Õpivisiidid aedadesse sügis 2023
Õpivisiidid linnaaedadesse algavad taas augustikuus.
Õpivisiitide peamine eesmärk on kogemuste vahetamine loodus- ja aiahariduse valdkonnas ning aedade külastamine. Kohtume inimestega, kes jagavad meiega juba saadud kogemusi linnaaianduses. Kasulik on osalemine ka neile, kes alles planeerivad taotleda rahaliste vahendite eraldamist 2024. aastal aia rajamiseks või arendamiseks.
Vertikaalhaljastuse koolitus
16. august (K) Krameri kogukondlik õppeaed (Keemia 41) kell 17.30
Lihtsad ja efektiivsed lahendused vertikaalsel pinnal taimede kasvatamiseks aias ja rõdul kui ruumi on vähe.
Võimalik kasvatada nii söödavaid kui ka ilutaimi. Teeme praktiliselt läbi väikese taimeseina ehituse.
Koolitust viivad läbi GroWert OÜ spetsialistid
Registreerimine lõppenud
Kohila aiad – kes ja kuidas on aia pidamisel kaasatud. Avatud hoovide päev.
19. august (L) Kohila, rong väljub Balti jaamast kell 10.30.
Vaatama ja räägime piirkonna töölisasumi traditsioonist, millele kogu avalik aiandustegevus asumis täna tugineb. Sealhulgas tegevustest nagu koolitused (põhupeenrad, kompostimise kursus jm), koos kogemuste vahetamine, vanematelt õppimine). Arutame, kas linnaaed võiks olla kui maailma mudel, põimime sisse mõned toredad mõtted mis on universaalsed. Lisaks külastame ühe lasteaia aeda ja avatud hoovide päeva. Saadab meid ringkäigul Inna Laanmets, kellel on kaasamise kogemus nii Vabaühenduste Liidu koordinaatorina ja Kohila Keskkonnahariduse keskusega kui Kohila kogukonnaliikumise vabatahtlikuna.
Registreerimine on lõppenud
Taimekahjurite ja -haiguste ning taimekaitsevahendite töötuba
23. august (K) Krameri kogukondlik õppeaed (Keemia 41) kell 17.30
Botaanikaaia taimekaitsespetsialist ja Maalehe nõuande rubriigi pikaaegne toimetaja Pille Hermann
jagab lihtsaid taimekaitsenippe ning koos kiikame väetamise salapärasesse maailma.
Augusti lõpp on samuti õige aeg mõelda järgmisele aia-aastale ja ning oma taimekaste pärast
saagi korjamist selleks ette valmistada. Vaatame kuidas seda tõhusalt teha.
Registreerimine on lõppenud
Külastame arendaja poolt loodud ja rajatud aeda
4. september (T) Alasi 5 aed (Alasi 5) algusega kell 17 (u 1,5h)
Külastame Alasi korteriühistu aeda, mis on esmapilgul linnakodanikele märkamatu ja varjatud. Aed on inimeste läbikäimist ja keskkonnahoidlikku mõtteviisi toetav kogukondlik aed, mis loodi kinnisvaaraarendaja algatusel, eesmärgiga julgustada uusi elanikke ja ühistu liikmeid projektiga ise jätkama. Aed pakub tänastele elanikele võimaluse tegeleda taimekasvatusega kodulähedases keskkonnas ja loob elanike vahel ühtekuuluvuse ning kogukonna tunde. Vaatame koos ühistu esindaja Mikk Oad'iga loodud aeda ja mis aias kasvab.
Registreerimine on lõppenud
Ääreefekt – kuidas seda aias tööle panna
6 . september (N) Pirita-Kose lasteaia õppeaed (Kose tee 58) algusega kell 16.30 (u 1,5h)
Ääreefekt on praktika, millest on nutikas kasu lõigata. Sisuliselt tähendab see kahe koosluse kohtumispiiril toimuvat lõimumist, millest tuleneb liigirohkus ja mitmekesisus. Olgu see koduaed, mille servast algab mets või raba või meri, linnapark, mis piirneb kujundamata maastikuga jne. Kuidas seda märgata ja endale sobival viisil oma aias tööle panna. Juhendab õpivisiidil permakultuuri praktik Jaana Nõu.
