Merivälja pargi põhiprojekt (detsember 2024)
Merivälja pargi projekti eesmärgiks on olemasoleva pargi ja mänguväljaku rekonstrueerimine ning parki sobiva treeningalade, juurdepääsuteede, väliinventari ja haljastuse lahenduse leidmine. Projektala rajatakse vajadusel neljas etapis vastavalt eelarvelistele võimalustele. Etappide rajamisel ei ole ajalist piirangut ning etapi osade ehituse järjekord võib muutuda.
Projektlahenduse loomisel lähtuti olemasolevast pargi kujundusest järgides sarnast stiili ja pargi reljeefi. Peamiseks kriteeriumiks oli loodusliku ilme säilitamine ning ajaveetmise võimaluste loomine erinevatele vanusegruppidele– väikelastele, teismelistele, täiskasvanutele ja seenioritele. Lisatava taimmaterjaliga suurendatakse liigilist mitmekesisust ja-rindelisust, luues hubase keskkonna nii külastajatele kui ka pargis elutsevatele lindudele ja väikeloomadele. Oluliseks peeti eriilmeliste istumiskohtade loomist, mis pakuksid erinevaid puhkevõimalusi ja sobituksid keskkonda.
Spordiinventari ja madalseiklusraja osas on arvestatud võimalusega, et lähedal asuva kooli kehalise kasvatuse tunnid saavad toimuda pargis.
Madalseiklusraja puhul on arvestatud, et seiklusrajal saaks korraga viibida kuni 10 last.
Projekti avalik tutvustus toimus 17.12.2024 MS Teamsi vahendusel ja on järgi vaadatav siin:
Etapid
Pargi keskossa lisatakse Kaasava Eelarve raames madalseiklusrada ning võimalusel korrastatakse pargi põhilised liikumisteed.
Etapp 2 – Mänguväljak ja pargi lääneosa
Projekti teises etapis rajatakse mänguväljak, rekonstrueeritakse jalgteed, lisatakse haljastus ning inventar pargi lääneossa.
Etapp 3 – Spordiala ja pargi kirdeosa
Projekti kolmandas etapis rajatakse spordiala, rekonstrueeritakse võrkpalliväljak ja jalgteed, lisatakse haljastus ning inventar pargi kirdeossa.
Etapp 4 – Tiik ja pargi kaguosa
Projekti neljandas etapis rekonstrueeritakse jalgteed, lisatakse haljastus ning inventar pargi kaguossa. Perspektiivselt kuulub neljanda etapi hulka tiigi ning kraavide puhastus ning Heki tee sademevee juhtimine olemasolevasse tiiki.
- Jalgteed
-
Projektalal rekonstrueeritakse olemasolevad jalgteed Hansegrand Original Patentweg halli tooni fikseeritud ökokruusaga. Hansegrand Patentweg ökokruus on erosioonikindel ning katendi pealmine pind ei ole lahtise kruusaga, mistõttu ei ole katendil liikumine abivahenditega raskendatud. Katend on vett läbilaskev, naturaalsetest materjalidest ning vastupidav.
Lisaks on projekteeritud nõuetele vastava kaldega jalgtee pargi keskele järsu kallakuga nõlvale, tagamaks võimaluse kõikidel pargi kasutajatel liikuda pargi keskelt Heki teele. Lisaks on projekteeritud paekivi astmetega trepp mööda Väina teed muutes liikumise teelõigul mugavamaks.
Projektala diagonaalselt läbiv jalgtee ja põhja-lõuna suunaliselt kulgev tee (Väina tee) sillutatakse betoonkiviga või kaetakse fikseeritud ökokruusaga. Sillutiskivi on halli värvi. Sillutuskivi sisse laotakse valget kiviga merelaine kujuline muster. Täpne lahendus otsustatakse vahetult enne ehitust. - Kaasava eelarve madalseiklusrada
-
Madalseiklusrada rajatakse Kaasava Eelarve projekti raames. Madalseiklusrada on kavandatud pargi keskossa parki läbiva diagonaalse tee lähedusse. Madalseiklusrada on jagatud kaheks sektoriks, millest üks on keerukam - mõeldud vanematele lastele ja teine rada on lihtsam - mõeldud mudilastele. Madalseiklusraja kõik võimalikud elemendid ja kinnituspostid on puidust. Elementide kinnitused on metallist ning ahvirõngad on kummist, suurendades osade vastupidavust ilmastikuoludele.
Madalseiklusraja puhul on arvestatud võimalusega, et lähedal asuva kooli kehalise kasvatuse tunnid saavad toimuda pargis. On arvestatud, et seiklusrajal saaks korraga viibida kuni 10 last.
