Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

13 aastat lastemuuseumit Kadriorus. Miiamilla tähistab 25. septembril sünnipäeva.

foto_TOOMAS-HUIK.jpg
25. septembril kell 13-15 tähistab Eesti esimese käed-külge muuseumina alustanud Lastemuuseum Miiamilla oma 13. sünnipäeva. Sel puhul pakub muuseum tegevust nii väikestele, keskmistele kui ka päris suurtele Miiamilla sõpradele. Kõigile on sel päeval sissepääs 1 €.
Täpselt 13 aastat tagasi avas Tallinna Linnamuuseumi filiaalina uksed Eestis esimene läbini käed-külge muuseum – Lastemuuseum Miiamilla. Eesti muuseumimaastikul oli see tol hetkel täiesti uuenduslik nähtus, kus võis peaaegu kõiki muuseumis olevaid asju oma käega katsuda. Julge uudse kontseptsiooniga teemamuuseumi loojaiks olid selle esimene juhataja Tanel Veeremaa ja muuseumipedagoog Maarja Kõuts. Lastemuuseum võeti väga hästi vastu ja oli esimestest päevadest alates rahvarohke, kinnitab tollal seal külastusjuhina töötanud Kristi Paatsi, kes nüüd on oma esimest sünnipäeva tähistava Kalamaja muuseumi juhataja. Just see kogemus inspireeris teda samale põhimõttele tuginevat kogukonnamuuseumit looma.

Ehkki Lastemuuseum Miiamilla asub traditsioonilise ilmega, uusklassitsistliku tornikupliga majas, oli aastatel 1936-1937 Kadriorgu, linna esinduspargi südamesse rajatud lastepargi peahoone oma sisult juba tollal väga uuenduslik nähtus. Pargikultuuri mitmekesistamise suund oli inspireeritud Euroopast, kus leidus eriilmelisi rahvaparke vaba aja veetmiseks, liikumisharrastustele ja kultuuritarbimiseks.
„Praegune Lastemuuseum Miiamilla kannab nii muuseumis sees kui ka välialal edasi kunagise lastepargi missiooni ja väärtusi, pakkudes lastele ja peredele hariduslikke, loovust toetavaid, mängulisi ja keskkonnateemalisi tegevusi,“ kinnitab muuseumi praegune juhataja Jane Meresmaa-Roos.

Et nüüdseks on muuseumi ekspositsioon juba 13 aastat vapralt igapäevastes mängudes ja haridustöös vastu pidanud, on kavas suurem uuenduskuur. Selleks sulgeb maja talvel mõneks ajaks uksed, et siis juba põhjalikult uuendatud sisuga taas avaneda. Nii on sügisel veel võimalik tulla senise armsakssaanud muuseumiga kohtuma. Muuseumi uuest, loodavast ekspositsioonist ja Kadrioru lastepargi peahoonena alanud minevikust saab lähemalt lugeda Jane Meresmaa-Roosi artiklist, mis ilmus juunikuus ajakirjas Imeline Ajalugu ning on avaldatud ka muuseumi ajaveebis.

MIIAMILLA SÜNNIPÄEVA KAVA
12.00 Kõige vahvamate meistrite laat. Miiamilla sünnipäevale tulevad külla muuseumipoes olevate toodete kunstnikud ja meistrid. Osta saab otse autoritelt.
13.00 Miiamilla jutud tähetornis.
14.00 Minimuuseumi meisterdamine ja uue lastemuuseumi ekspositsiooni tutvustamine. Jutustame põnevast laste imedemaast, tähetornis loeme ette lugusid Miia-Milla-Manda raamatust. Osaleda saab väikses loteriis ja meisterdada omale peopessa mahtuva minimuuseumi.
Koridorigaleriis avame näituse lastemuuseumi uue püsinäituse ideest ja piiluda saab Miiamilla unistustesse ja tulevikuplaanidesse.

Info leiab ka muuseumi veebilehelt