Töötasujuhend
KINNITATUD
Tallinna Liikuri Lasteaia direktori
01.10.2014 käskkirjaga nr 1-2/13
KOOSKÕLASTATUD
Hoolekoguga 29.09.2014
Tallinna Liikuri Lasteaia direktori
01.10.2014 käskkirjaga nr 1-2/13
KOOSKÕLASTATUD
Hoolekoguga 29.09.2014
1. Üldsätted
1.1. Töötasujuhend on Tallinna Liikuri Lasteaed (edaspidi lasteaed) töötajate töötasu määramise ja maksmise kord, milles nähakse ette töötasumäärad, samuti töötasu maksmise aeg ja viis ning muude lisatasude maksmise tingimused ja kord.
1.2. Töötasujuhendi koostamise korraldab direktor. Töötasujuhendi väljatöötamisele on kaasatud lasteaia hoolekogu. Töötasujuhendi kinnitab lasteaia direktor.
1.3. Töötasujuhendi väljatöötamisel on lähtutud Töölepinguseadusest, Vabariigi Valitsuse 10. jaanuari 2013 määrusest nr 6 „Töötasu alammäära kehtestamine“ ja Tallinna Linnavolikogu 5. märtsi 2009 määrusest nr 6 „Tallinna haridusameti hallatavate asutuste töötajate töötasustamise alused”, Tallinna linnapea 8. juuli 2011 käskkirjast nr PO-1/ 181 „Tallinna linna ametiasutuste hallatavate asutuste töötajate töö tasustamise põhimõtted” ning Tallinna Linnavolikogu 18. septembri 2014 määruse nr 25 “Tallinna Linnavolikogu 5. märtsi 2009 määruse nr 6 „Tallinna Haridusameti hallatavate asutuste töötajate töötasustamise alused” muutmine”.
2. Töö tasustamine
2.1. Töötasu on töötaja töölepingus kokkulepitud töötasumäär, mis hõlmab kõigi töölepingus ja ametijuhendis kokkulepitud ülesannete täitmist ja ajakulu.
2.2. Töötajate töötasumäär määratakse kindlaks töölepingu sõlmimisel poolte kokkuleppel. Töötaja tööülesannetes lepivad direktor ja töötaja kokku töölepingus ja selle lisaks olevas ametijuhendis. Tööülesannete kirjeldus on piisavalt selge ja arusaadav, et töötaja teaks, milliste ülesannete täitmist temalt oodatakse. Kokkulepitavad tööülesanded mahuvad kokkulepitud tööaega.
2.3. Vabariigi Valitsuse 22. augusti 2013 määruses nr 125 „Haridustöötajate tööaeg“ nimetatud ametikohtadel lepitakse töötasu kokku, arvestades täistööaega 35 tundi nädalas, teistel töötajatel 40 tundi nädalas.
2.4. Töötajate töötasumäärad on välja toodud töötasujuhendi lisas nr 1.
2.5. Pedagoogide töötasustamine
2.5.1. Kõrgharidusega pedagoogide töötasu määramisel arvestatakse vastavust kvalifikatsiooni-nõuetele, atesteerimisel omistatud ametijärku ning Tallinna Linnavolikogu poolt kehtestatud pedagoogide töötasu alammäära.
2.5.2. Keskeriharidusega ja pedagoogide kvalifikatsiooninõuetele vastava pedagoogi töötasu alam-määr kuus on kõrgharidusega pedagoogi töötasu alammäärast kuni 15% madalam.
2.5.3. Kvalifikatsiooninõuetele mittevastava pedagoogi töötasu alammäär kuus on noorempedagoogi töötasu alammäärast kuni 15% madalam.
2.5.4. Pedagoogil, kes omandas tasemehariduse, toimub töötasumäära muutmine õppeasutuse diplomi ja avalduse esitamisele järgneval kalendripäeval.
2.5.5. Pedagoogil, kes läbis atesteerimise ja kellele omistati atesteerimisel pedagoogi, vanempedagoogi või pedagoog-metoodiku ametijärk, toimub töötasumäära muutmine atesteerimisele järgneval kalendripäeval.
