Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Aasta linnakodanik Aigi Heinonen: Ühine kogukonnaaed tõmbab ligi nii kohalikke kui ka turiste

Aasta linnakodanik Aigi Heinonen: Ühine kogukonnaaed tõmbab ligi nii kohalikke kui ka turiste

Aasta linnakodanikuks sai Aigi Heinoneni, kelle eestvedamisel rajati vanalinna Hildegardi kogukonnaaed.

See tiitel tuli tänu Vanalinna seltsile ja vanalinna inimestele, kes olid mööduval aastal väga aktiivsed, rääkis Heinonen. „Koos võtsime ette palju asju ning kogukonnaaed on üks ilmekamaid näiteid sellest. Lõime ühiselt ilusa rohelise vaba aja nurgakese vanalinnas. See pole mitte ühe inimese aialapike, vaid paljude inimeste looming, mis tõmbab ligi,“ ütles ta.

Tema sõnul on Vanalinna selts enam kui kümme aastat tegelenud rohkem vanalinnas elavate inimeste murede ja probleemide lahendamisega. Kogukonnaaed aga on uut tüüpi algatus, milles kohalikud elanikud on midagi asjalikku tegemas, kuigi neid pole seejuures eriti märgatud.

„Vanalinn on kõigi oma ja kõigile avatud. Vanalinna elanikud soovivad seda veelgi kenamaks muuta ning näidata nii oma inimestele kui ka linna külalistele,“ lausus Heinonen.

Taimede aiaraamat

Selle aasta suureks saavutuseks pidas ta aga ka Hildegerdi kogukonnaaia raamatut, mis on eriti menukas turistide seas. „Turistid jõudsid suurte gruppidena aeda ning said näha nii silmailu kui ka kuulda digitaalse aiaraamatu kaudu mitmes keeles, mis taimed seal kasvavad. Kõiki ju ei tunta, kuigi need on ka meie toidulaua peal või maitsetaimede purgis.“

Osad turistid, kellel juba on teatud taimed, need lausa ahhetavad kui näevad neid lilli või põõsaid, mis oli kunagi vanaema aias. „Nad ei usu, et niisugused taimed kasvavad ka meie maal. Nooremad turistid tahavad teada lihtsalt taimede nimesid ja päritolu. Meil on ka niisuguseid vanu ürditaimi, mida kuskilt mujalt naljalt ei leia,“ kirjeldas Heinonen.

Kohalikud koolilapsed käivad aga aias ka pikniku pidamas. „Ehitasime sinna ka lugemistoolid raamatukapi juurde ning nüüd on hea seal lugemas käia, eriti õhtupäikese valgel.“

Ta avaldas edaspidiseks soovi, et aias oleks ka tulevikus rohkem mõnusat aiaelu, mis meeldiks nii vanalinna elanikele kui ka külalistele. „Aeda ümber meil pole, igaüks saab külla tulla,“ kutsus ta.

Kogukonna tugevdamine

Tallinna linnavolikogu esimehe Maris Silla sõnul on Heinoneni loodud kogukonnaaed ehe näide sellest, kuidas ühelt poolt tugevdab koostegutsemine ühise eesmärgi nimel kogukonda, kuid loob ka võimaluse väärtustada ajaloolist pärandit ning keskkonnasäästlikku mõttemaailma. „Mul on siiralt hea meel, et Tallinnas juba üsna levinud kogukonnaaiad on jõudnud ka vanalinna ning muudavad meie unikaalset pärandit mitmekesisemaks,“ ütles Sild.

Linnavolikogu valib aasta linnakodanikku 2018. aastast, et tunnustada Tallinna kodanikke, kes on möödunud aasta jooksul andnud oma panuse linna rahvusvahelise maine parandamisele, linnaelu edendamisele, paremaks tegemisele ja muutmisele või on saatnud korda erilise teo. Esitatud kandidaatide seast tegi valiku komisjon, kuhu kuulusid kõikide linnavolikogus esindatud fraktsioonide esindajad. Aasta linnakodaniku aunimetus ja sellega kaasnev meene anti üle linnavolikogu istungil.

Uudis ilmus Pealinn veebis.