Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Mahtra Lasteaia kodukord

Mahtra Lasteaia kodukord

1. Üldsätted
1.1 Tallinna Mahtra Lasteaia kodukorra reeglid on kohustuslikud täitmiseks lasteaia töötajatele, lapsevanematele ja külastajatele.
1.2  Kodukord on avalikustatud lasteaia veebilehel ja on lasteaias paberkandjal tutvumiseks kättesaadav.
1.3   Lasteasutuse kodukorra koostab direktor ja selle kinnitab hoolekogu. 
1.4  Lasteaia kodukorda muudetakse seoses lasteaia tegevust reguleerivate õigusaktide muudatustega, lasteaia hoolekogu, pedagoogide nõukogu või juhtkonna ettepanekutega ning lasteaia sisehindamise käigus ilmnenud parendusvajadustega. 
1.5 Lasteaia lahtiolekuaega lühendatakse uusaastale (31.12), Eesti Vabariigi aastapäevale (23.02), võidupühale (22.06) ja jõululaupäevale (23.12) eelneval tööpäeval kolme tunni võrra. Lasteaed on suletud riiklikel pühadel.
1.6 Lasteaia kohatasu (vanema osa) on määratud Tallinna linnavolikogu määrusega  ja lapse puudumine lasteasutusest ei vabasta kohatasu maksmisest.
1.7 Vastavalt Tallinna Linnavolikogu 07.09.2017 määrusele nr 17 „Tallinna linna koolieelsete munitsipaallasteasutuste laste toidukulu katmise kord“ kaetakse toidukulu lasteasutuses käival lapsel, kelle elukohana on Eesti rahvastikuregistrisse kantud Tallinna linn.
Alates 01.01.2024 on toidu päevamaksumus järgmine:
Sõimerühm – 1.22 eur, Linnavalitsuse toetus 2.75 eur, lapsevanem maksab 0.00 eur
Aiarühm – 2.80 eur, Linnavalitsuse toetus 3.05 eur, lapsevanem maksab 0.00 eur
1.8 Kui lasteasutus on ajutiselt suletud (ruumide remont, töötajate kollektiivpuhkus jne) rohkem kui kolm tööpäeva, arvestatakse vanema osa proportsionaalselt lasteasutuse lahtioleku ajaga.
1.9 Tallinna Linnakantselei Finantsteenistus esitab vanematele arve elektrooniliselt e-posti teel. Kui e-posti aadress puudub, siis paberil arve on võimalik saada rühma õpetajalt või vaadata Tallinna linna iseteeninduskeskkonnas.
1.10 Vanem on kohustatud tasuma esitatud arve seal märgitud ettenähtud tähtajaks.
1.11 Kui laps haigestus või vanem ei planeeri last lasteaeda tuua, siis peab vanem teatama sellest kuni kella 09.00, teatades puudumisest interneti teel eliis.eu või helistades rühma mobiiltelefonil.

2. 2. Lapse saabumine ja lahkumine, lapse puudumine
Lasteaed töötab kell 7.00 – 19.00.
Sõimerühmad töötavad 7.00-18.00 (hoolekogu otsus 1-3/23 punkt 5, 26.10.2023).
2.1 Lapse lasteaeda toomine ja viimine toimub lapsevanemale sobival ajal lasteaia päevakava järgides, sealjuures ei tohi segada laste une- ja söögiaega ning planeeritud õppe- ja kasvatustegevusi (vastavalt määrusele nr 61 §14 p6 Tervisekaitse nõuded koolieelses lasteasutuses tervise edendamisele ja päevakavale. Määrus vastu võetud 24.09.2010). 
2.2 Lapsevanem annab isiklikult lapse üle rühma töötajale ning järele tulles võtab lapse vastu rühma töötajalt.  Kategooriliselt on keelatud koolieelse lapse tulek lasteaeda ja tema lahkumine üksi ilma vanemateta.
2.3 Kui lapsele tullakse järele, annab õpetaja lapse isiklikult üle lapsevanemale või lapsevanema poolt volitatud isikule. Kui lapsele tuleb järgi keegi teine täiskasvanu, mitte ema või isa, tuleb sellest tingimata eelnevalt teavitada rühma õpetajat.
2.4 Rühma töötajal on keelatud last anda üle purjus või narkojoobes isikule, alaealisele või selleks volitamata isikule. Töötajal on õigus politsei kutsuda.
2.5 Lapse individuaalsuse arvestamiseks on vajalik, et hommikusel vastuvõtul ning õhtusel kojuminekul vahetavad õpetaja ja vanem informatsiooni, mis puudutab last (öine magamine, probleemid enesetundega jt).
2.6 Õhtul tuleb arvestada, et lasteaed suletakse kell 19.00. Ootamatu viivituse juhul peab lapsevanem kohe rühmaõpetajaga kontakti võtma.
2.7 Kui lapsele ei ole lasteasutuse lahtioleku ajal järgi tuldud, siis kontakteerub rühma töötaja võimalusel telefoni teel lapse vanematega või vanema määratud kontaktisikuga ning teavitab olukorrast juhtkonda. Kui vanemaga ühenduse võtmine ebaõnnestub või vanem ei tule lapsele järele teavitab rühma töötaja politseid lasteaeda jäetud lapsest ja järgnevalt toimitakse politsei korralduste järgi. 
2.8 Alates sellest hetkest, kui vanemale on laps üle antud, on lapsevanem lapse eest vastutav. Lapsevanemad või õed/vennad, kes tulevad lapsele järgi, ei jaluta lasteaia territooriumil – lasteaia territoorium on mõeldud lastele ja lasteaia töötajatele. Lapsevanemad lahkuvad õuealalt võimalikult kiiresti ega jää sinna lapsega mängima või teiste vanematega suhtlema. Kui lapsevanem soovib, et laps mängiks kauem rühmakaaslastega lasteaia mänguväljakul, võib ta lapsele järgi tulla veidi hiljem.