2.6. Teiste töötajate töötasustamine
2.6.1. Lasteaia halduspersonali, spetsialistide, kantseleitöötajate, tööliste ja abipersonali töötasu määramisel lähtutakse ametikohale esitatavatest nõuetest, tööülesannete keerukusest, töötaja võimekusest ning vastutusest tööülesannete eest.
2.6.2. Direktori asetäitjate töötasumäär kuus võib olla 35% madalam direktori töötasu alammäärast.
2.6.3. Teiste täistööajaga töötajate palk ei või olla madalam Vabariigi Valitsuse määrusega kehtestatud töötasu alammäärast.
3. Lisatasu
3.1. Lisatasu täiendava tööülesande täitmise eest makstakse töötajale tööülesannete täitmise eest, mis ei tulene ametijuhendist ega töölepingust. Täiendavate tööülesannete täitmises ja lisatasu suuruses lepivad lasteaia direktor ja töötaja kokku enne täiendavate tööülesannete täitmise algust. Kirjalikus kokkuleppes näidatakse, milliste tööülesannete täitmise ja millise perioodi eest on täiendav tasu määratud. Lisatasu täiendavate tööülesannete eest määrab lasteaia direktor kokkuleppel töötajaga ühekordse või tähtaegse lisatasuna. Täiendav lisatasu kuus on kuni 50% töötaja töötasumäärast.
3.2. Individuaalne lisatasu on tasu, mida makstakse töötajale silmapaistvate teadmiste, kogemuste, oskuste või võimekuse eest ehk tasu nõutavast tulemuslikuma töö eest. Individuaalne lisatasu kuus on kuni 50% töötaja töötasumäärast.
3.3. Asendustasu on ajutiselt äraoleva töötaja asendamise või ajutiselt vaba töökoha ülesannete täitmise eest makstav tasu, kui asendamine ei ole ettenähtud töölepingus või ametijuhendis. Asendustasu kuus on kuni 50% töötaja töötasumäärast.
3.4. Ületunnitöö hüvitatakse vaba ajaga ületunnitöö ajaga võrdses ulatuses, kui ei ole kokku lepitud ületunnitöö hüvitamisel rahas. Ületunnitöö hüvitamisel rahas maksab tööandja töötajale 1,5-kordset töötasu.
4. Preemia
4.1. Preemiat võib maksta tunnustusena töötajale töökohustuste silmapaistvalt hea täitmise eest või kauaaegse tööpanuse eest, lähtudes lasteaia eelarvelistest võimalustest, kooskõlas lasteaias kehtestatud töötajate tunnustamise tavaga. Preemia suuruse otsustab lasteaia direktor igal korral eraldi.
4.2. Preemia määramisel näidatakse käskkirjas, milliste töökohustuste ja millise perioodi eest on tööga seotud preemia määratud.
4.3. Preemiat ei maksta töötajale distsiplinaarkaristuse kehtivuse ajal ega töölepingu seaduse § 88 lõike 3 kohase kirjaliku hoiatuse saanud töötajale aasta jooksul hoiatuse tegemisest.
4.4. Preemia maksmine kooskõlastatakse eelnevalt Tallinna Haridusameti juhatajaga.
4.5. Preemia makstakse välja asjaomasele tööperioodile järgneva kuu töötasu väljamaksmise kuupäeval.
5. Toetused
5.1. Töötajale võib maksta järgmisi toetusi:
5.1.1. lapse sünnitoetus (ühe lapse kohta) – kuni 55% Vabariigi Valitsuse määrusega kehtestatud kuutasu alammäärast;
5.1.2. matusetoetus (vanemad, abikaasa, lapsed) – kuni 70% Vabariigi Valitsuse määrusega kehtestatud kuutasu alammäärast;
5.1.3. toetus õnnetuse või varguse puhul või muudel erakorralistel juhtudel, kui töötaja vajab materiaalset abi (töötaja avalduse alusel või vahetu juhi ettepanekul) – kuni Vabariigi Valitsuse määrusega kehtestatud kuutasu alammäära kahekordses ulatuses;
5.1.4. töötaja töösuhte lõppemisel seoses tema surmaga makstakse töötaja lähedasele avalduse alusel matuse korraldamisega seonduvate kulude osaliseks katmiseks toetust (näidates käskkirjas isiku nime ja pangaarve numbri, kellele toetus üle kantakse) kuni Vabariigi Valitsuse määrusega kehtestatud kuutöötasu alammäära kahekordses ulatuses.