- Mänguväljak
-
Ronimispüramiid on mõeldud lastele vanuses 5+ ning liivaköök, liumäega mängumaja ja vedrukiik on mõeldud mudilastele (1+). Mänguväljakule on lisatud mitmed kiiged, kattes kõikide vanuserühmade vajadused. Pesakiigele on ligipääs tagatud ka abivahenditega liikujatele. Lisatava ronimispüramiidi katendi piirid ääristatakse robiinia puidust äärisega, sarnaselt olemasoleva mänguväljaku piiretele. Puidust piire sobitub keskkonda ja lisab mängulisust - lastel on võimalik palkidel ronida ja tasakaalu treenida.
Mänguväljakutele lisatavate kiikede haljastuse alla on projekteeritud männi koorepuru multš. Eakate spordiväljaku ning ühe pesakiige katendiks on looduslikku (Sand) värvi kummikatend, mille pealmine pind on sile ning ligipääsetav ka abivahenditega liiklejal. Ronimispüramiidi ning mudilaste mänguala katendiks on liiv.
Pargi keskel mänguväljaku läheduses paiknevat nõlva kastutatakse talvisel perioodil kelgumäena. Kelgumäe ohutuse tagamiseks istutatakse uude asukohta nõlval kasvav kirsipuu ning lisatakse mänguväljaku äärde vall kelguhoo pidurduseks
Mänguvahendite nimekiri on leitav seletuskirjas lk 44-50 (2.6.3. Mänguväljaku inventar) - Treeningala
-
Spordiinventari valikul lähtuti erinevate kasutajagruppide vajadustest, hoides lisatavate elementide arvu võimalikult minimaalsena.
Võrkpalliväljaku läheduses asuv välijõusaal on mõeldud kasutamiseks kõikidele vanusegruppidele, sarnaselt ka võrkpalliväljak. Spordiinventar on ligipääsetav ka abivahenditega liiklejatele tänu sileda pealispinnaga kummikatendile.
Treeninginventari täpne nimekiri on leitav seletuskirjas lk 51-52 (2.6.4. Treeningala inventar)
- Pingid ja istumiskohad
-
Lauad koos pinkidega on kavandatud üle projektala, et pakkuda erinevaid asukohti pikniku pidamiseks säilitades privaatsus. Lamamistoolid on kavandatud pargi ida poolsesse osasse olemasoleva tiigi lähistele. Mitme kasutaja istumiskohad on kavandatud spordialade lähedusse, et pakkuda erinevaid istumisvõimalusi paljudele kasutajatele korraga. Võrkkiiged on paigutatud üle terve projektala, et luua mitmekesiseid puhkevõimalusi nii puude varjus kui ka päikese käes. Samuti on võrkkiiged paigutatud 2 kaupa, luues võimalusi mitmekesi istumiseks.
Pinkide ja piknikulaudade metallosade värvitoon on tumehall RAL 7016, puidust osa tumepruun (Walnut Brown). - Prügikastid, jalgrattaparklad ja jalgrattahooldusjaam
-
Projekteeritud alal tagatakse pakendi-, biolagunevate- kui ka segaolmejäätmete liigiti kogumine eraldi konteineritesse. Prügikastidel on kaks väiksemat ning üks suurem konteiner, samuti tuhatoos.
Rattahooldusjaam paigaldatakse pargi lõunaserva Kesktee ja Väina tee nurgale. Jalgrattaparklad on kavandatud pargi keskel asuvale platsile, mänguväljaku ja spordiväljakute lähedusse.
Rattaparklate, prügikastide ja rattahooldusjaama värvitooniks on tumehall RAL 7016.
- Nahkhiirte pesakastid
-
Pargialale on projekteeritud 4-6 nahkhiirte pesakasti. Pesakastid on tumedat värvi ning kinnitatud puude külge vähemalt 4,5m kõrgusele sellisesse asukohta, kus kassid ja teised röövloomad ligi ei pääse. Lisaks valitud pesakasti tootele on võimalus ehitada pesakast koostöös kooli- või lasteaialastega Tartu Loodusmaja juhendi järgi (vt lisa MA-9-30 – Pesakasti Õpetus).
- Haljastus
-
Dendroloogilise hinnangu järgi likvideeritakse 21 puittaime, millest 14 kuuluvad V väärtusklassi ning 7 kuuluvad IV väärtusklassi. Viimaste hulka kuuluvad puittaimed, mis on soovitatud eemaldada murdumisohu tõttu, mille juured on mädanenud, tugevalt viltused, suurte õõnsustega või teistele ohtu kujutavate tingimustega puud. Projektlahenduse tõttu likvideeritakse 23 haljastuslikku objekti.
