Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Biojäätmete korduma kippuvad küsimused

Biojäätmete korduma kippuvad küsimused

Biojäätmete korduma kippuvad küsimused
 • Mis on biojäätmed ja miks ma neid eraldi koguma pean? 
  Biojäätmed jagunevad kaheks: köögi- ja sööklajäätmed (ehk toidujäätmed) ning aia- ja haljastujäätmed (ehk puulehed, oksad, rohi jms). 
  Toidujäätmed on näiteks liha- ja kalajäätmed, köögi- ja puuviljad (sh koorismijäägid), leib, sai, poolfabrikaadid, pagaritooted ja kondiitritooted, juust, või ja margariin ning muud tahked toidujäätmed; lisaks ka majapidamispaber, pabersalvrätid, kohvipaks, paberfiltrid. 
  Tutvu biojäätmetega lehel 
  https://www.tallinn.ee/et/keskkond/biojaatmed
 • Kes peavad alates 01. juunist 2023 hakkama oma biojäätmeid mahutiga koguma?
Kõikidel kinnistutel, sõltumata kinnistu sihtotstarbest või korterite arvust, peab hakkama alates 1. juunist 2023 oma tekkivaid köögi- ja sööklajäätmeid mahutisse koguma ja jäätmevedajale üle andma.

Erandina saavad mahuti kohustusest vabastusi taotleda üksikelamu, paarismaja, ridaelamuboksi ja kuni kahe korteriga elamuga kinnistud, kes kompostivad oma köögi- ja sööklajäätmed kohapeal igast küljest kinnises kompostris ning saavad kompostimiseks nõusoleku oma linnaosavalitsuselt.

Kõrvuti asetsevad kinnistud võivad kasutada biojäätmete kogumiseks ka ühist mahutit. Ühismahuti kasutamiseks tuleb kasutajate vahel sõlmida ühismahuti kasutamise leping ning leppida kokku, kes sõlmib jäätmevedajaga lepingu ning kuidas toimub mahuti tühjenduse eest tasumine. Ühismahuti kasutamine tuleb kooskõlastada Tallinna Strateegiakeskuse ja oma asukohajärgse linnaosavalitsusega. 
Ühismahuti kasutamise taotlust saab esitada lingil 
https://evald.ee/tallinn/app/jaatmekaitlus/
 • Kes tühjendab biojäätmete mahutit?Biojäätmete mahutit tühjendab sama ettevõte, kes tühjendab ka segaolmejäätmete mahutit, sest biojäätmed on samuti hõlmatud korraldatud jäätmeveoga. 
 • Kuidas käib biojäätmete veolepingu sõlmimine? 
Biojäätmete mahuti tühjendamiseks tuleb teha lepingu muudatus oma piirkonna jäätmevedajaga, kes Teie kinnistul ka segaolmejäätmete mahutit tühjendab. Lisainfot jäätmeveo piirkondade ning jäätmevedajate kohta leiad SIIT
 • Kui tihti peab biojäätmete mahutit tühjendama?
Biojäätmete mahutit tuleb tühjendada sagedusega, mis väldib selle ületäitumist, haisu ja kahjurite levikut ning ümbruskonna reostamist, kuid vähemalt üks kord kahe nädala jooksul.Biojäätmete süvamahuti - vähemalt üks kord nelja nädala jooksul.
 • Kes võivad mahuti asemel on köögi- ja sööklajäätmeid kompostida oma kinnistul?
  Oma köögi- ja sööklajäätmeid võivad kinnises kompostris kompostida üksikelamu, paarismaja, ridaelamuboksi ja kuni kahe korteriga elamute elanikud, kes on saanud vastava nõusoleku oma asukohajärgselt linnaosavalitsuselt.
 • Kuidas ja kust saab taotleda nõusolekuid kompostimiseks?
  Taotlust saab esitada iseteenindusportaalis https://evald.ee/tallinn/app/jaatmekaitlus/. Kui iseteenindusportaali pole võimalik kasutada, tuleb esitada allkirjastatud taotlus koos fotoga kompostrist linnaosavalitsusele. 
 • Kes peab nõusolekut taotlema?Nõusolekut peavad taotlema üksikelamu, paarimaja, ridaelamuboksi või kuni kahe korteriga elamus, kes soovivad oma köögi- ja sööklajäätmeid kohapeal kompostida.

Elanik taotleb nõusoleku läbi jäätmevaldajate registri iseteeninduse või saadab LOV’ile allkirjastatud taotluse koos fotoga.

Linnaosa korraldatud jäätmeveost vabastuse komisjon:
 • Vaatab läbi taotluse
 • Vajadusel kontrollib kohapeal
 • Teeb registris nõusoleku märke
 • Mitte nõustumisel kirjutab registri märkuste lahtrisse põhjenduse
Linnalt kompostri saanud kinnistud nõusolekut taotlema ei pea!
 
 • Milline on nõuetekohane komposter, mis sobib köögi- ja sööklajäätmete ehk toidujäätmete kompostimiseks?
Toidujäätmeid tohib kompostida kompostris, mis on igast küljest kinnine, kahjurite, loomade (sh näriliste) ja lindude eest kaitstud ning mõeldud aastaringseks köögi- ja sööklajäätmete ning aia- ja haljastusjäätmete kompostimiseks.  Lahtises aunas toidujäätmeid kompostida ei tohi, sest see meelitab kohale linde, loomi ja närilisi. 
Lahtises aunas või kastis võib kompostida aia- ja haljastusjäätmeid ning nende kompostimiseks oma kinnistul linnaosavalitsuse nõusolekut vaja ei ole.
Nõuetekohane kompostikast on võimalik ise ehitada või osta lähimast ehituspoest. Kompostimiseks sobivad kõik müügilolevad kompostrid igas hinnaklassis ning elanikul on võimalik valida endale sobilik. 
Üksikelamutele soovitame kompostrit, mis on suurusega 250L-400L. 

Loe kompostimise kohta rohkem 
Kompostiljoni koduleheltNäited võimalustest:
A picture containing outdoor, trash

Description automatically generatedA picture containing grass, tree, outdoor, field

Description automatically generatedA picture containing grass, outdoor, house, grassy

Description automatically generated