6. Töötasu maksmine
6.1. Töötasu arvestusperiood on kalendrikuu. Töötasu arvestatakse ajavahemiku eest, millal töötaja täitis talle pandud ülesandeid. Kui töötajal on kehtestatud täistööajast lühem tööaeg, arvestatakse töötasu proportsionaalselt tööl oldud aja eest. Töötasust arvestab tööandja maha seadusega ette nähtud maksud ja maksed.
6.2. Töötasu arvutamise aluseks on finantsjuhtimise infosüsteemi SAP veebiliides täidetud ja direktori kinnitatud tööajatabel.
6.3. Töötasu makstakse üks kord kuus lasteaia töökorralduse reeglites sätestatud kuupäeval. Kui töötasu maksmise päev on puhkepäev, makstakse töötasu sellele eelneval tööpäeval. Pangakonto muutmisest teavitab töötaja direktorit kirjalikult.
6.4. Töötajale väljastatakse Tallinna Haridusameti raamatupidamise osakonna poolt e-posti aadressile teatis arvestatud töötasu, puhkusetasu ja neist tehtud kinnipidamiste, töötaja eest arvestatud sotsiaalmaksu ja töötuskindlustusmakse kohta. Töötajal on õigus saada selgitusi direktorilt.
6.5. Töötaja kirjalikul nõusolekul võib lasteaed tema töötasust kinni pidada lasteaia arvel tehtavate kulude kehtestatud limiiti ületava summa.
7. Puhkusetasu arvestamine ja maksmine
7.1. Puhkusetasu arvutamise algdokument on direktori kinnitatud puhkuse ajakava ja/või käskkiri.
7.2. Puhkusetasu arvutatakse Vabariigi Valitsuse määrusega kehtestatud keskmise töötasu maksmise tingimuste ja korra alusel. Olenemata puhkusetasu väljamakse hetkest, võetakse keskmise töötasu arvutamisel aluseks puhkuse algusele eelnevale eelviimasele tööpäevale eelneval kuuel kalendrikuul töötaja poolt teenitud töötasu. Keskmise töötasu arvutamiseks õppepuhkuse ja lapsepuhkuse korral võetakse aluseks puhkuse alguse päevale eelnenud kuuel kalendrikuul teenitud töötasu.
7.3. Puhkusetasu (v.a. õppepuhkus ja lapsepuhkus) arvutatakse kas töötaja keskmise töötasu alusel või jätkatakse töötajale määratud töötasu maksmist, juhul kui see on töötaja jaoks soodsam.
7.4. Puhkusetasu makstakse töötaja pangakontole proportsionaalselt puhatud ajaga üldjuhul puhkuse kasutamise kuule järgneva kuu töötasu väljamaksmise kuupäeval koos vastava arvestuskuu töötasuga või töötaja kirjaliku avalduse alusel eelviimasel tööpäeval enne puhkuse algust, kui töötaja on sellekohase kirjaliku avalduse esitanud vähemalt 14 kalendripäeva enne puhkuse algust.
7.5. Õppepuhkuse tasu arvutatakse Vabariigi Valitsuse määrusega kehtestatud keskmise töötasu maksmise tingimuste ja korra alusel. Keskmise töötasu arvutamisel on aluseks õppepuhkuse alguse päevale eelnenud kuuel kalendrikuul töötaja teenitud töötasu.
8. Hüvitiste arvutamine ja kinnipidamised töösuhte lõppemisel
8.1. Haigushüvitise arvutamise algdokument on haigusleht. Haigushüvitis arvutatakse Vabariigi Valitsuse määrusega kehtestatud keskmise töötasu maksmise tingimuste ja korra alusel. Hüvitise arvutamisel võetakse aluseks tööandja poolt hüvitamisele kuuluvale esimesele haiguspäevale eelneval kuuel kuul töötaja poolt teenitud töötasu.
8.2. Töösuhte lõppemisel kasutamata jäänud aegumata puhkuse hüvitise arvutamisel võetakse aluseks kalendripäevad päeva täpsusega, kasutades üldisi ümardusreegleid.