Registreerimine on lõppenud
Seemnelaeka külvitund – seemnete kogumine ja seemnesäilitus
7. september (N) Laagna raamatukogu Seemnelaegas (Võru 11) algusega kell 17.00 (u 1,5h)
Seemneid kogutakse valmimise järjekorras, eriti tasub koguda seemneid sügisel. Ka kõige looduslähedasem aed ei ole elujõuline, kui see saab igal aastal uuesti loodud poest ostetud seemnetest. Ka paljud meile saabunud seemned ei ole aretatud või kasvatatud meie ilmastikule ja selle muutumisele mõeldes. Korjatud seemned on loomulik ja endastmõistetav sügisene saak. Tutvume Seemnelaekaga ja vaatame koos, milliseid seemneid on kogutud. Korjame seemneid raamatukogu hoovis olevatest kasvukastidest permakultuuri praktiku Jaana Nõu juhendamisel.
Registreerimine on lõppenud
Tomatite kasvatamine kasvuhoones
13. september (K) Päevalille lasteaed (Raua 53) algusega kell 16.30 (u 1,5h)
Tutvume õppeaiaga ja räägime tomatite ning õppeaias kasvatatavatest Eestis aretatud tomatite sortidest. Saadud kogemus võib anda mõne uue mõtte või idee, samuti olla õppetunniks kuidas saada õigete meetoditega korralik saak. Tomatite kasvatamine on jõukohane algajale aednikule - tuleb valid tomatisordid ja teada kasvatamiseks vajalikke nõudeid. Vaatame ka mis veel aias kasvab ja kuidas on kasvanud kõrvitsad, mille sort võib kasvada kuni 300 kg.
Registreerimine on lõppenud
Eeterlike õlide ekstraktimise töötuba - 2 gruppi (max 15 inimest grupis)
19. september (T) Vaba Waldorfkooli Wahva hoov (Tuulemaa 12) algusega kell 17.30 ja 19.00 (u 1,5h)
Õpime Wahva Hoovi ravimtaimedest eeterliku õli ekstraktimist. Taimedest on esindatud piparmünt, saialill, salvei, oregano, lavendel. Töötuba juhendab TVW õpetaja Anton Leppik. Osalejate arv grupis on piiratud kuna tegu on praktilise õpitoaga, kus kasutame ekstraheerimisvahendeid.
Registreerimine ja osalemise kinnitamine on lõppenud
Vertikaalne taimekasvatus ja selle võimalused
21. september (N) Kaasamiskeskus (Kaarli pst1) algusega kell 17.00 (u 1,5h)
Räägime vertikaaltasapinnal taimekasvatusest - vaatame millised on erinevad võimalused rohe- ja taimeseinte isetegemiseks ja millised on võimalikud valmislahendused nii sise- kui väliruumis. Teemaks on taimeseina moodulid, võimalikud valmislahendused, liigutatavad taimeseinad, ruumiliigendajad, rõduaiad ja erilahendused. Sealhulgas vaatame koos kuidas ehitada moodulitest taimeseina ja kuidas seda täita, millised võiks olla konstruktsioonid ja millist kastmisvarianti kasutada. Lisaks vaatame üle ka võimalikud variandid taime- ja lilletornidest ning postiamplitest. Vertikaalse taimekasvatamisest võimalustest räägib meile Piret Kulasalu.
Registreerimine on lõppenud
Jäätmed ja jäätmevaba linnaruum
26. september (T) Paljassaare jäätmejaam (Paljassaare põik 5) algusega kell 17.00 (u 1,5h)
Arutame, kuidas igapäevategemistes vähem tarbida ja jäätmeid tekitada. Kas on targem vähem tarbida või rohkem jäätmeid liigiti koguda. Kuidas on läinud biojäätmete liigiti kogumise edendamise kampaaniad ja kogumisvahendite jagamised elanikele. Sellest kõigest räägib meile Tallinna strateegiakeskuse ringmajanduse osakonna peaspetsialist Liina Kanarbik. Jäätmete liigiti kogumisest ja kompostimisest (Pärnamäe jäätmejaamas) Tallinna jäätmekeskuse keskkonnaspetsialist Sofia Pereskoka. Vormsi õppeaia keskkonnagrupi juht räägib kuidas on toiminud toidu- ja taimejäätmete kompostimine õppeaias, kus on kasutusel erinevad kompostimisviisid. Permakultuuri praktik Jaana Nõu räägib erinevate (kodu)majapidamises tekkivate jäätmete kasutamisest. Kuidas neid on võimalik aias ära kasutada nii, et ei peaks neid prügimäele saatma.
