Johannes Käisi põhimõtted
Tallinna Lasteaed Sinilind lähtub oma töös Johannes Käisi üldõpetuse põhimõtetest:
J. Käis on öelnud: Kasvatus on väärtushinnangutega seotud tegevus. Ühiskonnas teatud ajal valitsevad väärtused peegelduvad ühiskonna pedagoogilises mõtlemises ja selles, kuidas kasvatus- ja haridussüsteemi arendatakse ja kasvatusprotsessi läbi viiakse.
Lasteaia väärtused on seotud J. Käisi pedagoogiliste ideede ja väärtustega:
- Lapsekesksus – J. Käis on öelnud, et lapsepärasuse nõue tähendab seda, et õpetuse sisuks on lapse huvide ringi kuuluvad asjad ja nähtused, mis on talle ka arenemis- ja jõukohased
- Eeskuju – J. Käis pidas õpetajat eeskujuks, samas on lapsed ise aktiivsed tegutsejad ja teineteisele eeskujuks
- Õppiv organisatsioon – J. Käis leidis, et haridusasutus peab alati uuendusseisundis olema. Seega tuleb väärtustada elukestvat õpet
- Meeskonnatöö – J. Käis arvas, et laste individuaalse töö kaudu saab tõsta laste ühistöö, meeskonnatöö väärtust
- Terviseedendamine ja keskkonnasäästmine – J. Käisi eluläheduse nõue on seotud keskkonnakasvatusega, kus õpetus hoiab sidet lapse kodu ja koduse ümbrusega. Kodukoha loodus on kõige tähtsam kodu- ja kodumaa-armastuse allikas. J. Käisi töökool kasvatab last tööle töö läbi hoolitsedes laste aktiivsuse ja isetegevuse eest. Töö aias, köögis, katsetes teenib niihästi keha harimist kui on teadmiste allikaks.
Tallinna Lasteaed Sinilind väärtustab laste isetegemist ning pakub selleks võimalusi taimede istutamisel-kasvatamisel, erinevate katsete läbiviimisel. Oma köögi olemasolu lasteaias toetab töökooli põhimõtete rakendamist köögis.
Loe Johannes Käisi kohta lisaks siit: https://johanneskais.wordpress.com/