Kiusamisest vaba lasteaed
Alates 2007. aastast juhib Save the Children Denmark koostöös Taani kroonprintsessi Mary Fondiga Taani lasteaedades ja algklassides ennetavat kiusamisvastast programmi „Kiusamisest vabaks!", milles keskendutakse kiusamise ennetamisele 3-10 aastastele laste seas.
Eestis veab Taani eeskujul projekti „Kiusamisest vaba lasteaed ja kool" alates 2010. aastast MTÜ Lastekaitse Liit.
"Kiusamisest vabaks lasteaed" metoodika on Tallinna Mürakaru lasteaias kasutusel alates 2013. aasta aprillist.Projektis osalevad aiarühmade lapsed, nende õpetajad, lapsevanemad ning lapsele olulised inimesed.
Projekti eesmärgid:
Tähtis on, et laste vahel tekiks üksteist arvestav ja kaasav kultuur. Lasteaias loodud head suhted laste vahel peaksid kanduma koolikeskkonda. Lasteaiast kooli minnes peaks lastel olema pagas, mille abil saada hakkama erinevate sotsiaalsete suhetega koolis.
Kuna projekt lähtub lastest, siis oluline on see, et kiusamise puhul pole küsimus halbades lastes vaid halbades käitumismudelites. “Kiusamiseks vabaks” projekt keskendub kogu lasterühmale tervikuna.
Projekt toetub neljale põhiväärtusele:
- sallivus – näha ja aktsepteerida grupis esinevaid erinevusi, kohelda kõiki võrdselt, mitmekesisuse mõistmine nii üksiku lapse kui ka kogu rühma tugevdajana;
- austus – näidata üles austust teiste vastu, olla hea rühmakaaslane kõikidele, väärtustada erinevusi ja erinevaid isiksusi;
- hoolivus – väljendada huvi, empaatiat, hoolivust ja abivalmidust teiste laste suhtes, hoolimata nende vanusest;
- julgus – öelda „aitab“, tõmmata piirid, olla julge ja hea rühmakaaslane, kes reageerib ebaõiglusele
Õppeaastast (2024/25) on karud kasutusel neljas rühmas - Nutikarude, Mängukarude, Rõõmukarude ja Õnnekarude rühmas.
Tegevused on planeeritud ja nähtavad rühmade projektiplaanides ELIIS-is. Õpetajad lõimivad karudega seotud väärtusi oskuslikult ka teiste valdkondade tegemistega ning tehtust saab lapsevanem ülevaate samuti ELIIS-ist. Kuna karud külastavad vahetevahel laste kodusid, siis on loodetavasti vanemate teadmised karu olemasolust ja huvi antud programmi teemade vastu suurem. Lapsevanemal soovitame igapäevaste ühiste tegevuste käigus uurida lapselt ka Sõber Karu kohta - kuulata, missuguseid tegevusi on laps Sõber Karuga ühiselt ette võtnud ning millised on lapse mõtted ja tunded. Sõber Karu kaudu saab lapsega arutada ka lapse rõõme ja muresid.
"Kiusamisest vabaks!" koduleheküljelt leiab metoodikaga seotud infot eesti ja vene keeles nii lastega töötav spetsialist, lapsevanem kui ka laps ise.
"Kiusamisest vabaks!" koduleheht:
http://www.kiusamisestvabaks.ee/
Lehekülge haldab:
Aile Aatonen direktor