Registreerimine on lõppenud
Eeterlike õlide ja mesindussaaduste kasutamine seebitoodetes
3. oktoober (T) Vaba Waldorfkooli Wahva hoov (Tuulemaa 12) algusega kell 17.30 (u 1,5h)
Õpime valmistama seepi kasutades ja lisades seebimassile erinevaid rasvu, õppeaia saadud mesindustooteid ja ravimtaimi ning ise ekstraktitud eeterlike õlisid. Tutvume seebi valmistamise ja järelvalmimise protsessiga. Töötuba juhendab TVW õpetaja
Anton Leppik.
Registreerimine on lõppenud
Mesilasvahakanga valmistamise töötuba ja talgupäev
7. oktoober (L) Vaba Waldorfkooli Wahva hoov (Tuulemaa 12) algusega kell 10.00 (u 1,5h)
Töötoas õpime vahakanga valmistamist sula vaha peale kandmise ja ahjus kuumutamise meetodiga. Juhendab TVW õpetaja Kristina Šanin. Näiteks omatehtud mesilasvahast lapid sobivad ideaalselt toidumähiseks - toidu pakkimiseks, katmiseks, toidu külmkapis säilitamiseks või võtta toit kangasse mässituna tööle, kooli või piknikule kaasa. Kangast on võimalik korduvalt kasutada 6 kuu kuni 1 aasta jooksul (sõltub kasutusviisist ja tihedusest). Kangast saab „värskendada“ seda koos veidikese mesilasvahaga ahjus soojendades. Kanga kasutusea lõppedes võib ta komposti panna või ära põletada. Kangas ei lase küpsetisel kergesti kuivada ja hallitusel tekkida. Toidumähise puhastamiseks kui lasta see jaheda vee alt läbi ja õrnalt pesta. Need on plastivabad ja jätkusuutlik alternatiiv tuntud toidukilele.
Registreerimine on lõppenud
Toidusalu, lehtede kasutus aias ja söödavate seente kasvatamine õppeaias
10. oktoober (T) Vaba Waldorfkooli Wahva hoov (Tuulemaa 12) algusega kell 17.30 (u 1,5h)
Arutame miks on seeneniidistik vajalik, kuidas omale seenepeenar ise rajada ja seeni hõlpsasti kasvatada. Töötoas valmistame aeda seenepakud ja õpime neile õiget kasvukohta looma. Räägime muldade ja konkreetsemalt seeneniidistike hoidmise vajadusest ja ka olulisusest õppeaeda rajatavas toidusalus (seeneniidistikud moodustavad 99,9999 % seente biomassist ja seovad igal aastal umbes 13 gigatonni süsinikku). Millist rolli mängivad seened looduses ja kuidas see toidusalu süsteemi toetab. Juttu tuleb toidusalu erinevatest rinnetest, mil viisil komponeerida erineva kõrguse ja juuresügavusega taimi, mis ka saaki annavad. Samuti vaatleme sügiseste lehtede kasutusvõimalusi aias - näiteks kompostimisel, järgmise aasta peenra ettevalmistusel, külmaõrnade taimede kaitsmiseks jne. Aias juhendab permakultuuri praktik Jaana Nõu. Külla tuleb Maali Roomet-Allese ja räägib Kalamaja Ürdiaia kogemusest seentepakkude kastutamisel.
Registreerimine on lõppenud
Sibullillede istutamise koolitus
17. oktoober (T) Otto Krameri kogukondlik õppeaed (Keemia tn 41) algusega kell 17.30
Kogenud aednik ja aiandusajakirjanik Kersti Rannamäe annab nõu, kuidas sibulilli istutada ja hooldada. Kuidas käib sibullillede kihiti istutamine ja mida teha, et sibullilled oleksid jätkuvalt elujõus. Märgi kindlasti, kas osaled, siis teame lillesibulakomplekte varuda. Nimelt, iga tulija saab väikese komplekti tulbi-, nartsissi- ja krookusesibulatest koju kaasa.
Registreerimine on lõppenud
Vanaema Aed ja Tiia Morfini seemnekasvatuse-, pärandtaimede ja looduspäraste aiapidamisviiside koolitus
21. oktoober (L) Vaba Waldorfkool (Tuulemaa 12) kell 10 - 17
Kasvatan ise endale toidutaimede ja lillede seemned (kell 10-13)
Seemnesäilitaja koolitusel räägime erinevate toidutaimede ja talulillede seemnete kogumisest, puhastamisest ja säilitamisest. Õpime milliseid seemneid ja taimi saab ise lihtsal viisil paljundada. Vaatame üle taimede paljunemise ja tolmlemise põhitõed ning puudutame ka kahjurite teemat. Praktilise poole pealt õpime, kuidas erinevaid seemneid puhastada.