Projektlahenduse tõttu likvideeritakse puittaimed, mis jäävad ette rajatavale jalgteekoridorile. Jalgtee rajamine vastavalt standardis ette määratud kaldeprotsendiga ning projektlahenduse lähteülesandes püstitatud ja kohalike elanike soovitud ligipääsetavuse parandamine kõigile kasutajatele (k.a abivahenditega liikujad, juhtkoera ja lapsekäruga liikujad), ei ole teisiti võimalik. Projektlahenduse tõttu likvideeritakse puittaimi mänguväljaku ümbrusest võimalikult vähe, projekteerides asemele võimalikult mitmekesiseid mänguväljaku elemente, mille paigutamine pargimaastikku koos elementide ning neid ümbritsevate turvaaladega ei olnud teisiti võimalik. Tiigis kasvavate puittaimede eemaldamine on vajalik tiigi kinni kasvamise takistamiseks ning vaate avamiseks tiigile endale.
Projektalale on kavandatud kokku 6 ilupuud, 9 okaspuud, 35 kõrgekasvulist põõsas, 256 keskmisekasvulist põõsast, 502 madalakasvulist põõsast, 5444 püsikut.
Istutatavate puude, põõsaste ja püsikutega (haljastusühikud kokku 1767,17) on võimalik käesoleva projektiga likvideeritavad kõrghaljastuse haljastusühikud (1095,53) kompenseerida.
Täpsemat infot ning haljastusühikute arvutust vt seletuskirjas lk 64-68 (2.11. Olemasolev ja likvideeritav kõrghaljastus; 2.12. Projekteeritud haljastus)
Täpne info lisatava taimmaterjali kohta on leitav lisast MA-9-31 – Istutatav Taimmaterjal.
- Joogiveekraan
-
Pargi keskossa on projekteeritud kõigile ligipääsetav joogiveekraan, mille ette on projekteeritud kausja kujuga nõgu, kuhu kogunev joogivesi on tarbimiseks ka loomadele ja lindudele. Joogiveekraan vastab AS Tallinna Vesi poolt seatud nõuetele.
- Infotahvlid
-
Parki paigaldatakse kokku seitse stiililt ühtset infotahvlilt: kuus perspektiivset ajaloolist infotahvlit ja üks parki tutvustav infotahvel. Kavandatud infotahvlid on stiililt ühtsed ning vastavalt Merivälja Aedlinna seltsi soovile on võimalik infotahvlite sisu vahetada. Perspektiivsed ajaloolised infotahvlid on välja töötatud Merivälja Aedlinna seltsi poolt.
Ajaloolise infotahvlid on projekteeritud pargi käidavamatesse kohtadesse – mänguväljaku, pargi keskosa ja treeningala lähistele. Parki tutvustav infotahvel paigaldatakse Väina tee äärde pargi keskossa. Ajalooliste infostendide lahendus töötatakse välja perspektiivselt Merivälja Aedlinna seltsi poolt eraldi projekti raames. Käesoleva projekti raames paigaldatakse üks parki tutvustav infotahvel.
- Tiigi ja kraavide korrastamine
-
Perspektiivselt korrastatakse olemasolevad kraavid ja tiik eraldi projektiga ning suunatakse osa sademeveetorustikus olevast veest pargis asuvasse tiiki.
Täpsemat kirjeldust vt seletuskirjas lk 30-31 (2.4 Vertikaalplaneerimine ja sademevesi MA osa)
Perspektiivsed rajatised pargis
Parki on kavandatud kaks perspektiivset suuremat rajatist, mille kohta koostatakse tulevikus eraldi projektid. Lava/WC, kui pargi keskne element, mis asub pargi keskel, suur osa tegevusi on selle läheduses, asub piisavalt nähtavas kohas ja elamutest eemal. Samuti on valitud asukoht juurdepääsuteede läheduses asjade transpordiks ning pealtvaatajatele mõeldud ala jääb pargi nõlvale, kuhu mahub palju pealtvaatajaid ning on hea vaade lavale. Arhitektuurselt on lihtne ümar silinderjas vorm, mis on kaetud puitribistikuga, mis harmoneerub pargi loodusliku keskkonnaga.
Teise perspektiivse rajatisena on parki ette nähtud varjualune/väliõppeklass/pealtvaatajate platvorm, mis võimaldab vihma eest varju saada ja samas seal erinevaid õpitegevusi läbi viia. Istumisplatvorm on ette nähtud puidust. Riidest purje asemel võib kaaluda ka tugevamat katuse konstruktsiooni, kuid seda täpsustatakse eraldi projektiga.
- Põhiprojekti materjalid
-
279PP24_PP_MA-3-01_v01_Seletuskiri_2024-12-09_0.pdf
279PP24_PP_MA-4-01-v01_AsendiplaanKoondplaan_2024-11-08_0.pdf
279PP24_PP_MA-4-02_v01_AsendiplaanKatendidVertikaalLoiked_2024-11-08.pdf
279PP24_PP_MA-4-03_v01_AsendiplaanInventar_2024-11-08_0.pdf
279PP24_PP_MA-4-04_v01_AsendiplaanHaljastusRaieplaan_2024-11-08_0.pdf
Merivälja pargi eskiisprojekti avalik tutvustus toimus 11.06.2024 ja on järelevaadatav siin: https://youtu.be/peu-ovbIDoY