Mari vaatepunktist. Haridusprogrammis “Mäeküla piimanaine” vaheldub teoreetiline ainekäsitlus arutelu ja õppevideo vaatamisega.
Vanuseaste: 10.-12. klass (eeldab teose “Mäeküla piimamees” eelnevat lugemist/filmi vaatamist)
Kestvus: 75 min
Osalejate arv grupis: min 10 õpilast
Seos õppekavaga: kirjandus, ajalugu
“Sügisball” ja inimese üksindus (Mati Undi muuseum)
Muuseumitunnis räägime lähemalt Mati Undist ning tema romaanist “Sügisball”. Räägime lähemalt sellest, mida on teinud linnastumine inimesega ning vaatleme, milliseid võtteid kirjanik oma tekstis kasutab, et anda edasi suurlinlikku kogemust. Puudutame üksildustunde teemat ning mõtiskleme, kuidas selle tundega hakkama saada. Muuseumitunni raames saab õpilane teada, mis inspireeris Mati Unti Mustamäest kirjutama. Arutame selle üle, milles seisneb teose populaarsus ning miks on see Undi enim tõlgitud teos.
Vanuseaste: 10.-12. klass
Kestus: 75 min
Osalejate arv grupis: min 10 õpilast
Seos õppekavaga: kirjandus, ajalugu
Tunni eesmärk on teha sissevaade eesti kultuuriloo erilisse aega – 1960. aastatesse, mil kirjandusse tuli hulk uusi autoreid, kelles said kiiresti elavad klassikud ja meie nüüdsete tüvitekstide autorid – Paul-Eerik Rummo, Mati Unt, Viivi Luik, Jaan Kaplinski, Artur Alliksaar, Hando Runnel. Mis toimus sel ajal eesti kirjanduses ja ühiskonas ning kui palju seda mõjutas maailmas käima läinud hipirevolutsioon? Kui erinvad on toonased ja tänapäevased noored ja nende looming? Räägime kirjanikest, kirjandusest ja ühiskonnast, loeme luuletusi ning kirjutame Mati Undi läkituse klassile.
Vanuseaste: 10.-12. klass
Kestus: 75 min
Osalejate arv grupis: min 10 õpilast
Seos õppekavaga: kirjandus, ühiskond, ajalugu