Erinevad looduspärased aiapidamisviisid (kell 14-17)
Räägime, mis on maheaiandus, püsiaiandus, kaevamisvaba aed, ruutaiandus, toidusalu, segaviljelus jm. Saame teada erinevate aiapidamisviiside põhimõtted ja aimu, et mida tahab ja mis sobib aias kasutada ja kasvatada.
Koolitust viib läbi Vanaema Aed aednik Tiia Morfin. Vanaema aed asub Valgamaal Karula rahvuspargis ja aiast leiab põliste taluaia lillede, maitse- ja ravimtaimede, aiaviljade seemneid ning haruldasi vanu taimi. Aed pakub kuhjaga teadmisi pärandsortide kasvatamise ja kasutamise kohta. Põlised lilled, maitse- ja ravimtaimede istikud paljundab Tiia ise Vanaema aia kollektsioonis kasvavate taimede seemnetest, pistikutest või jagamise teel.
Registreerimine on lõppenud (grupi suurus u 35 inimest), kui on huvi osaleda, siis palun andke teada [email protected]
Huulekreemi valmistamise töötuba ja mardilaat
11. november (L) Vaba Waldorfkool (Tuulemaa 12) algusega kell 11.00 (u 1,5h)
Töötoas õpime valmistama huulekreemi, mille valmistamisel kasutame õppeaiast saadud mesindussaadusi. Meid juhendab Keila Waldorfkooli Läte õpetaja ja UP Mesi mesinik Pille Keller.
Registreerimine on lõppenud (grupi suurus u 15 inimest)
Kreemide valmistamise töötuba
21. november (T) Vaba Waldorfkool (Tuulemaa 12) algusega kell 17.30 (u 1,5h)
Töötoas õpime tegema kreemi, mille valmistamisel kasutame õppeaias kasvatatud ja kogutud aiasaadusi.
Registreerimine on lõppenud (grupi suurus u 15 inimest)
Lisainfo: Marina Laidla, 513 5779, [email protected]
Õpivisiitide peamine eesmärk on kogemuste vahetamine loodus- ja aiahariduse valdkonnas ning aedade külastamine. Kohtume inimestega, kes jagavad meiega juba saadud kogemusi linnaaianduses. Kasulik on osalemine ka neile, kes alles planeerivad taotleda rahaliste vahendite eraldamist 2024. aastal aia rajamiseks või arendamiseks.
Vertikaalhaljastuse koolitus
16. august (K) Krameri kogukondlik õppeaed (Keemia 41) kell 17.30
Lihtsad ja efektiivsed lahendused vertikaalsel pinnal taimede kasvatamiseks aias ja rõdul kui ruumi on vähe.
Võimalik kasvatada nii söödavaid kui ka ilutaimi. Teeme praktiliselt läbi väikese taimeseina ehituse.
Koolitust viivad läbi GroWert OÜ spetsialistid
Registreerimine lõppenud
Kohila aiad – kes ja kuidas on aia pidamisel kaasatud. Avatud hoovide päev.
19. august (L) Kohila, rong väljub Balti jaamast kell 10.30.
Vaatama ja räägime piirkonna töölisasumi traditsioonist, millele kogu avalik aiandustegevus asumis täna tugineb. Sealhulgas tegevustest nagu koolitused (põhupeenrad, kompostimise kursus jm), koos kogemuste vahetamine, vanematelt õppimine). Arutame, kas linnaaed võiks olla kui maailma mudel, põimime sisse mõned toredad mõtted mis on universaalsed. Lisaks külastame ühe lasteaia aeda ja avatud hoovide päeva. Saadab meid ringkäigul Inna Laanmets, kellel on kaasamise kogemus nii Vabaühenduste Liidu koordinaatorina ja Kohila Keskkonnahariduse keskusega kui Kohila kogukonnaliikumise vabatahtlikuna.
Registreerimine on lõppenud
Taimekahjurite ja -haiguste ning taimekaitsevahendite töötuba
23. august (K) Krameri kogukondlik õppeaed (Keemia 41) kell 17.30
Botaanikaaia taimekaitsespetsialist ja Maalehe nõuande rubriigi pikaaegne toimetaja Pille Hermann
jagab lihtsaid taimekaitsenippe ning koos kiikame väetamise salapärasesse maailma.