3. Lapse tervis
3.1 Lasteaeda ei lubata last, kui lapse terviseseisund võib kahjustada lapse enda või teiste tervist. Rühma õpetajal on õigus mitte vastu võtta last, kellel on silmnähtavad haiguse tunnused (palavik, lööve, silmapõletik, tugev nohu ja köha jne).
3.2 Lasteaias ei anta lapsele ravimeid. Kui arst on lapse kroonilise terviserikke korral määranud lapsele ravimite manustamise, võib erandjuhul (nt suhkruhaigele) lasteasutuses anda ravimeid arsti määratud annuses üksnes vanema vastutusel ja kokkuleppel lasteasutuse direktoriga või määratud lasteasutuse pedagoogiga.
3.3 Nakkava haiguse juhul (tuulerõuged, sarlakid jt) peavad vanemad sellest teavitama lasteaeda kohe pärast arstilt diagnoosi saamist.
3.4 Lapse lasteaias haigestumise või vigastuse korral kutsub lasteaia töötaja vajadusel kiirabi ja võtab ühendust lapsevanemaga. Vajadusel antakse haigestunud või vigastatud lapsele kiirabi kohale jõudmiseni esmast abi.
3.5 Nakkushaiguse kahtlusega laps tuleb lasteaia töötajal võimaluse korral eraldada teistest lastest, kuid teda ei tohi paigutada üksinda eraldi ruumi.
3.6 Kui lapsel on kroonilised haigused või allergia, peavad vanemad sellest kirjalikult teavitama direktorit ja rühmaõpetajat. Allergia korral on vaja esitada perearsti tõend või terviseportaalist väljavõte, et oleks võimalik last toitlustada vastavalt nõuetele.
3.7 Palume Teid jälgida, et lapse taskutes poleks teravaid lõike- ja torkeriistu. Palume mitte anda lapsele närimiskummi. Õnnetuste vältimiseks ei kanna laps ehteid (kaelaketid, kõrvarõngad jt).

4. Mäng ja õuesolek
4.1 Lasteaias viibivad lapsed õues 1-2 korda päevas, olenevalt ilmast.
4.2 Talvel ei jaluta lapsed õues kui õhutemperatuur on - 20 ºС. Kui õhutemperatuur on - 15 ºС, siis lühendatakse jalutuskäiku 20 minutini (arvestades välisõhu temperatuuri ja tuule kiirust).
4.3 Isiklike jalgrataste ja rulluiskude kasutamine lasteaias ei ole lubatud ning neid ei tohi jätta lasteaia territooriumile, kui selleks ei ole ette nähtud eraldi kohta.
4.4 Lasteaed ei kanna vastutust kodust toodud jalgrataste, tõukerataste, rulluiskude, lapsevankrite, rulade ja kelkude alalhoiu eest.
4.5 Lapsel on lubatud kodust lasteaeda kaasa tuua mänguasju, kui need on puhtad ja ei sisalda ohtlikke detaile. Mänguasjade kaasavõtmisel kehtib põhimõte: „Ma ei ole kade ja luban ka teistel oma mänguasjaga mängida.” Igas rühmas on vanematega kokkulepitud mänguasjade päev ja isiklike mänguasjade kasutamise reeglid.
4.6 Lasteaeda ei tohi kaasa võtta mängurelvi, teravaid esemeid, münte (raha) ega väikestest osadest koosnevaid mänguasju. Kaasa võetud mänguasja eest vastutab laps ise. Õpetaja vastutusalasse ei kuulu vastutus lasteaeda kaasa võetud mänguasjade kadumise või purunemise eest.
4.6 Kui selgub, et laps võttis lasteaiast koju mänguasja (ka teise lapse isikliku mänguasi), siis palume see tagastada ja selgitada lapsele miks see on keelatud.