8.3. Töösuhte lõppemisel väljatöötamata puhkuse eest töötasust kinnipeetava tasu arvutamisel võetakse aluseks ette puhatud kalendripäevad päeva täpsusega, kasutades üldisi ümardusreegleid.
1.1. Töötasujuhend on Tallinna Liikuri Lasteaed (edaspidi lasteaed) töötajate töötasu määramise ja maksmise kord, milles nähakse ette töötasumäärad, samuti töötasu maksmise aeg ja viis ning muude lisatasude maksmise tingimused ja kord.
1.2. Töötasujuhendi koostamise korraldab direktor. Töötasujuhendi väljatöötamisele on kaasatud lasteaia hoolekogu. Töötasujuhendi kinnitab lasteaia direktor.
1.3. Töötasujuhendi väljatöötamisel on lähtutud Töölepinguseadusest, Vabariigi Valitsuse 10. jaanuari 2013 määrusest nr 6 „Töötasu alammäära kehtestamine“ ja Tallinna Linnavolikogu 5. märtsi 2009 määrusest nr 6 „Tallinna haridusameti hallatavate asutuste töötajate töötasustamise alused”, Tallinna linnapea 8. juuli 2011 käskkirjast nr PO-1/ 181 „Tallinna linna ametiasutuste hallatavate asutuste töötajate töö tasustamise põhimõtted” ning Tallinna Linnavolikogu 18. septembri 2014 määruse nr 25 “Tallinna Linnavolikogu 5. märtsi 2009 määruse nr 6 „Tallinna Haridusameti hallatavate asutuste töötajate töötasustamise alused” muutmine”.
2. Töö tasustamine
2.1. Töötasu on töötaja töölepingus kokkulepitud töötasumäär, mis hõlmab kõigi töölepingus ja ametijuhendis kokkulepitud ülesannete täitmist ja ajakulu.
2.2. Töötajate töötasumäär määratakse kindlaks töölepingu sõlmimisel poolte kokkuleppel. Töötaja tööülesannetes lepivad direktor ja töötaja kokku töölepingus ja selle lisaks olevas ametijuhendis. Tööülesannete kirjeldus on piisavalt selge ja arusaadav, et töötaja teaks, milliste ülesannete täitmist temalt oodatakse. Kokkulepitavad tööülesanded mahuvad kokkulepitud tööaega.
2.3. Vabariigi Valitsuse 22. augusti 2013 määruses nr 125 „Haridustöötajate tööaeg“ nimetatud ametikohtadel lepitakse töötasu kokku, arvestades täistööaega 35 tundi nädalas, teistel töötajatel 40 tundi nädalas.
2.4. Töötajate töötasumäärad on välja toodud töötasujuhendi lisas nr 1.
2.5. Pedagoogide töötasustamine
2.5.1. Kõrgharidusega pedagoogide töötasu määramisel arvestatakse vastavust kvalifikatsiooni-nõuetele, atesteerimisel omistatud ametijärku ning Tallinna Linnavolikogu poolt kehtestatud pedagoogide töötasu alammäära.
2.5.2. Keskeriharidusega ja pedagoogide kvalifikatsiooninõuetele vastava pedagoogi töötasu alam-määr kuus on kõrgharidusega pedagoogi töötasu alammäärast kuni 15% madalam.
2.5.3. Kvalifikatsiooninõuetele mittevastava pedagoogi töötasu alammäär kuus on noorempedagoogi töötasu alammäärast kuni 15% madalam.
2.5.4. Pedagoogil, kes omandas tasemehariduse, toimub töötasumäära muutmine õppeasutuse diplomi ja avalduse esitamisele järgneval kalendripäeval.
2.5.5. Pedagoogil, kes läbis atesteerimise ja kellele omistati atesteerimisel pedagoogi, vanempedagoogi või pedagoog-metoodiku ametijärk, toimub töötasumäära muutmine atesteerimisele järgneval kalendripäeval.
2.6. Teiste töötajate töötasustamine
2.6.1. Lasteaia halduspersonali, spetsialistide, kantseleitöötajate, tööliste ja abipersonali töötasu määramisel lähtutakse ametikohale esitatavatest nõuetest, tööülesannete keerukusest, töötaja võimekusest ning vastutusest tööülesannete eest.