Augusti lõpp on samuti õige aeg mõelda järgmisele aia-aastale ja ning oma taimekaste pärast
saagi korjamist selleks ette valmistada. Vaatame kuidas seda tõhusalt teha.
Registreerimine on lõppenud
Tartu õppeaedade külastus
24. august (N) Tartu ringsõit (kl 8-18) algusega kell 8 Tallinnast
Tartus külastame Tartu Poku Lasteaeda, kus on väga hea õuesõpe, Tartu Lotte Lasteaeda, Tartu Loodusmaja õueala, talveaeda, Tartu Maarjamõisa Lasteaeda, kuhu rajatud permakultuuriaed, Tartu Emajõe äärset Kalevipoja pargiala, kus vaatame elurikkuse suurendamise näited. Külastusel saadab meid Eeva Kirsipuu-Vadi, kes on Tartu Loodusmajas / Tartu Keskkonnahariduse Keskuses Rohelise kooli programmi Eesti koordinaator.
Registreerimine on lõppenud
Vanalinna ja Kalamaja nelja aia külastus
30. august (K) Vanalinna aed (Tornide väljak) algusega kell 14, Kalamaja muusemi õppeaed, Kalamaja ürdiaed ja Kalamaja lasteaia õppeaed (u 1,5 h)
Külastame keskaegse aiapidamise põhimõttel rajatud kogukonnaaeda, ühte muuseumi, lasteteaia õppeaeda ja Kalamaja ürdiaeda. Vanalinna aed lähtub keskaegse nunna Hildegardi ravimtaimede õpetusest. Rajatud on aiasüda, kust leiab Hildegardi ilmkaari järgiva kosmoseringi, looduse ühtsuse sümbolina nelikannad, ristikujulist eesti rahvusmotiivi meenutavad peenrakastid, pärandtaimedena on istutatud apteegiroosid ja lavendlipõõsad, lilleaas ja kõrvitsapeenar jpm. Külastame ka Kalamaja kogukonnamuuseumi õppeaeda. Kuna tegemist on muuseumiaiaga, siis on lisaks taimedele aias väljas ka näitus Kalamaja elust, mis moodustab õppeaiaga mõnusa terviku. Kalamaja Ürdiaed on korteriühistu poolt rajatud aed tarbetaimede ja maasikate kasvatamiseks, aga aiast leiab ka seenepeenra. Lõpetuseks külastame Kalamaja lasteaia õppeaeda, kus on rakendatud ääreefekti praktikat, kahe koosluse kohtumispiiril toimuvat lõimumist, millest tuleneb liigirohkus ja mitmekesisus.
Registreerimine on lõppenud
24. august (N) Tartu ringsõit (kl 8-18) algusega kell 8 Tallinnast
Tartus külastame Tartu Poku Lasteaeda, kus on väga hea õuesõpe, Tartu Lotte Lasteaeda, Tartu Loodusmaja õueala, talveaeda, Tartu Maarjamõisa Lasteaeda, kuhu rajatud permakultuuriaed, Tartu Emajõe äärset Kalevipoja pargiala, kus vaatame elurikkuse suurendamise näited. Külastusel saadab meid Eeva Kirsipuu-Vadi, kes on Tartu Loodusmajas / Tartu Keskkonnahariduse Keskuses Rohelise kooli programmi Eesti koordinaator.
Registreerimine on lõppenud
Vanalinna ja Kalamaja nelja aia külastus
30. august (K) Vanalinna aed (Tornide väljak) algusega kell 14, Kalamaja muusemi õppeaed, Kalamaja ürdiaed ja Kalamaja lasteaia õppeaed (u 1,5 h)
Külastame keskaegse aiapidamise põhimõttel rajatud kogukonnaaeda, ühte muuseumi, lasteteaia õppeaeda ja Kalamaja ürdiaeda. Vanalinna aed lähtub keskaegse nunna Hildegardi ravimtaimede õpetusest. Rajatud on aiasüda, kust leiab Hildegardi ilmkaari järgiva kosmoseringi, looduse ühtsuse sümbolina nelikannad, ristikujulist eesti rahvusmotiivi meenutavad peenrakastid, pärandtaimedena on istutatud apteegiroosid ja lavendlipõõsad, lilleaas ja kõrvitsapeenar jpm. Külastame ka Kalamaja kogukonnamuuseumi õppeaeda. Kuna tegemist on muuseumiaiaga, siis on lisaks taimedele aias väljas ka näitus Kalamaja elust, mis moodustab õppeaiaga mõnusa terviku. Kalamaja Ürdiaed on korteriühistu poolt rajatud aed tarbetaimede ja maasikate kasvatamiseks, aga aiast leiab ka seenepeenra. Lõpetuseks külastame Kalamaja lasteaia õppeaeda, kus on rakendatud ääreefekti praktikat, kahe koosluse kohtumispiiril toimuvat lõimumist, millest tuleneb liigirohkus ja mitmekesisus.
