Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Aprill oli nutikuu!

Aprill oli nutikuu!

PÕNEVAD NUTIKUU TEGEMISED LUHA LASTEAIAS:

MIKSITAJATE rühmas möödus nutikuu kiirelt ja tegusalt. Mängisime Bee-Bot robotitega ametite mängu, kus amet tuli kokku viia töö tegemiseks vajaliku esemega. Tutvusime Blue-Bot robotite abil erinevate ametitega ja töövahenditega. Õppisime, millise tähega ametinimetused algavad. Tegime liiklusega seotud ametitest rääkides jutustuse põhjal teid erinevate hooneteni, kasutades Ozobot ja Go-Pets roboteid. Tutvusime loodusuurija tööga. Tegime tööd tegevuspunktides. Esimeses tegevuspunktis tuli heli salvestavatelt pesulõksudelt tulev kirjeldus kokku panna sobiva taime pildiga. Teises tegevuspunktis tegime pintslite ja sõrmedega kunstitööd "Pajutibud". Kolmandas tegevuspunktis vaatasime TTS Easy-Scope Mikroskoobi all erinevaid looduses leiduvaid taimede osi ja võrdlesime neid. Tutvusime tegevuspunktide abil bussijuhi ja taluniku tööga. Lapsed panid bussijuhi tegevuspunktis Qobo Teo roboti Eesti kaardi peal erinevate linnade vahel liikuma. Samuti tutvusime taluniku tööga, kus lapsed said Tada pliiatsi kirjelduse järgi ära arvata erinevaid taluloomi. Lisaks sellele said kõik lapsed joonistada vabalt valitud ameti esindaja. Ametite esindajatest valmis ühine plakat.
miksitajate_nutikuu_kollaaz.png

NAKSIDES möödus aprillikuu robootika lainel. Projektiteemale kohaselt uurisime ja avastasime erinevate robootiliste vahenditega putukate maailma. Naksid avastasid liblikat ja tema arengut läbi liitreaalsuspusle. Veel õppisime kasutama Tada jutupliiatsit ning koos jutupliiatsiga õppisime tundma erinevaid putukaid ja ka teisi loomi. Putukate teemalise projekti raames otsisime Bee-Botiga tähematilt loodusega ja putukatega seotud pilte ning peale rühmas tomatite ja kurkide külvamist seiklesime Tale-Bot robotiga taime arengu matil ning õppisime, et kuidas saab seemnest taim.
nakside_nutikuu_pildid.png

NUPSUD tutvusid aprillis jutupliiatsiga. See oli uudis lastele, et pliiats „räägib“. Tutvusime ka loodusmänguga "Niidutaimed". Aga huvi pakkus rohkem "Helindatud kleepsude mäng" Lapsed pidid ise värvilise eseme leidma ja pliiats laulis või tegi muud häält ja lapsed kuulasid huviga. Lastele meeldis!
nupsude_kollaz.png
SUMMAJAD said nutikuu jooksul  tutvuda ja mängida mitmete vahvate nutikate vahenditega. Nutikuu eel osalesid Summajad märtsikuu lõpus pilootprojektis, mille käigus tutvustati interaktiivset liikumismängu SPODY.  Aprillikuus õppisid Summajad heli salvestavate pesulõksude abiga õues polaarloomade häälitsusi ning mängisid erinevaid liikumismänge. Polaarloomi ja nende häälitsusi õppisid Summajad tundma veel ka rääkiva raamatu “175 loomahäält” abiga. Kui kätte jõudis seemnete külvamise aeg, siis Tale-Boti abiga  said lapsed teada, milline on lille elutsükkel ning Maastikurobotite abiga ehitati sipelgale pesa. Projekti ja nutikuu lõpus tegid Summajad tagasivaate projekti jooksul õpitule ja toimunud sündmustele tahvelarvutite ja Kahoot mängu abiga. Lõpusündmuseks valisid lapsed kinohommiku. Lisaks osalevad Summajad TADA targa pliiatsi pilootprojektis. Uue lindude projekti sissejuhatuse just TADA pliiatsi abiga tegimegi. Üheskoos õppisime lindude nimetusi ning tutvusime nende häälitsustega.
summajate_nutikuu_2024.png.png