5. Lapse riietus
5.1 Lapsevanem hoolitseb, et lapsel on alati rühmas olemas:
• Vahetusjalatsid, mille jalga panemisega ja ära võtmisega saab laps ise hakkama;
• Salvrätid nina puhastamiseks;
• Kamm;
• Vajadusel puhas vahetuspesu. Märja ja määrdunud pesu jaoks on lapse riietekapis kilekott;
• Võimlemisriided (kooskõlastatult õpetajaga) on soovitav panna kotikesse, millel oleks peal lapse nimi. Kord kuus tuleb lapse võimlemisriideid korrastada.
5.2 Lasteaias on lapsel riiete hoiuks oma koht mida hoiab korras lapsevanem. Tagavarariideid on hea hoida kotikeses, mida on võimalik riputada nagisse.
5.3 Lapsevanemad hoolitsevad lapse pesu ja keha puhtuse eest (küüned, kõrvad, juuksed).
5.4 Lapsel peaks olema ilmale sobilik, kergesti selga pandav, lihtsate kinnitustega õueriietus, mille määrdumise korral ei tule probleeme. Suveperioodil on vajalik päikese eest kaitsev peakate ja lapse nimega isiklik veepudel.
5.5 Pidulike ürituste korral panna lapsele selga vastav riietus.
5.6 Soovitame lapse riietele ja jalanõudele kirjutada nimi.

7. Koostöö lapsevanematega
7.1 Kodu ja lasteaia vahelise koostöö aluseks on suhtlemine õpetajaga ning usaldus tema vastu, samuti Teie positiivne suhtumine nii õpetajasse, lasteaeda kui lapse rühmakaaslastesse.
7.2 Lasteaed  on kindlate reeglitega mängumaa,  kus kasvatus põhineb vastastikusel austusel ja eelkõige aususel.
7.3 Meie üheks koostöövormiks on laste igakülgne arendamine ja kasvatamine koos Teiega. Hea koostöö aluseks on ka Teiepoolne lapse toetamine.
7.4 Lapsevanem saab lapse kasvatuse küsimustes pedagoogilist nõustamist õpetajatelt ja administratsioonilt. Kui on tekkinud küsimused või probleemid, pöördub ta õpetaja, direktori või hoolekogu liikmete poole.
7.5 Lapsevanem osaleb aktiivselt lapse rühma koosolekutel, rühma ja lasteaia üritustel.
7.6 Arenguvestlused lapsevanematega toimuvad 1-2 korda aastas.
7.7 Lapsel on rühmas arengumapp, mida koostab õpetaja koos lapse ja lapsevanematega ning kus on lapse isiku kujunemise etappe kajastav informatsioon.
7.8 Lasteaias tähistatakse lapse sünnipäeva. Selle peo läbiviimise korra üle on vaja kokku leppida rühma õpetajaga.

8. Ürituste korraldus
8.1 Kui peod korraldatakse muusikasaalis, palume vanemaid arvestada sellega, et saali suurus ei saa kõiki soovijaid mahutada. Seetõttu ootame üritustele ainult 2 sugulast.
8.2 Tulles üritusele muusikasaali, on soovitav ülerõivad rühma jätta, panna vahetusjalatsid (nt sinised sussid) ja mobiiltelefon välja lülitada.
8.3 Lasteaia õpetajad võivad pildistada lapsi lasteürituste ja õppetegevuste ajal. Need pildid võivad olla kajastatud lasteaia kodulehel, rühma blogis, publikatsioonides lasteaia kohta.
8.4 Lasteaia üritustel ja pidudel vastutab lapsevanem oma lapse käitumise eest ise ning seisab hea selle eest, et kaasas olevate pere nooremate või vanemate laste käitumine ei häiriks esinejaid. Lapsevanemad võivad ürituse ajal, asudes külaliste kohal, pildistada oma last, filmida videot, kuid ei sega üritust ja lähedasi inimesi. Ainult rühma poolt kutsunud pildistaja võib ürituste ajal saalis vabalt ringi liikuda.