Registreerimine on lõppenud
Külastame arendaja poolt loodud ja rajatud aeda
4. september (T) Alasi 5 aed (Alasi 5) algusega kell 17 (u 1,5h)
Külastame Alasi korteriühistu aeda, mis on esmapilgul linnakodanikele märkamatu ja varjatud. Aed on inimeste läbikäimist ja keskkonnahoidlikku mõtteviisi toetav kogukondlik aed, mis loodi kinnisvaaraarendaja algatusel, eesmärgiga julgustada uusi elanikke ja ühistu liikmeid projektiga ise jätkama. Aed pakub tänastele elanikele võimaluse tegeleda taimekasvatusega kodulähedases keskkonnas ja loob elanike vahel ühtekuuluvuse ning kogukonna tunde. Vaatame koos ühistu esindaja Mikk Oad'iga loodud aeda ja mis aias kasvab.
Registreerimine on lõppenud
Ääreefekt – kuidas seda aias tööle panna
6 . september (N) Pirita-Kose lasteaia õppeaed (Kose tee 58) algusega kell 16.30 (u 1,5h)
Ääreefekt on praktika, millest on nutikas kasu lõigata. Sisuliselt tähendab see kahe koosluse kohtumispiiril toimuvat lõimumist, millest tuleneb liigirohkus ja mitmekesisus. Olgu see koduaed, mille servast algab mets või raba või meri, linnapark, mis piirneb kujundamata maastikuga jne. Kuidas seda märgata ja endale sobival viisil oma aias tööle panna. Juhendab õpivisiidil permakultuuri praktik Jaana Nõu.
Registreerimine on lõppenud
Seemnelaeka külvitund – seemnete kogumine ja seemnesäilitus
7. september (N) Laagna raamatukogu Seemnelaegas (Võru 11) algusega kell 17.00 (u 1,5h)
Seemneid kogutakse valmimise järjekorras, eriti tasub koguda seemneid sügisel. Ka kõige looduslähedasem aed ei ole elujõuline, kui see saab igal aastal uuesti loodud poest ostetud seemnetest. Ka paljud meile saabunud seemned ei ole aretatud või kasvatatud meie ilmastikule ja selle muutumisele mõeldes. Korjatud seemned on loomulik ja endastmõistetav sügisene saak. Tutvume Seemnelaekaga ja vaatame koos, milliseid seemneid on kogutud. Korjame seemneid raamatukogu hoovis olevatest kasvukastidest permakultuuri praktiku Jaana Nõu juhendamisel.
Registreerimine on lõppenud
Tomatite kasvatamine kasvuhoones
13. september (K) Päevalille lasteaed (Raua 53) algusega kell 16.30 (u 1,5h)
Tutvume õppeaiaga ja räägime tomatite ning õppeaias kasvatatavatest Eestis aretatud tomatite sortidest. Saadud kogemus võib anda mõne uue mõtte või idee, samuti olla õppetunniks kuidas saada õigete meetoditega korralik saak. Tomatite kasvatamine on jõukohane algajale aednikule - tuleb valid tomatisordid ja teada kasvatamiseks vajalikke nõudeid. Vaatame ka mis veel aias kasvab ja kuidas on kasvanud kõrvitsad, mille sort võib kasvada kuni 300 kg.
Registreerimine on lõppenud
Eeterlike õlide ekstraktimise töötuba - 2 gruppi (max 15 inimest grupis)
19. september (T) Vaba Waldorfkooli Wahva hoov (Tuulemaa 12) algusega kell 17.30 ja 19.00 (u 1,5h)
Õpime Wahva Hoovi ravimtaimedest eeterliku õli ekstraktimist. Taimedest on esindatud piparmünt, saialill, salvei, oregano, lavendel. Töötuba juhendab TVW õpetaja Anton Leppik. Osalejate arv grupis on piiratud kuna tegu on praktilise õpitoaga, kus kasutame ekstraheerimisvahendeid.