2.6.2. Direktori asetäitjate töötasumäär kuus võib olla 35% madalam direktori töötasu alammäärast.
2.6.3. Teiste täistööajaga töötajate palk ei või olla madalam Vabariigi Valitsuse määrusega kehtestatud töötasu alammäärast.
3. Lisatasu
3.1. Lisatasu täiendava tööülesande täitmise eest makstakse töötajale tööülesannete täitmise eest, mis ei tulene ametijuhendist ega töölepingust. Täiendavate tööülesannete täitmises ja lisatasu suuruses lepivad lasteaia direktor ja töötaja kokku enne täiendavate tööülesannete täitmise algust. Kirjalikus kokkuleppes näidatakse, milliste tööülesannete täitmise ja millise perioodi eest on täiendav tasu määratud. Lisatasu täiendavate tööülesannete eest määrab lasteaia direktor kokkuleppel töötajaga ühekordse või tähtaegse lisatasuna. Täiendav lisatasu kuus on kuni 50% töötaja töötasumäärast.
3.2. Individuaalne lisatasu on tasu, mida makstakse töötajale silmapaistvate teadmiste, kogemuste, oskuste või võimekuse eest ehk tasu nõutavast tulemuslikuma töö eest. Individuaalne lisatasu kuus on kuni 50% töötaja töötasumäärast.
3.3. Asendustasu on ajutiselt äraoleva töötaja asendamise või ajutiselt vaba töökoha ülesannete täitmise eest makstav tasu, kui asendamine ei ole ettenähtud töölepingus või ametijuhendis. Asendustasu kuus on kuni 50% töötaja töötasumäärast.
3.4. Ületunnitöö hüvitatakse vaba ajaga ületunnitöö ajaga võrdses ulatuses, kui ei ole kokku lepitud ületunnitöö hüvitamisel rahas. Ületunnitöö hüvitamisel rahas maksab tööandja töötajale 1,5-kordset töötasu.
4. Preemia
4.1. Preemiat võib maksta tunnustusena töötajale töökohustuste silmapaistvalt hea täitmise eest või kauaaegse tööpanuse eest, lähtudes lasteaia eelarvelistest võimalustest, kooskõlas lasteaias kehtestatud töötajate tunnustamise tavaga. Preemia suuruse otsustab lasteaia direktor igal korral eraldi.
4.2. Preemia määramisel näidatakse käskkirjas, milliste töökohustuste ja millise perioodi eest on tööga seotud preemia määratud.
4.3. Preemiat ei maksta töötajale distsiplinaarkaristuse kehtivuse ajal ega töölepingu seaduse § 88 lõike 3 kohase kirjaliku hoiatuse saanud töötajale aasta jooksul hoiatuse tegemisest.
4.4. Preemia maksmine kooskõlastatakse eelnevalt Tallinna Haridusameti juhatajaga.
4.5. Preemia makstakse välja asjaomasele tööperioodile järgneva kuu töötasu väljamaksmise kuupäeval.
5. Toetused
5.1. Töötajale võib maksta järgmisi toetusi:
5.1.1. lapse sünnitoetus (ühe lapse kohta) – kuni 55% Vabariigi Valitsuse määrusega kehtestatud kuutasu alammäärast;
5.1.2. matusetoetus (vanemad, abikaasa, lapsed) – kuni 70% Vabariigi Valitsuse määrusega kehtestatud kuutasu alammäärast;
5.1.3. toetus õnnetuse või varguse puhul või muudel erakorralistel juhtudel, kui töötaja vajab materiaalset abi (töötaja avalduse alusel või vahetu juhi ettepanekul) – kuni Vabariigi Valitsuse määrusega kehtestatud kuutasu alammäära kahekordses ulatuses;
5.1.4. töötaja töösuhte lõppemisel seoses tema surmaga makstakse töötaja lähedasele avalduse alusel matuse korraldamisega seonduvate kulude osaliseks katmiseks toetust (näidates käskkirjas isiku nime ja pangaarve numbri, kellele toetus üle kantakse) kuni Vabariigi Valitsuse määrusega kehtestatud kuutöötasu alammäära kahekordses ulatuses.
