Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

Märka ja aita! lugu

Heategevusprogrammi „Märka ja aita!“ kutsusid ellu Tallinna Alushariduse Juhtide Ühendus, Tallinna Koolijuhtide Ühendus ja Tallinna Haridusamet 2009. aasta jõuluajal, siis, kui Eestis oli masu. Programmi asusid toetama ka Tallinna Haridustöötajate Ametiühingute Liit ning paljud lasteaiad ja koolid. Kogu meeskond tegutseb vabatahtlikkuse põhimõttel. 

Lapsi, kes vajavad abi, on olnud meie ümber rohkem, kui oskame arvata. Eriti vajavad märkamist ja hoolimist lapsed, kellel pole vanemaid või nende armastust ning kelle asjad on kõike muud kui hästi. Vaatamata kõigele peab lastele jääma võimalus käia koolis ja lasteaias ning tunda ennast seal turvaliselt ja teistega võrdsena. Õnneks on veelgi rohkem heatahtlikke inimesi, kes soovivad lapsi aidata. 

Programm on suunatud Tallinna munitsipaalharidusasutuste lastele, kes erinevatel põhjustel vajavad materiaalset abi normaalseks osalemiseks õppetöös. Aastatel 2009 - 2018 keskenduti 2-10-aastastele lasteaialastele ja õpilastele, kes olid kaotanud oma vanema(d) või kes olid mõnel muul põhjusel tõsistesse raskustesse sattunud. 

„Märka ja aita!“ toetuseks tehtud annetuste kogusumma on tõusnud iga aastaga. Kui aastal 2010 oli see 8500 eurot (133 000 krooni), siis 2013. aasta jooksul annetasid nii eraisikud, haridusasutused kui ka äriettevõtted kokku juba 19 072 eurot. Suurim ühekordne panus oli 750 eurot. 2016. aastal koguti 18 953 ja 2017. aastal rekordiline 19 113 eurot. Suur tänu kõigile!  

Kogutud raha eest on enam kui 1400 lapsele hangitud lasteaias/koolis käimiseks ning õppetööks vajalikke esemeid, näiteks: uued talverõivad ja -jalatsid, spordirõivad ja -jalatsid, kunsti- ja kirjatarbed jne. Juhtumipõhiselt on otsustatud kinkida veel voodi (lapsele, kellel polnud seda varem olnud), kirjutuslaud, arvuti, jalgratas. Igal aastal on peredele viidud ka toidupakid. 

Lapsed on kingitused kätte saanud igal aastal jõulukuul. Kingitused viiakse kooli või lasteaeda, kust nad jõuavad iga konkreetse lapseni, kellele abi on taotleti. 

2014. aastal algatati uus suund - toetada ka põhikoolilõpetajaid lõpuaktuseks vajalike pidulike riietega, milleks valdavalt annetatakse vähekasutatud ülikondi, kleite jm, seda tehti kaks aastat. 

Heategevus ja head teod on koolides ja lasteaedades üha enam hoogu saanud. „Märka ja aita!“ egiidi all või ilma selleta on aidatud nii haigeid lapsi lastehaiglas, eakaid inimesi vanadekodus kui ka hüljatud loomi varjupaigas. On hakatud vaderiks loomaaia asukatele ning löödud kaasa teistes heategevusprojektides, näiteks Toidupangas. Nii see võikski jääda – märkame, hoolime ja aitame, sest see on osa inimeseks olemisest.

Aastast 2018 keskendub "Märka ja aita!" laste abistamisele erakorraliste juhtumite puhul. Abi saavad lastele taotleda haridusasutuste direktorid, saates kirja aadressile markajaaita@haridus.ee.

Annetused on jätkuvalt oodatud Tallinna Alushariduse Juhtide Ühenduse (TAHJÜ) erikontole SEB EE101010220109320011 Soovin annetada

Raha kogumisest aga veelgi olulisem on abivajavat last märgata ja tema murest hoolida - sellest saab kõik alguse. 

Märka ja aita - see on imeline! 

Marka_ja_aita_banner_635x220.jpg

 Avalehele

 

Viimati muudetud 13.12.2021