Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinna Kammerorkester alustab uut sarja “Kontsertmeistrid“

Tallinna Kammerorkester alustab uut sarja “Kontsertmeistrid“

Neljapäeval, 20. oktoobril kell 19 esinevad Mustpeade maja Valges saalis Soome muusikaelu eestvedajad, tippviiuldajad Antti Tikkanen ja Minna Pensola. Tikkanen mängib Antonio Stradivari viiulil ning Pensola Stradivari õpilase Bergonzi viiulil, mille kuulsaim omanik on olnud USA viiuldaja Isaac Stern. Mõlema mängija pillid olid varem Soome dirigendi Paavo Berglundi omanduses.

Selle sündmusega alustab Tallinna Kammerorkester uut sarja „Kontsertmeistrid“, mille läbivaks ideeks on anda nimekatele solistidele võimalus tulla publiku ette oma muusikavalikuga. Uue sarja algataja ja kunstiline juht on Tõnu Kaljuste.

„Mängime väga palju erinevaid stiile ja väga palju rütme – Hillborgi peaaegu et rock’n’blues groove improvisatsioonist kuni mitte sugugi vähem kaasakiskuva Bachi Brandenburgi kontserdini, mis rokib nagu ei miski muu,“ ütleb solist Minna Pensola.

Pensola sõnul on kontserdil kavas kõige vanemad teosed 17. sajandist ning kõige uuemad praegusest ajast.

Sealjuures saab kaasaegset muusika kuulates kogeda piiride nihutamist. „Hillborgi kontserti mängib Minna sooloviiulil. Vioolad ja tšellod mängivad rütmi ning poognate asemel võtame kätte bambuskepid,“ lisab Antti Tikkanen.

„Kui inimesed mõtlevad, kas mulle meeldib klassika, kas ma tahan minna kontserdile, kas klassika on minu jaoks, siis tasub meeles pidada, et klassikaline muusika sisaldab muusikat läbi viie sajandi. Sellel on palju erinevaid stiile, see on mõjutatud nii geograafiast kui ka ajalooepohhidest, erinevatest sajanditest ja kümnenditest,“ märgib Minna Pensola ning julgustab kontserdile tulema avatud meele ja kõrvadega.

Antti Tikkanen ja Minna Pensola on aktiivsed tegutsejad Soome muusikaelus. Nad on rahvusvaheliselt hinnatud ansambli Meta4 liikmed, teevad koostööd Soome heliloojatega, nendega on seotud kontserdisarjad „Klasariklubi“ ja „PuKamaChamber“ Helsingis, Soome Barokkorkestri kunstiline juhtimine jne. Alates käesolevast on duo Soome mainekaima Kuhmo Kammermuusikafestivali kunstilised juhid.

Järgmisena astuvad „Kontsertmeistrite“ sarjas kuulajate ette Eesti solistid MUBA saalis:
  • 19.11 kl 19 Robert Traksmann (MUBA saalis)
  • 21.01.2023 kl 19 Hans Christian Aavik (MUBA saalis)
  • 18.02.2023 lk 19 Andres Kaljuste (MUBA saalis)
Minna Pensola on tuntud kirgliku solisti ja inspireeriva orkestrijuhina, samuti muusikaelu korraldaja ja pedagoogina. Oma kodulinnas Helsingis asutas ta kontserdisarjad „Klasariklubi“ ning „PuKamaChamber“. Ta on osalenud solistina mitme soome helilooja teoste esiettekandel, näiteks Lotta Wennäkoski kammerteos ning Iiro Rantala (Deutsche Kammerphilharmonie Bremen ja Iiro Rantala, klaver) ja Jukka Tiensuu (Tapiola Sinfonietta ja sopran Anu Komsi) topeltkontserdid. Minna Pensola on Joensuu Linnaorkestri kunstiline nõustaja ja Helsingi pidunädalate juurde loodud festivali „Wonderfeel“ üks eestvedajaid. Lisaks juhendab ta noori muusikuid Euroopa Kammermuusikaakadeemias (ECMA) ja Sibeliuse Akadeemias. Loe lisaks: https://www.minnapensola.fi/#Minna_Pensola%2FMinnan_CV

Antti Tikkanen on avatud meelega viiuldaja, kes astub vajadusel üles nii dirigendi, kammermuusiku, solisti kui ka õpetajana. Edukas tegevus Soome Barokkorkestri kunstilise juhina aastail 2014–2017 tõi kaasa kutseid teistelt orkestritelt koostööks nii solisti, dirigendi kui ka külaliskontsertmeistrina. Viimastel aastatel on ta esinenud näiteks koos Keski-Pohjanmaa Kammerorkestri, Tampere Filharmoonia, Euroopa Liidu Noorteorkestri ja Bremenis resideeriva Deutsche Kammerphilharmonie’ga. Antti Tikkanen on salvestanud muusikat firmadele ECM, BIS, Ondine, Hänssler Classic, Alba, Fibo Records, viimati andis ta koos Iiro Rantala ja Deutsche Kammerphilharmonie’ga välja Gershwini plaadi (ACT). Loe lisaks: https://www.minnapensola.fi/#Antti_Tikkanen%2FAntin_CV

2022/2023 tähistab Tallinna Kammerorkester oma 30. kontserdihooaega. Tallinna Kammerorkestri asutaja, kunstiline juht ja peadirigent on Tõnu Kaljuste.