6. Töötasu maksmine
6.1. Töötasu arvestusperiood on kalendrikuu. Töötasu arvestatakse ajavahemiku eest, millal töötaja täitis talle pandud ülesandeid. Kui töötajal on kehtestatud täistööajast lühem tööaeg, arvestatakse töötasu proportsionaalselt tööl oldud aja eest. Töötasust arvestab tööandja maha seadusega ette nähtud maksud ja maksed.
6.2. Töötasu arvutamise aluseks on finantsjuhtimise infosüsteemi SAP veebiliides täidetud ja direktori kinnitatud tööajatabel.
6.3. Töötasu makstakse üks kord kuus lasteaia töökorralduse reeglites sätestatud kuupäeval. Kui töötasu maksmise päev on puhkepäev, makstakse töötasu sellele eelneval tööpäeval. Pangakonto muutmisest teavitab töötaja direktorit kirjalikult.
6.4. Töötajale väljastatakse Tallinna Haridusameti raamatupidamise osakonna poolt e-posti aadressile teatis arvestatud töötasu, puhkusetasu ja neist tehtud kinnipidamiste, töötaja eest arvestatud sotsiaalmaksu ja töötuskindlustusmakse kohta. Töötajal on õigus saada selgitusi direktorilt.
6.5. Töötaja kirjalikul nõusolekul võib lasteaed tema töötasust kinni pidada lasteaia arvel tehtavate kulude kehtestatud limiiti ületava summa.
7. Puhkusetasu arvestamine ja maksmine
7.1. Puhkusetasu arvutamise algdokument on direktori kinnitatud puhkuse ajakava ja/või käskkiri.
7.2. Puhkusetasu arvutatakse Vabariigi Valitsuse määrusega kehtestatud keskmise töötasu maksmise tingimuste ja korra alusel. Olenemata puhkusetasu väljamakse hetkest, võetakse keskmise töötasu arvutamisel aluseks puhkuse algusele eelnevale eelviimasele tööpäevale eelneval kuuel kalendrikuul töötaja poolt teenitud töötasu. Keskmise töötasu arvutamiseks õppepuhkuse ja lapsepuhkuse korral võetakse aluseks puhkuse alguse päevale eelnenud kuuel kalendrikuul teenitud töötasu.
7.3. Puhkusetasu (v.a. õppepuhkus ja lapsepuhkus) arvutatakse kas töötaja keskmise töötasu alusel või jätkatakse töötajale määratud töötasu maksmist, juhul kui see on töötaja jaoks soodsam.
7.4. Puhkusetasu makstakse töötaja pangakontole proportsionaalselt puhatud ajaga üldjuhul puhkuse kasutamise kuule järgneva kuu töötasu väljamaksmise kuupäeval koos vastava arvestuskuu töötasuga või töötaja kirjaliku avalduse alusel eelviimasel tööpäeval enne puhkuse algust, kui töötaja on sellekohase kirjaliku avalduse esitanud vähemalt 14 kalendripäeva enne puhkuse algust.
7.5. Õppepuhkuse tasu arvutatakse Vabariigi Valitsuse määrusega kehtestatud keskmise töötasu maksmise tingimuste ja korra alusel. Keskmise töötasu arvutamisel on aluseks õppepuhkuse alguse päevale eelnenud kuuel kalendrikuul töötaja teenitud töötasu.
8. Hüvitiste arvutamine ja kinnipidamised töösuhte lõppemisel
8.1. Haigushüvitise arvutamise algdokument on haigusleht. Haigushüvitis arvutatakse Vabariigi Valitsuse määrusega kehtestatud keskmise töötasu maksmise tingimuste ja korra alusel. Hüvitise arvutamisel võetakse aluseks tööandja poolt hüvitamisele kuuluvale esimesele haiguspäevale eelneval kuuel kuul töötaja poolt teenitud töötasu.
8.2. Töösuhte lõppemisel kasutamata jäänud aegumata puhkuse hüvitise arvutamisel võetakse aluseks kalendripäevad päeva täpsusega, kasutades üldisi ümardusreegleid.
8.3. Töösuhte lõppemisel väljatöötamata puhkuse eest töötasust kinnipeetava tasu arvutamisel võetakse aluseks ette puhatud kalendripäevad päeva täpsusega, kasutades üldisi ümardusreegleid.