Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Kuumalaine korral kaitse ennast ja lähedasi

Kuumalaine korral kaitse ennast ja lähedasi

Kuum ilm (üle 25 ºC) suurendab kuumarabanduse ohtu. Kõige rohkem ohustab see eakaid, väikelapsi, kroonilisi haigusi põdevaid või väljas rasket füüsilist tööd tegevaid inimesi. 

Kuumarabandusele viitab kiire kehatemperatuuri tõus, higistamine, peavalu, südamepekslemine, peapööritus, oksendamine, meeltesegadus ja minestus. Kui kahtlustad, et kellelgi on kuumarabanduse oht, siis kutsu koheselt kiirabi 112.

Juhul, kui õhutemperatuur on enam kui 25 ºC, siis:

  • väldi pikaajalist päikese käes olemist 
  • püsi jahedamates ruumides
  • hoia aknad kinni, kui toas on jahedam kui väljas
  • kasuta heledaid kardinaid ja konditsioneeri
  • kui võimalik, siis jahuta end jaheda veega
  • joo ohtralt vedelikku, soovitatavalt vett ja varu seda enda värskendamiseks
  • pea piiri kohvi ja alkoholiga, sest need suurendavad vedelikukadu
  • kanna peakatet ja õhukesi heledaid riideid
  • hoia väikelapsed ja imikud otsese päikese eest, ära jäta neid autosse 
  • jälgi, et ka lemmikloomad oleksid jahedas, varustatud piisava veega ja ära jäta neid kuuma autosse.

Jaga neid nõuandeid ka oma sõpradega!

Joogivee kraan Tallinna linnas Puhast joogivett on linlastel võimalik saada Tallinna Vee avalikest veevõtupunktidest, mis on kõigile tasuta ja hõlpsasti leitavad veebikaardilt

Ühtlasi on kõik joogipunktid märgistatud QR-koodiga, mida skaneerides näeb ka teisi kaardil asuvaid veevõtupunkte.

Avalikud veevõtupunktid on avatud hooajaliselt – maist kuni septembri lõpuni.

 

Joo rohkem vett ja püsi varjus – arst soovitab, kuidas kuuma ilma paremini üle elada

Esmane soovitus enese kuumuse eest kaitsmiseks on: leida varjuline koht, kanda peakatet, kasutada päikesekaitsevahendeid ja tarbida piisavalt vedelikku. Samuti soovitavad arstid ekstreemse kuuma korral vähendada füüsilist koormust ja päikese käes viibimise aega.
 
ITK erakorralise meditsiini keskuse juhi dr Kristiina Mäemetsa sõnul algab suvekuumusega toimetulek teadlikest valikutest ja ennetavatest meetmetest. „Kui ilmnevad juba kuumarabanduse või kuumakurnatuse sümptomid, tuleb tavaliselt tegutseda kiiresti ja otsida  meditsiinilist abi. Paljudel juhtudel saab ehmatuse ja arsti juurde sattumise hoida ära lihtsate vahenditega.“

„Kui kahtlustate kuumarabandust, eemaldage kannatanult liigsed riided ja jahutage teda kiiresti, näiteks külma duši, märgade rätikute või ventilaatori abil. Andke talle juua, selleks sobib hästi spordijook või soolatablettidega vesi, mis aitab taastada kehas elektrolüütide tasakaalu. Kui sümptomid ei parane poole tunni jooksul või süvenevad, pöörduge kohe kiirabisse, helistades 112,“ ütleb kiirabiarst.
Esmane soovitus – palju juua 
Kõige olulisem kuuma ilmaga on piisavalt juua. Dehüdratsiooni vältimiseks on soovitatav vedelikku tarbida pidevalt ja väikeste lonksudena. Sobib vesi, mineraalvesi, mahlad, piimatooted jne. „Janu ei tohiks oodata – kui juba tunnete janu, võib see viidata juba vedelikupuudusele. Alkoholi tuleks tarbida ka mõistlikult ning palaval päeval tasuks seda üldse vältida, sest alkohol soodustab dehüdratsiooni,“ ütleb dr Mäemets.
Trenn hommikul või siseruumis
25 kraadi ja üle selle ei tähenda suure koormusega treenijatele midagi head. Dr Mäemetsa sõnul tasuks internsiivsed trennid ekstreemse kuumaga ära jätta, teha neid siseruumides või valida treenimiseks varahommikune aeg. „Suurel koormusel treenides, kui ka ilm on kuum , tähendab organismi jaoks  väga suurt koormust, mille käigus organism võib ülekuumeneda. Sisuliselt on see võrreldav palavikuseisundiga, mis tuleb esmalt alla saada,“ hoiatab arst.
Ülekuumenemise puhul on oluline jahutus
„Kui tunnete, et organism hakkab ülekuumenema (tekib loidus, peavalu), siis tuleb minna varjulisse kohta, end jahutada ja tarbida vedelikke. Võtke aega vähemalt pool tundi – enesetunne peaks selle ajaga märgatavalt paranema. Pärast enesetunde paranemist on aga mõistlik paar tundi puhata, kindlasti ei tohiks kohe minna sportima või tugevat füüsilist pingutust nõudvat tööd tegema. Kui enesetunne jääb aga halvaks, tuleb kindlasti arsti poole pöörduda.“
 

Ära jäta kedagi üksi kuuma autosse

Eriti tähelepanelikud tuleks kuumalaine ajal olla laste, eakate ja nõrgema tervisega inimeste suhtes, kuna nemad on kuumuse suhtes tundlikumad. „Soovitan igal täiskasvanud inimesel olla lähedaste suhtes kuumaperioodidel olla eriti hoolikas ja jälgida, et nad saavad piisavalt vedelikku juua, kasutavad mütsi ja päikesekaitset ning neil on võimalus viibida jahedas. „Ärge kunagi jätke kedagi kuuma autosse, kuna temperatuur võib seal väga kiiresti tõusta ohtlikule tasemele,“ ütleb kiirabiarst.


Päikesekaitse kõrge UV-kiirguse eest

Samuti tuleks pöörata tähelepanu päikesekaitsele ja varju otsimisele päevasel ajal. Otsest päikese käes viibimist tuleks võimalusel vältida, seda ka seetõttu, et kuumalaine ajal on meile harjumuspäratult kõrge UV-kiirgus, mis põletab nahka kiiresti. „Otsige varjulisi kohti või viibige jahedates siseruumides. Kui olete väljas, kandke kergeid, heledaid ja õhulisi riideid ning peakatet, et kaitsta end päikesepiste eest. Kasutage kindlasti ka päikesekaitsevahendeid,“ soovitab dr Mäemets.
 
Kuumalained on Eestimaa suves järjest sagedasemad, kuid lisaks puutuvad kuumalainetega kokku ka inimesed puhkuste ajal. Sel juhul tasub oma suvist puhkust planeerides silmas pidada, et mere ääres ja rohelises looduses on kuumalaineid  kergem taluda kui suurlinna asfaldil ja kõrbepiirkonnas.

Kuumalained on Eestimaa suves järjest sagedasemad, kuid lisaks puutuvad kuumalainetega kokku ka inimesed puhkuste ajal. Sel juhul tasub oma suvist puhkust planeerides silmas pidada, et mere ääres ja rohelises looduses on kuumalaineid  kergem taluda kui suurlinna asfaldil ja kõrbepiirkonnas. 

Viimati muudetud 28.06.2024