Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Lasteaia vabatahtlik tutvustas oma kodukoha jõulutraditsioone

Lasteaia vabatahtlik tutvustas oma kodukoha jõulutraditsioone


Teisipäeval tutvustas meie lasteaia välisvabatahtlik Marie töötajatele oma kodukoha ja pere jõulutraditsioone. Marie elab Lõuna-Saksamaal, päris Šveitsi piiri lähedal ja jõuluaja tähistamine on seal mõneti teistsugune kui Eestis.
Juba novembri lõpus hakkavad sealsed pered küpsetama küpsiseid, kohalikus keeles Plätzchen või Bredle, mida siis terve jõulukuu vältel pärastlõunakohvi juurde nosida. Erinevaid küpsisesorte saab tavaliselt kokku 20 või rohkemgi, kusjuures igal perel on oma retseptid, mida teistega ei jagata. Lauliku töötajad said maitsta üheksat erinevat küpsisesorti, kõik Marie poolt küpsetatud tema pere retseptide järgi. Kümnenda küpsisesordi, Vanillekipferli, valmistamisel said kõik käed külge panna - taigen oli küll juba valmis, aga proovida sai vormimist ja pärast ahjust võtmist ka tuhksuhkrus veeretamist. Igal degusteeritud küpsisesordil oli oma nimi, mille tähendust Marie ka selgitas. Ja küpsised olid ikka väga maitsvad ... 
Saime teada, et Saksamaal on oluliseks jõulukuu sündmuseks 6. detsembril tähistatav St. Nicolay`s Day ehk meie nigulapäev, millele eelneval õhtul kõik väiksemad ja ka suuremad lapsed panevad oma saapa ukse taha ning järgmiseks hommikul on see maiustustega täidetud. Seevastu päkapikud neil laste sussidesse öösel üllatusi ei too. 
Kogu jõulukuu vältel toimuvad Saksamaal mitmesuguse suurusega jõuluturud, kus, erinevalt Tallinna jõuluturust, saab maitsta erinevate maade köökide hõrgutisi.
Jõululaupäeval käivad kõik pered kirikus, ka need, kes aasta jooksul sinna tavaliselt ei sattu. Seejärel süüakse koos perega pidulikus lauas. Kingid toob neile jõuluvana asemel  Christkind ehk ingel, kelle käimisest teavitab kellukesehelin, Jõuluõhtul  laudakse, tantsitakse, loetakse luuletusi ja mängitakse pilli, aga mitte kinkide lunastamiseks, vaid mõnusa meeleolu loomiseks.
Jõulujärgsetest traditsioonidest olid huvitavad jõulupuu kiitmine ja tähelaulmine. Jõulupuud käiakse kiitmas naabrite või tuttavate juures: kiidetakse ilusat puud või kauneid ehteid ning tõstatakse toost jõulupuu auks. Tähelaulmisel osalevad lapsed pärast uue aasta saabumist 1.-5. jaanuarini. Kroonidega ehitud lapsed käivad ukselt-uksele, esitavad traditsioonilisi rahvalaule ja koguvad raha heategevuseks, mille saaja on määratud kohaliku omavalitsuse poolt. Loomulikult antakse lauljatele ka väikeseid maiustusi. 6. jaanuar ehk kolmekuningapäev on Marie kodukohas vaba päev ja tähistab jõuluaja lõppu, aga mitte igal pool Saksamaal pole see vaba päev.
Oli põnev kuulda Saksamaa traditsioonidest. Kui midagi sealt sooviks Eesti omadele lisada, siis võtaks kindlasti  piparkookide juurde  mõne maitsva Plätzcheni.
Kauneid pühi koos perega kõigile!   Frohe Weihnachten für alle!