Tallinna Läänemere Lasteaia kodukord
Lapse tervis ja riietus
- Lapse riietus toas on mugav, puhas ja nahasõbralik - õhku läbi laskev.
- Toas on soovitav jalas kanda sokke või põlvikuid ja kindlalt jalas püsivaid tugi-sisetallaga jalatseid.
- Lapse õueriietus ja jalatsid on ilmastikule vastavad ja aktiivset liikumist võimaldavad.
- Kui kojuminemise ja lasteaia õueriided on erinevad, siis viib lapsevanem iga nädala lõppedes õueriided pesemiseks koju, puhastada tuleb ka õuejalatseid.
- Lapse kapis on vahetusjalatsid, vajadusel vahetusriided (nii toa kui õueriided) ja vahetuspesu, puhas ja terve kamm või juuksehari, pakk pabertaskurätte, võimlemisriietus eraldi riidest kotikeses (võimlemisriietus viiakse peale nädalast kasutamist pesemiseks koju).
- Lapse kapis ei ole lubatud hoida ülearuseid riideid ja esemeid – määrdunud riided viiakse juba õhtul koju, samuti tehakse lapse kappi kogunenud joonistuste ja muu taolisega.
- Laste turvalisuse huvides on keelatud:
- rippuvad paelad-nöörid riietel;
- sallid ja kaelarätid (nende asemel kaelused);
- joped, mille kapuuts on kinnitatud õmblusega (kapuuts peab olema kinnitatud krõpsudega või trukkidega);
- kaelaehted.
- Lapsel on lubatud lasteaeda kaasa tuua oma mänguasju vastavalt rühmas kokkulepitud reeglitele. Rühma töötaja ei vastuta kodust kaasa toodud mänguasja kadumise või purunemise eest.
- Vanem informeerib lasteasutuse direktorit kirjalikult lapse terviseseisundist tulenevatest eritingimustest, mille alusel personal kohandab võimaluse korral päevakava, kasvukeskkonda ning õppe- ja kasvatustegevuse korraldust.
- Rühma töötaja jälgib lapse terviseseisundit lasteasutusse vastuvõtul ja seal viibimise ajal ning teavitab lapse tervise- või käitumishäiretest lapsevanemat ja vajadusel direktorit.
- Lasteasutuses ei anta lapsele ravimeid. Kui arst on lapse kroonilise terviserikke korral määranud lapsele ravimite manustamise, võib erandjuhul (nt suhkruhaigele) lasteasutuses anda ravimeid arsti määratud annuses üksnes vanema vastutusel direktori määratud lasteasutuse pedagoog.
- Lasteaeda tuleb terve laps, kellel ei ole köha, nohu, palavikku, kõhulahtisust, oksendamist, silmapõletikku, kurguvalu, hambavalu ega löövet.
- Haige lapse toomine lasteaeda ei ole lapse enda ega teiste lasteaias käivate laste tervise hoidmise vajadusest lähtudes õige ega aktsepteeritav.
- Lapse haigestumisest tuleb teavitada rühma töötajaid või juhtkonda.
- Lapse lasteasutuses haigestumise või vigastuse korral kutsub lasteasutuse töötaja vajadusel kiirabi ja võtab ühendust lapse vanemaga. Vanema või kiirabi tulekuni võimaldatakse lapsel vajaduse korral lamada järelevalve all. Vajadusel antakse haigestunud või vigastatud lapsele kiirabi kohale jõudmiseni esmast abi.
- Kõik lasteaias viibivad lapsed osalevad õuetegevustes. Kui laps ei saa tervislikel põhjustel õue minna, siis jääb ta koju lapsevanema hoole alla.
- Lapsed viibivad päevas õues 1-2 korda, olenevalt ilmast ja aastaajast.
- Talvel ei viibi lapsed õues, kui õhutemperatuur on - 20 kraadi ja rohkem. Kui õhutemperatuur on – 15 kuni 20 kraadi, lühendatakse õues viibimise aega vähemalt 20 minutit.
- Turvalisuse huvides on isiklike rulluiskude ja jalgrataste toomine lasteaeda keelatud.
- Laste ja lasteasutuse töötajate vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavate olukordade lahendamine ja meetmete rakendamine toimub lasteasutuse juhtkonna poolt vastavalt hädaolukorra lahendamise plaanile.
- Kui laste õues oleku ajal on ühel rühma töötajal põhjendatud vajadus minna osade lastega tuppa, peab teine rühma töötaja tagama ülejäänud rühma laste turvalisuse õuealal.