9. Turvalisuse tagamine
9.1 Lasteaia ruumides ja territooriumil on rangelt keelatud suitsetamine ja alkohoolsete jookide tarvitamine.
9.2 Lasteaia territooriumil on keelatud viibimine koduloomadega.
9.3 Lapse turvalisuse tagamiseks on vaja alati uksed ja väravad sulgeda nii lasteaeda tulekul kui ka sealt lahkumisel.
9.4 Lasteaia värava ees parkimine on keelatud. Lasteaia territooriumile sissesõit on lubatud ainult direktori loal.
9.5 Lasteaia töötajad loovad lasteasutuses füüsilise ja psühhosotsiaalse keskkonna, mis on ohutu, turvaline ja pakub lastele erinevaid mängu-, õpi- ja loovtegevuse ning kehalise aktiivsuse edendamise võimalusi.
9.6 Lastele on seatud hoonest või territooriumilt väljaliikumise piirangud. Laps võib hoonest ja territooriumilt lahkuda koos lasteasutuse töötajaga direktori loal esitades õppekäigu/väljasõidu registreerimise lehe või lahkuda koos lapsevanemaga või lapsevanema poolt eelnevalt määratud isikuga.
9.7 Laste lahkumine lasteaia ruumidest ja territooriumilt lasteaia töötaja teadmata ning võõraste isikute omavoliline sisenemine lasteasutuse ruumidesse on keelatud.
9.8 Õppekäigu ajal tänaval liigeldes on lapsed ja töötajad helkurvestides.
9.9 Kui laste õues oleku ajal on ühel rühma töötajal põhjendatud vajadus minna osade lastega tuppa, peab teine rühma töötaja tagama ülejäänud rühma laste turvalisuse õuealal.
9.10 Lapsed, lapsevanemad ja lasteasutuse töötajad on kohustatud viivitamatult teavitama rühma töötajat või direktorit laste ja lasteasutuse töötajate vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavatest olukordadest.
9.11 Lasteaias on kiusamise ennetamise võtmeisikuks õpetaja, kes on iseenda, laste, vanemate ja kolleegide omavaheliste sõbralike ja toetavate suhete looja. Probleemidest ja murettekitavatest juhtumitest teavitab vanem rühma õpetajat ja/või direktorit.
9.12 Lastelt ja vanematelt saadud info on konfidentsiaalne, selle töötlemisel seal hulgas selle kasutamisel ja edastamisel järgitakse isikuandmete kaitse seadust.

10. Nutiseadmete kasutamine ja salvestamine lasteaias
10.1 Nutiseadmeid kasutatakse lasteaias ainult õppevahendina õppetöö korraldamiseks või laste liikumiseks (virgutuspausid/tants). Multifilmide vaatamisel ja interaktiivsete mängude kasutamisel lähtutakse alati planeeritud õppe- ja kasvatustöö eesmärkidest. Lasteaias ei ole lubatud multifilmide näitamine lastele lihtsalt aja veetmiseks või õpetaja töö mugavuse huvides.
10.2  Lapsel on keelatud lasteaeda kaasa tuua nutiseadmeid: nutikella, telefoni, tahvelarvutit, jm
10.3  Lasteaia territooriumil on keelatud ilma juhtkonna loata filmida, pildistada ja lindistada. Kui ajakirjanik või lapsevanem soovib teha lasteaiast lugu, siis eelnevalt kooskõlastatakse see soov lasteaia juhtkonnaga, sh ka lasteaiapere jäädvustamine. 
10.4  Lasteaia personal võib filmida või pildistada lasteaia sündmusi ulatuses, mis on vajalik nende jäädvustamiseks ja kajastamiseks, rakendades mõistlikkuse põhimõtteid ja arvestades laste huve. Neid sündmusi jäädvustatakse ning jäädvustused avaldatakse lasteaia kodulehel.
10.5  Lapsevanem võib lasteaia korraldatud avalikul sündmusel (nt aktusel, jõulupeol) filmida või pildistada ja saadud fotosid oma sõpradega või pereringis vaadata. Kui vanem soovib sündmusel tehtud pilti, millele on jäänud ka teised isikud, avalikustada internetis, tuleb küsida kõigilt pildile jäänutelt nõusolek. Kui teine isik nõusolekut ei anna, ei tohi pilte avalikustada. Isiklikul otstarbel tehtud jäädvustuste õiguspärase töötlemise eest vastutab lapsevanem.
10.6 Turvalisuse tagamiseks on väljaspool lasteaia tööaega lasteaias elektrooniline valve. Ööpäevaringne videovalve on lasteaia territooriumil. Turvakaamera salvestisi avalikustatakse ainult lasteaia turvalisuse tagamise eesmärgil. Jälgimisseadmestikku kasutatakse hoone ja inventari kaitseks, asutuse territooriumil viibivate isikute ja vara kaitseks ning võimalike õigusrikkumiste lahendamiseks. Turvakaamerate salvestisi vaadatakse ainult eeltoodud eesmärgil tekkinud vajaduse korral ja vaid direktori  eelneval nõusolekul.
10.7  Kui kodukorda ei täideta on lasteasutusel õigus rakendada tugi – ja mõjutusmeetmeid.

 

Viimati muudetud 02.12.2024