SÄRTSUDE rühmas möödus rõõmsalt erinevate nuti- ja robootikavahenditega toimetades. Projekti „Särtsud seilavad lainetes“ raames värvisime veeloomade teemalisi värvilehti ja äratasime laste tehtud pildid Quiver rakenduse abil ellu. Projekti lõpetasid Särtsud aardejahiga, kus tuli QR koodide abil õuealal orienteeruda ning erinevaid ülesandeid lahendada. Kuna aprill on lisaks nutikuule ka südamekuu, siis võtsid Särtsulapsed ette ka jalutuskäigu lasteaia ümbruses. Jalutuskäigu ajal töötas rakendus, mis meie teekonna salvestas ning valmis saigi GPS kunst. Lisaks mängisid ja tegutsesid Särtsulapsed rühmas Coding Critters, Ozobot ja Bee-Bot robotitega ning avastasid jutupliiatsiga erinevaid raamatuid.
nutikuu_sartsud_2024.jpg

PATSUPAIDEL on käimas mitme kuuline projekt MÄRKAN, PANEN TÄHELE, JAGAN OMA TEADMISI JA OSKUSI TEISTEGA, kus laste huvidest on kombineeritud kokku neli teemat - kevade tärkamine ja aiandus, linnud, kosmos ja dinosaurused. Nendest kolm valdkonda jõudsime kaasata ka nutikuusse. Avastasime koos jutupliiatsiga usinalt  Lotte Eestimaa Loodusmängu teemakaarte (nt.  Aia- ja põllutööd, Metsalinnud, Rabaga seotud linnud, Põlluga seotud linnud, Aias kohtavad linnud, Aiapidaja looduslikud abilised). Raamatust “Imelised planeedid” avastasid lapsed DEVARI liitreaalsuse rakenduse tahvelarvuti kaudu meie Päikesesüsteemi, planeete ja nende sisemusi. Iseseisvalt avastasid lapsed tahvelarvutist ka teise olemasoleva rakenduse Solar Walk Lite, mis samamoodi toetas meie Päikesesüsteemi uurimist.  Suurt vaimustust valmistas lastele Lego Education WeDo2.0, kus neil oli võimalus ise käed külge panna ning konstrueerida põnevaid ehitisi etteantud tahvelarvutis oleva rakenduse abil (robot-spiooni, liikuvat satelliiti, kuul toimetavat robotit, veskit pöörlevate tiibadega, lennukit, isejuhtivat sportautot, robot Milo-sid). 
patsupaid.jpg

PERSONALI NUTIKUU
Nutikuul tutvusid ja õppisid ka Tallinna Luha Lasteaia õpetajad erinevate robootiliste vahenditega. Aprillikuus käisid Luha õpetajad Tallinna Kullatera Lasteaia robootika inspiratsioonilõunatel, kus oli võimalus mängida ja tutvuda mitmete vahvate robotitega. Oleme Tallinna Kullatera Lasteaiale väga tänulikud!
Lisaks said õpetajad ühel aprillikuu lõunal saalis kokku, et osaleda lasteaia IKT-tööruhma poolt organiseeritud Robootika Õpiringis. Õpetajad said  jagada kogemusi ja mängida Luha lasteaias olemasolevate robootiliste vahenditega.
Tallinna Luha Lasteaia neli aiarühma – Summajad, Särtsud, Patsupaid ja Naksid osalevad TADA targa pliiatsi pilootprojektis. Ühel lõunal tutvusid õpetajad saalis ise uue vahendiga ning üheskoos kuulati Tallinna Ülikooli poolt korraldatud TADA targa pliiatsi ja pilootprojekti tutvustust.