Talihooldus
Tallinna tänavate talihooldus
Sel talvel koristab Tallinna linn kõnniteedelt lund rohkem kui varasemalt kombeks oli. Linn puhastab tänavu lumest 60 kilomeetrit enam kõnniteid. Lisaks teeb linn rangemat järelvalvet, et talihoolduslepinguid täidetaks korrektselt ja et lumi oleks õigel ajal ja korralikult ära koristatud.
Ehkki Tallinna linn koristab lumest ja tõrjub libedat üha rohkematel Tallinna kõnniteedel, lasub seaduse järgi vastutus kõnnitee korrashoiu eest endiselt külgneva kinnistu omanikul.
2024-2025 talvel koristatakse rohkem lund Kesklinna ja Põhja-Tallinna kõnniteedelt, kuna sealsed kõnniteed on suure kasutajakoormusega. Mujal linnas jätkub lumekoristus tavapärases mahus.
Kes mida teeb?
Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti lepingupartnerite ülesanne on tagada magistraalteede ja nendega seotud teerajatiste korrashoid. Magistraalteed hõlmavad ühistranspordiga kaetud teid ning teerajatisi nagu ristmikud, ülekäigurajad, ohutussaared, ühissõidukite ootealad, sillad, viaduktid ja tunnelid. Lepingupartnerid hooldavad ka magistraalteede ääres asuvaid kõnniteid, jalg- ja jalgrattateid, parke ning haljasalasid.
Sel talvel teeb Tallinna linn lumetõrjet Kesklinna ja Põhja-Tallinna kõnniteedel varasemast suuremas mahus, mujal linnaosades jätkub aga lumekoristus tavapärases mahus.
Peamiste magistraalteede ja suurte objektide puhastamise eest vastutavad Keskkonna- ja Kommunaalameti hoolduspartnerid, samal ajal kui kvartalisiseste ja väiksemate teede hoolduse eest vastutavad linnaosade partnerid. Linn koristab lund ka kõnniteedel, mis paiknevad suure liiklusega magistraalteede ääres, kus jalakäijate ohutuse tagamiseks on puhastus eriti oluline.
Lumekoristuse kaardilt saab täpsemalt näha, millised kõnniteed linn puhastab nii Kesklinnas ja Põhja-Tallinnas kui ka mujal Tallinnas.
Kinnistuomanikule
Tallinna kinnistuomanikel on oluline roll tagada, et kinnistuga külgnevad kõnniteed oleksid alati heas korras ning ohutud kõigile jalakäijatele.
Järgnevalt oleme välja toonud mõned olulised nõuded ja soovitused, mis aitavad oma kohustusi täita ning kõnniteede hooldamise lihtsamaks muuta:
- Maaomanik peab korraldama kõnnitee puhastuse, sealhulgas lume ja libeduse tõrje, nii et kõnniteel saab ohutult kõndida.
- Kõnnitee heakorratööd peavad olema hommikuks kell 7 tehtud. Halva ilma korral tuleb neid vajadusel teha ka päeva jooksul.
- Libedustõrjeks kasutatav materjal peab olema 2-6 mm läbimõõduga. Tuhka ja liiva kasutada ei tohi.
- Linn omaltpoolt jagab korteriühistutele ja eramajade omanikele tasuta graniitkillustikku, selle kohta saab infot linnaosavalitsustest:
- Töö tulemusena peab kõnnitee olema piisava haarduvusega ja ohutu.
- Kui lund kuhjatakse kõnniteele, peab liikumiseks jääma vähemalt 1,20 m laiune ruum.
- Lume- või jääkihil ei tohi olla ohtlikke ebatasasusi.
- Sulalume korral tuleb reageerida, kui lumekihi paksus ületab 3 cm, ja koheva lume korral 6 cm.
Üle linna paigaldatakse puistematerjalide konteinerid
Sõiduteedel liiklusohtlikesse kohtadesse ja enamkasutatavatesse ühissõidukite peatustesse paigaldatakse konteinerid puistematerjalidega, mida saab kasutada libeduse, lumesaju ja näiteks jäävihma olukorras.Enamkasutatavatesse ühissõidukite peatustesse paigaldatakse rohelist või halli värvi konteinerid 75 liitri mahutavusega. Konteinerid on varustatud kühvliga.
Hea teada
Talviseid heakorratöid linna avalikus ruumis, sealhulgas kinnistutega külgnevatel aladel, kontrollib Tallinna Munitsipaalpolitsei.
Tänavate talihooldusega seotud puudustest või probleemidest saavad linlased teada anda Tallinna abitelefonil 14410 ja meiliaadressil [email protected].
Vaata ka: