Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Graafikakunsti auhinna Wiiralti peapreemia pälvis Lauri Koppel

Graafikakunsti auhinna Wiiralti peapreemia pälvis Lauri Koppel

Eelmine nädal selgus „Wiiralti preemia 2022“ nüüdisgraafika konkursi 123 teose hulgast viis nominenti, konkursi võidutöö pälvis Lauri Koppeli offset-litograafia tehnikas seeria pealkirjaga „Suvila“ ja ergutuspreemia anti kahest pildist koosneva töö „Õhkulend“ autorile Kadri Toomile.

„Wiiralti preemia ja Eesti nüüdisgraafika näitus on iga kolme aasta tagant saabuv kulminatsioon, mis näitab meie graafikakunsti hetkeseisu. Konkursile laekunud 123 erinäolist tööd 52 kunstnikult kinnitavad, kui elujõuline see väärikas žanr meie loojate seas on ning see teeb rõõmu,“ kõneles Tallinna abilinnapea Kaarel Oja.
 
Wiiralti preemia ja Eesti nüüdisgraafika näitus on saanud Eesti kunstimaailma traditsiooniliseks osaks eesmärgiga toetada, innustada ja ühendada loovautoreid eri põlvkondadest.
 
„Graafikaklassikute isikupärase kujundimaailma ja tehnilise meisterlikkuse järjepidevuse kõrval on märkimisväärsed noorte graafikategijate otsingud, aga ka teises meediumis või sootuks valdkonnas tegutsevate autorite graafilised katsetused,“ iseloomustas tänavuaastast konkurssi žüriiliige ja Eesti Kunstimuuseumi graafikakogu juhataja Elnara Taidre.
 
Konkursile laekunud 52 autori tööde hulgast valiti välja 41 autori teosed, mille hulgast selgitati välja viis nominenti. Konkursi võitjaks osutunud Lauri Koppelile ning ergutuspreemia pälvinud Kadri Toomile lisaks kuulutati „Wiiralti preemia 2022“ nominentideks Sirje Eelma, Raul Keller ja Jaanus Samma. Aupreemia anti Raul Meelile.
 
Wiiralti preemia 2022 žüriisse kuulusid: esimees Harry Liivrand (kunstikriitik) ja liikmed Gudrun Koppel (Wiiralti preemia 2019 laureaat), Inga Heamägi (Wiiralti preemia 2019 laureaat), Elnara Taidre (Eesti Kunstimuuseum), Kirke Kangro (Eesti Kunstiakadeemia), Indrek Köster (Eesti Kunstnike Liit), Loit Jõekalda (Eesti Vabagraafikute Ühendus), Laura Toots (Tallinna Linnavalitsus), Virge Loo (Eesti Rahvusraamatukogu) ja Aleksander Metsamärt (kunstikriitik).
 
Eduard Wiiralti kunstiauhinnale (Wiiralti preemia) pandi alus 1996. aastal, kui väliseestlased Harry Männil ja Henry Radevall kinkisid Tallinna linnale 62 Eduard Wiiralti originaalteost tingimusega avada Eesti Rahvusraamatukogus alaliselt Eduard Wiiralti galerii, mis kujunes väga oluliseks sümboliks Wiiralti preemia tekkele.
 
Wiiralti preemiat antakse välja igal kolmandal aastal ning tänavu juba kaheksandat korda. Konkurss-näitust korraldavad Eesti Rahvusraamatukogu, Tallinna Linnavalitsus, Eesti Kunstnike Liit ja Eesti Vabagraafikute Ühendus.
 
Tänavust konkurss-näitust toetasid Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstike Liit ja Tallinna Linnavalitsus. Näitus on ARSi Projektiruumis avatud 13. oktoobrist kuni 9. novembrini  E-R kell 11-16 ja L 12-16. 

Foto: Roman-Sten Tõnissoo