Registreerimine ja osalemise kinnitamine on lõppenud
Vertikaalne taimekasvatus ja selle võimalused
21. september (N) Kaasamiskeskus (Kaarli pst1) algusega kell 17.00 (u 1,5h)
Räägime vertikaaltasapinnal taimekasvatusest - vaatame millised on erinevad võimalused rohe- ja taimeseinte isetegemiseks ja millised on võimalikud valmislahendused nii sise- kui väliruumis. Teemaks on taimeseina moodulid, võimalikud valmislahendused, liigutatavad taimeseinad, ruumiliigendajad, rõduaiad ja erilahendused. Sealhulgas vaatame koos kuidas ehitada moodulitest taimeseina ja kuidas seda täita, millised võiks olla konstruktsioonid ja millist kastmisvarianti kasutada. Lisaks vaatame üle ka võimalikud variandid taime- ja lilletornidest ning postiamplitest. Vertikaalse taimekasvatamisest võimalustest räägib meile Piret Kulasalu.
Registreerimine on lõppenud
Jäätmed ja jäätmevaba linnaruum
26. september (T) Paljassaare jäätmejaam (Paljassaare põik 5) algusega kell 17.00 (u 1,5h)
Arutame, kuidas igapäevategemistes vähem tarbida ja jäätmeid tekitada. Kas on targem vähem tarbida või rohkem jäätmeid liigiti koguda. Kuidas on läinud biojäätmete liigiti kogumise edendamise kampaaniad ja kogumisvahendite jagamised elanikele. Sellest kõigest räägib meile Tallinna strateegiakeskuse ringmajanduse osakonna peaspetsialist Liina Kanarbik. Jäätmete liigiti kogumisest ja kompostimisest (Pärnamäe jäätmejaamas) Tallinna jäätmekeskuse keskkonnaspetsialist Sofia Pereskoka. Vormsi õppeaia keskkonnagrupi juht räägib kuidas on toiminud toidu- ja taimejäätmete kompostimine õppeaias, kus on kasutusel erinevad kompostimisviisid. Permakultuuri praktik Jaana Nõu räägib erinevate (kodu)majapidamises tekkivate jäätmete kasutamisest. Kuidas neid on võimalik aias ära kasutada nii, et ei peaks neid prügimäele saatma.
Registreerimine on lõppenud
Eeterlike õlide ja mesindussaaduste kasutamine seebitoodetes
3. oktoober (T) Vaba Waldorfkooli Wahva hoov (Tuulemaa 12) algusega kell 17.30 (u 1,5h)
Õpime valmistama seepi kasutades ja lisades seebimassile erinevaid rasvu, õppeaia saadud mesindustooteid ja ravimtaimi ning ise ekstraktitud eeterlike õlisid. Tutvume seebi valmistamise ja järelvalmimise protsessiga. Töötuba juhendab TVW õpetaja
Anton Leppik.
Registreerimine on lõppenud
Mesilasvahakanga valmistamise töötuba ja talgupäev
7. oktoober (L) Vaba Waldorfkooli Wahva hoov (Tuulemaa 12) algusega kell 10.00 (u 1,5h)
Töötoas õpime vahakanga valmistamist sula vaha peale kandmise ja ahjus kuumutamise meetodiga. Juhendab TVW õpetaja Kristina Šanin. Näiteks omatehtud mesilasvahast lapid sobivad ideaalselt toidumähiseks - toidu pakkimiseks, katmiseks, toidu külmkapis säilitamiseks või võtta toit kangasse mässituna tööle, kooli või piknikule kaasa. Kangast on võimalik korduvalt kasutada 6 kuu kuni 1 aasta jooksul (sõltub kasutusviisist ja tihedusest). Kangast saab „värskendada“ seda koos veidikese mesilasvahaga ahjus soojendades. Kanga kasutusea lõppedes võib ta komposti panna või ära põletada. Kangas ei lase küpsetisel kergesti kuivada ja hallitusel tekkida. Toidumähise puhastamiseks kui lasta see jaheda vee alt läbi ja õrnalt pesta. Need on plastivabad ja jätkusuutlik alternatiiv tuntud toidukilele.
