Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Legaalsed grafitiseinad Tallinnas

Legaalsed grafitiseinad Tallinnas

14581701t1h8cd7.jpg
Tallinna Haridusameti mobiilsed noorsootöötajad on palju panustanud Tallinna tänavakultuuri arendamisse. Aastate jooksul on erinevates linnaosades toimunud mitmeid Supergraafika projekte, kus tänavakunstist huvitunud noored on saanud õppida aerosoolvärvidega seintele kandma enda loodud eskiise.

Supergraafika puhul on tegemist mobiilsete noorsootöötajate poolt välja kuulutatud konkursiga, kuhu noored saavad esitada kavandeid, mis sobiks antud piirkonda või objekti kaunistama. Esitatud tööde seast valivad kogenud tänavakunstnikud välja parimad tööd, mis konkursil osalenud noorte poolt seinale kantakse.

Sedasi on toimunud: 
  • 25.08.2023 Pärnu maantee supergraafika, kus saab noorte poolt uue ilme Pärnu maantee viadukti betoonsein.
  • 2023. aastal Poordi supergraafika, kus sai noorte poolt uue ilme Poordi 5 aadressil asuva ehitusala piirdeaed.
  • 2022. aastal Vilde pargi supergraafika, kus said noorte poolt uue ilme parkuuri alal olevad betoonplokid.
  • 2021. aastal Kivila pargi supergraafika, kus said noorte poolt uue ilme parkuuri alal olevad betoonplokid.
  • 2019. aastal Kivila pargi supergraafika, kus said noorte poolt uue ilme parkuuri alal olevad betoonplokid.
363831942_275261301919890_4879030045517572545_n.jpg
Kuna huvi tänavakunsti vastu on suur, võeti eesmärgiks luua noortele seaduslikud kohad eneseväljendamiseks läbi grafitikunsti.
  • 2024. aastal avati Tallinnas kolmas legaalse grafiti sein, mis asub Mustamäe piirkonnas Sääse 16/18 asuvatel seintel.
  • 2023. aastal avati Tallinnas teine legaalse grafiti sein, mis asub Põhja-Tallinna piirkonnas Paljassaare tee 2 lähedal asuval vanal piirdeaial.
  • 2022. aastal avati Tallinnas esimene legaalse grafiti sein, mis asub Kesklinna piirkonnas Pärnu maantee viadukti betoonseintel. 
Legaalse grafiti sein on kasutamiseks kõigile huvilistele igal ajal. Sein pakub nii noortele, kes teevad alles esimesi katsetusi kui ka suurte kogemustega tänavakunstnikele turvalist ruumi grafiti harjutamiseks ja eneseväljenduseks. See vähendab avaliku ja eraomandi ebaseaduslikku märgistamist. Legaalse grafiti sein ei pane kunstnikele loomepiiranguid ja toetab oma arvamuse väljendamist, kuid seda siiski sündsuse piires – loomevabadus ei laiene ebatsensuursustele ning vaenu õhutavatele väljenditele ja kujutistele. Kunstnik teeb seinale oma joonistuse, mida on hiljem teistel võimalik üle joonistada – selliselt toimib tavaline legaalne sein. Seina kasutusjuhendiga saab tutvuda kohapeal.
 

Sander Ilvest.jpg

Legaalsed grafitiseinad on valminud Tallinna Haridusameti ning Kesklinna linnaosavalitsuse, Mustamäe linnaosavalitsuse, Põhja-Tallinna linnaosavalitsuse, Hundipesa OÜ ja kunstitarvete kaupluse Spekter koostöös.

Lisainfo: 
Aleksei Jefimov
Tallinna Haridusameti mobiilse noorsootöö peaspetsialist
[email protected]
55549123

Viimati muudetud 07.05.2024