Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

Tallinna Raekojas anti üle Kristjan Raua nimelised preemiad

Eile õhtul Tallinna Raekojas toimunud pidulikul tseremoonial anti üle Kristjan Raua nimelised preemiad – tänavu omistati preemiad 33 kandidaadi seast Mai Levinile, Terje Ojaverile, Lembit Sarapuule ja Ludmilla Siimule.

Tallinna abilinnapea Madle Lippuse sõnul on oluline on märgata häid tegijaid ning neid oma panuse eest tänada ja väärtustada. „Selle põhimõtte eest on seisnud Eesti vanim kunstipreemia, mida on välja antud aastast 1973. Väärtus ja väärikus peegelduvad ka käesoleva aasta žürii otsuses tunnustada pikaajalise kogemusega ja Eesti kunstiajalugu kujundanud loojaid - nelja laureaati, kes kõik on oma äratuntavate käekirjadega aastakümneid toetanud meie kultuuriloo kasvamist ja mitmekesisemaks muutumist,” rääkis Lippus.

Kristjan Raua preemia omistatakse eelmise aasta jooksul valminud või esmakordselt avalikustatud loomingu, kunstiprojekti või -sündmuse eest kunstnikule, kunstiteadlasele või loomingulisele rühmale; erandina võidakse preemia määrata ka varem valminud teoste või elutöö eest.

Eesti Kunstnike Liidu asepresident Vano Allsalu nentis, et Kristjan Raua looming on üks neist eesti kultuuri algallikatest, mille mõju on jõudnud meieni läbi erinevate põlvkondade ja riigikordade, ületades erinevaid maitse-eelistusi ja mõtteviise. „Kristjan Raua arhetüüpne roll rahvusliku kunstikultuuri suurkujuna on aastatega üksnes kasvanud ja nii on temanimelise preemia iseloom ja tähendus tahes-tahtmata põimitud kunstniku enese eluloo ja loomingulise pärandiga,“ sõnas Allsalu.

Vastavalt preemia statuudile omistati tänavu Kunstnike Liidu volikogu liikmetest ja Tallinna linna esindajast koosneva žürii otsusega Kristjan Raua nimeline preemia Mai Levinile laiahaardelise ja mitmekülgse kunstiajaloolase töö eest Kristjan Raua pärandi uurimisel, Terje Ojaverile naiseliku tugevuse järjepideva ja jõulise väljendamise eest loomingus, Lembit Sarapuule vääramatu sõltumatuse eest maalikunstniku ja mõtlejana ning Ludmilla Siimule pikaaegse väljapaistva loomingulise tegevuse eest kunstniku ja õppejõuna.

Kristjan Raua nimeline aastapreemia on vanim kunstipreemia Eestis – preemiat annavad alates 1973. aastast ühiselt välja Eesti Kunstnike Liit ja Tallinna Linnavalitsus. Preemia väärtuseks on 2800 eurot.

Fotod: Mats Õun