Linnaaianduse kogemuspäev 2024
Linnaaianduse kogemuspäev toimus 2024.aastal 16. novembril kell 12-17 Kultuurikatla Terassisaalis.
Tallinnas kerkib igal aastal ühe uusi kogukonna- ja õppeaedu, kus linnaelanikud kasvatavad endale meelepärast ning linnaasutused korraldavad õppetegevust.
Arvestades linnaaianduse jätkuvat populaarsust korraldati kogemuspäev, kus linnaaedade loojad ja arendajad nii pealinnast kui mujalt Eestist jagavad oma kogemusi.
Juba neljandat korda toimuva kogemuspäeva fookuses on looduspõhise ja kogukondliku (linna)aianduse teemad. Oma valdkonna spetsialistid ja praktikud jagavad kogemusi, mis aitavad arendada linnaaedu mõeldes nii traditsioonidele, ühtekuuluvustundele kui ka elurikkusele ja keskkonnahoiule. Ettekandjad räägivad looduspõhise linnaaianduse meetoditest, mulla tervisest ja selle hoidmisest, toidutaimede kasutamisest õppetöös ja muuseumi tegevustes ning pealinna suurima kogukonnaaia kujunemisloost. Samuti jagatakse aasta suuremaid õnnestumisi ja arenguid Tallinna õppe- ja kogukonnaaedade valdkonnas.
- Linnaaianduse kogemuspäevaa sündmus Facebook-is.
- Sündmuse fotogaleriid saab vaadata SIIT.
- Ettekannete slaidid leiab SIIT.
- Kõiki ettekandeid saab järgi vaadata YouTube kaudu:
PROGRAMM
I osa: kell 12:00-14:00
- Avasõnad
- “Linnaaianduse hooaja saak”
Maria Derlõš, kogukonnaaedade projektijuht Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalametist
Lühitutvustus: Anname ülevaadet, milline oli Rohelise Pealinna aasta mõju käesoleva aasta Tallinna kogukonnaa- ja õppeaedade “saagile”. Jagame, millised on olnud suuremad õnnestumised ja väljakutseid valdkonna arengus ning räägime, mis suunas jätkame kasvu. - “Mulla tervis linnaaias”
Piret Vacht, Tallinna Ülikooli keskkonnakorralduse dotsent
Lühitutvustus: Mis on muld? Miks mullaelustik oluline on? Kuidas kehvast mullast hea saab? Saame teada mulla olulisusest ja mullaelustiku rollist linnaaia ökosüsteemis. Juttu tuleb ka mulla ohutuse jälgimisest ja tagamisest linnasaaste tingimustes. - “Jäätmaast Elurikkuse aiaks”
Raili Ilves, Eesti Permakultuuriühing
Lühitutvustus: Väljakutse - Kuidas muuta nõuka-aegse kultuurkihiga söötis maa elurikkaks aiaks, ühe- ja mitmeaastaste toidutaimedega toiduturvalisuse leevendajaks ja tagajaks, rakendades selle saavutamiseks säästvaid lahendusi ning permakultuuri põhimõtteid ja võtteid. - "Vahekultuur: looduslik mullaparandaja ka linnaaias”
Merili Toom, Maaelu Teadmuskeskuse (METK) teadur
Lühitutvustus: Keskkonnasäästlikus taimekasvatuses täidavad tähtsat rolli vahekultuurid. Need on kiirekasvulised taimed, mille külvamine nii peenras kui kasvuhoones parandab mullaviljakust, vähendab umbrohtumist ja haigustekitajate esinemist ning soodustab kasulike putukate levikut. Vahekultuurideks võib kasutada erinevaid liike ja nende segusid nii kevadel kui ka sügis-talve perioodil. Ettekandes tuleb juttu vahekultuuride tähtsusest, liikide valikust ja kasvatamise põhimõtetest linnaaia kontekstis.
KOSUTUSPAUS kell 14:00-15:00
II osa: kell 15:00-17:00
- “Vändra Gümnaasiumi kooliaed 100 - järjepidev õpiruum”
Hille Arumäe VG bioloogiaõpetaja, Katrin Juro VG klassiõpetaja, Anabel Jõeleht ja Katrin Tilga VG õpilased
Lühitutvustus: Juttu tuleb Vändra kooliaia ajaloost ja tänapäevast, traditsioonidest ja õpitegevusest kooliaias. Samuti kooliaia tähtsusest ja rollist õppetöö kontekstis. - "Õppeaed kui praktiline ja teoreetiline õpik: toidutaimede kasutamine õppetöös”
Pille-Riin Pärnsalu, Tartu Loodusmaja
Lühitutvustus: Kuidas toidutaimede kasvatamist kui ellujäämise kunsti siduda õppetööga nii, et lisaks taimede kasvatamise praktilisele oskusele jõuaks laste ja õpilasteni ka teoreetilisi teadmiseid? Paljud kogumikus "Aias sadas saia. Õpime õpilastega õppeaias" toodud tegevused on välja kasvanud just õpetajate vajadustele toetudes. Kogumiku autor, Tartu loodusmaja õppejuht ja õpetaja Pille-Riin Pärnsalu toob näiteid ja jagab soovitusi laste ja õpilastega nii aias kui klassis tegutsemiseks. - „Tallinna Linnamuuseumi õppeaedade mitmekesisus“
Margus Saks, Tallinna Linnamuuseumi haridusjuht
Lühitutvustus: Jagame kogemusi, väljakutseid ja lahendusi Tallinna Linnamuuseumi viie erinäolise muuseumi õppeaia loomistööst. Nii Kadriorus, Kalamajas kui ka Vanalinnas asuvate muuseumiaedade kujundamisel ja hooldamisel on olnud väljakutseid, ebaõnnestumisi, koos õppimist, mida soovime jagada nii teiste alustajate kui edasijõudnutega. - “Pelguaed. Tallinna suurima kogukonnaaia kasvamislugu”
Kristin Lang, Põhja-Tallinna Valitsuse linnaaianduse spetsialist
Lühitutvustus: Tänavu on Põhja-Tallinna asuvast Pelguaiast saanud välisrahastuse toel Tallinna kõige suurem kogukonnaaed, kus linnaelanikele on loodud kaasaegsed võimalused toidutaimede kasvatamiseks nii peenrakastides kui ka aiamaalappidel. Räägime, milline on olnud kogemusaasta, üle 100 rohenäpu aeda vastu võtmisel ja tegevuste koordineerimisel. - Lõpusõnad
Kogemuspäeva korraldab Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet. Küsimuste korral võta ühendust [email protected]