Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Hoia oma kaherattalist sõpra!

Hoia oma kaherattalist sõpra!

Rattasõiduhooaja algusest alates on sagenenud jalgrattavarguste teated politseile. 2021. aastal registreeriti Tallinnas ligi 544 rattavargust ning 2022. aastal 440 rattavargust. Statistika näitab, et vargusi registreeriti 104 võrra vähem, mis on 19% vähem, kui 2021. aastal. Kuid siiski on oluline tõsta inimeste teadlikkust seoses võimalusega langeda varguse ohvriks.

Rattavarguste statistika Tallinn Harjumaa 2021-2022
Peamiselt varastatakse rattaid trepikodadest ja avalikest kohtadest, näiteks kaubanduskeskuste ja koolide eest, parkidest. Rohkelt toimub vargusi ka garaažidest, kuuridest ja kinnistelt õuealadelt.  

Kuigi rattavarguste tipphooaeg on kevad ja suvi, ei tasuks oma kaherattalist sõpra unustada ka ülejäänud aastaaegadel. Politseile teatatakse ka olukordadest, kus ohver alles kevadel avastab, et keldrist on ratas kadunud ning juurde lisab, et viimati nägi ratast keldris sügisel, kui ratta talveks hoiule pani. Lühidalt – kõik, mis on ripakil ja lukustamata, viiakse ära.

Siiski on ratta omanikul ka võimalus palju ise ära teha selleks, et ratas alles jääks. Siin on mõned päriselt toimunud sündmused, millest eeskuju võtta ei soovita.

Näide 1. Parkisime elukaaslasega jalgrattad maa-alusesse parklasse seina äärde. Lukustasime jalgrattad üksteise külge. Läksime reisile ja kui kolme nädala pärast tagasi tulime, olid jalgrattad varastatud.

Näide 2. Lõpetasin sõidu jalgrattaga ja tassisin selle korrusmaja neljanda ja viienda korruse vahelisele alale ning lukustasin ratta trosslukuga koridori akna ees oleva võre külge. Hommikul avastasin, et trosslukk oli katki lõigatud ja ratast polnud.

Näide 3. Parkisin jalgratta hoovis olevasse jalgratta parkimismajja. Ratas oli luku taga, kuid parkimismajas lukustamata. Paari päeva pärast tulin ratta järgi ja ratast polnud.

Näide 4. Läksin kauplusesse vaid viieks minutiks ja panin oma jalgratta kaupluse sissepääsu juures olevasse rattahoidikusse, ratast ei lukustanud – läksin ju vaid viieks minutiks. Tagasi tulles oli ratas kadunud.

Näide 5. Parkisin ratta kahekordse maja eeskotta, kus olid ka teised rattad. Ratast ei lukustanud. Välisuks oli lahti. Hommikul oli ratas varastatud. Politsei leidis nii ratta kui varga. Varas võeti kohtu loal vahi alla. Ratta sain tagasi. Parkisin ratast jälle samasse kohta ja ei lukustanud. Umbes kuu aja pärast varastati ratas uuesti. Politsei pole ratast ega varast kätte saanud.
Jne…

Jalgrattaid varastatakse just seetõttu, et seda on lihtne teha. Vargus võtab vähe aega, võimaldab kiiret põgenemist ning anonüümsust. Samuti on võimalik ratas kiiresti maha müüa, kuna nõudlus odavatele ratastele on suur. Sageli müüakse varastatud ratas edasi kuni 10 korda odavamalt. 

Peamiselt toimuvad vargused öisel ajal, kui vargal on lihtsam tegutseda ja vahelejäämist vähem karta. Kuid näiteks trepikojast on lihtne ka päeval ratast varastada – elanikud on tööl ja vargal hea tegutseda. Ka avalikest kohtadest varastatakse päevasel ajal. Isegi kui ratas on pargitud selleks ettenähtud kohta, asub turvakaamera vaateväljas ja on lukustatud, teeb varguse võimalikuks odav rattalukk, mis avatakse hõlpsalt näpitsete abil või hammustatakse tross tangidega läbi.

Kui märkad, et sinu ratas on varastatud teavita politseid ning anna edasi kogu teadaolev info: ajavahemik, millal vargus toimus, koht, millise lukuga lukustatud oli, mis ratta nimetus, värvus, raaminumber, eritunnused. Samuti soovitan teavitada kogukonda, korrusmajade puhul teisi maja elanikke. Teavitades teisi ja politseid, on lootust oma kaherattaline tagasi saada. Politsei on õige omanikuni tagasi toimetanud ka rattaid, mille kadumisest on möödunud juba aastaid.

Kuid kõige tähtsam on see, et rattavargust ei tohi ise soodustada. Seetõttu tuletab politsei meelde lihtsamad abinõud, kuidas varga elu võimalikult keeruliseks muuta:

  • Kasuta jämedat lukku (liigendlukku), mida ei ole võimalik läbi hammustada või lahti murda.
  • Pargi võimalusel oma ratas videovalvega rattahoidlasse või kohta, mis ei jääks teiste silmade eest varju.
  • Tee enda rattast ja raami numbrist fotod ja hoia neid kindlas kohas
  • Kallima jalgratta puhul kaalu ratta kindlustamist
  • Varguse puhul teavita sellest viivitamata politseid


Jalgrataste vargused on langenud Tallinna igas piirkonnas, eriti paistab silma Mustamäe ja Põhja-Tallinn:
Jalgrattavargused. Kaart linnaosadega
Kaido Atspol
Ida-Harju politseijaoskonna uurija

Viimati muudetud 09.05.2023