Registreerimine on lõppenud
Toidusalu, lehtede kasutus aias ja söödavate seente kasvatamine õppeaias
10. oktoober (T) Vaba Waldorfkooli Wahva hoov (Tuulemaa 12) algusega kell 17.30 (u 1,5h)
Arutame miks on seeneniidistik vajalik, kuidas omale seenepeenar ise rajada ja seeni hõlpsasti kasvatada. Töötoas valmistame aeda seenepakud ja õpime neile õiget kasvukohta looma. Räägime muldade ja konkreetsemalt seeneniidistike hoidmise vajadusest ja ka olulisusest õppeaeda rajatavas toidusalus (seeneniidistikud moodustavad 99,9999 % seente biomassist ja seovad igal aastal umbes 13 gigatonni süsinikku). Millist rolli mängivad seened looduses ja kuidas see toidusalu süsteemi toetab. Juttu tuleb toidusalu erinevatest rinnetest, mil viisil komponeerida erineva kõrguse ja juuresügavusega taimi, mis ka saaki annavad. Samuti vaatleme sügiseste lehtede kasutusvõimalusi aias - näiteks kompostimisel, järgmise aasta peenra ettevalmistusel, külmaõrnade taimede kaitsmiseks jne. Aias juhendab permakultuuri praktik Jaana Nõu. Külla tuleb Maali Roomet-Allese ja räägib Kalamaja Ürdiaia kogemusest seentepakkude kastutamisel.
Registreerimine on lõppenud
Sibullillede istutamise koolitus
17. oktoober (T) Otto Krameri kogukondlik õppeaed (Keemia tn 41) algusega kell 17.30
Kogenud aednik ja aiandusajakirjanik Kersti Rannamäe annab nõu, kuidas sibulilli istutada ja hooldada. Kuidas käib sibullillede kihiti istutamine ja mida teha, et sibullilled oleksid jätkuvalt elujõus. Märgi kindlasti, kas osaled, siis teame lillesibulakomplekte varuda. Nimelt, iga tulija saab väikese komplekti tulbi-, nartsissi- ja krookusesibulatest koju kaasa.
Registreerimine on lõppenud
Vanaema Aed ja Tiia Morfini seemnekasvatuse-, pärandtaimede ja looduspäraste aiapidamisviiside koolitus
21. oktoober (L) Vaba Waldorfkool (Tuulemaa 12) kell 10 - 17
Kasvatan ise endale toidutaimede ja lillede seemned (kell 10-13)
Seemnesäilitaja koolitusel räägime erinevate toidutaimede ja talulillede seemnete kogumisest, puhastamisest ja säilitamisest. Õpime milliseid seemneid ja taimi saab ise lihtsal viisil paljundada. Vaatame üle taimede paljunemise ja tolmlemise põhitõed ning puudutame ka kahjurite teemat. Praktilise poole pealt õpime, kuidas erinevaid seemneid puhastada.
Erinevad looduspärased aiapidamisviisid (kell 14-17)
Räägime, mis on maheaiandus, püsiaiandus, kaevamisvaba aed, ruutaiandus, toidusalu, segaviljelus jm. Saame teada erinevate aiapidamisviiside põhimõtted ja aimu, et mida tahab ja mis sobib aias kasutada ja kasvatada.
Koolitust viib läbi Vanaema Aed aednik Tiia Morfin. Vanaema aed asub Valgamaal Karula rahvuspargis ja aiast leiab põliste taluaia lillede, maitse- ja ravimtaimede, aiaviljade seemneid ning haruldasi vanu taimi. Aed pakub kuhjaga teadmisi pärandsortide kasvatamise ja kasutamise kohta. Põlised lilled, maitse- ja ravimtaimede istikud paljundab Tiia ise Vanaema aia kollektsioonis kasvavate taimede seemnetest, pistikutest või jagamise teel.
Registreerimine on lõppenud (grupi suurus u 35 inimest), kui on huvi osaleda, siis palun andke teada [email protected]
Huulekreemi valmistamise töötuba ja mardilaat
11. november (L) Vaba Waldorfkool (Tuulemaa 12) algusega kell 11.00 (u 1,5h)
Töötoas õpime valmistama huulekreemi, mille valmistamisel kasutame õppeaiast saadud mesindussaadusi. Meid juhendab Keila Waldorfkooli Läte õpetaja ja UP Mesi mesinik Pille Keller.
Registreerimine on lõppenud (grupi suurus u 15 inimest)
Kreemide valmistamise töötuba
21. november (T) Vaba Waldorfkool (Tuulemaa 12) algusega kell 17.30 (u 1,5h)
Töötoas õpime tegema kreemi, mille valmistamisel kasutame õppeaias kasvatatud ja kogutud aiasaadusi.
Registreerimine on lõppenud (grupi suurus u 15 inimest)
Lisainfo: Marina Laidla, 513 5779, [email protected]