Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Kui kodu pole su kindlus, vaid su vangikong

Kui kodu pole su kindlus, vaid su vangikong

„Minu kodu on mu kindlus!“ kuulutavad inglased. Eestlased armastavad öelda: „Oma tuba, oma luba.“ Kahjuks kõnnib meie hulgas ringi palju õnnetuid naisi, kelle puhul need ütlused ei kehti. Nemad mõlgutavad mõttes hoopis nii: „Mu kodu on mu vangikong ja piinakamber.“
Tallinna Naiste Kriisikodu poole pöördujad võib laias laastus jagada kaheks. Esiteks need, kes tunnevad tõsist muret oma füüsilise turvalisuse pärast ja vajavad seega kohe turvalist majutust. Teiseks vägivaldsest suhtest väljuda soovivad naised, kes on pikaajalise vaimse tümitamise tulemusena – ja samas selle kiuste – leidnud endas viimaks jõu, et üritada teha oma elus kannapööre ning katkestada ahelad, mis köidavad neid piinapaigaks muutunud kodu ja vägivallatseja külge. Nemad vajavad eelkõige mitmesuguseid nõustamisteenuseid – sotsiaaltöötaja, psühholoogi, juristi poolt.
2_kriisikodu_autor_tiina_kortsini.jpg
Tallinna Naiste Kriisikodu juhatajal Inga Mikiveril jagub ideid, kuidas meie, ümbritsev kogukond, saaksime panna õla alla ja lisada nende keerulisse olukorda sattunud naiste päevadesse pisut helgust, nende südametesse pisut lootust. Eriti helgena on tal meeles, kuidas mõne aasta eest õnnestus annetatud raha eest korraldada 4-päevane emade ja laste laager – samal ajal, kui emad osalesid psühholoogide poolt läbi viidud tugigruppides, tegelesid noorsootöötajad lastega. 
Alates 2005. aastast, mil tegutsemist alustati, on MTÜ Tallinna Naiste Kriisikodu poole pöördunud abi saamiseks üle 8000 naise. Koos Tallinna Naiste Tugikeskusega aidatakse Tallinna ja Harjumaa naisi. Inga Mikiver on väga mures sellepärast, et MTÜ rahaline olukord on mittepiisava riigipoolse toetuse tõttu jõudnud kriitilise piirini. Ainult tänu aastate jooksul laekunud annetuste kokkuhoidlikule kasutamisele õnnestub varjupaiku lahti hoida novembrini, mil riigihange lõpeb. Varjupaikade edasine saatus sõltub riiklikust rahastusest ja ettevõtete ning heade inimeste annetuste suurusest.
Kui Sa tahad ja saad toetada raskustesse sattunud naisi rahaliselt, siis võid teha annetuse MTÜ Tallinna Naiste Kriisikodu pangakontole EE342200221027376525. Samuti võtab kriisikodu rõõmuga vastu kinkepileteid, näiteks kinno, spaasse, teatrisse, loomaaeda, muuseumidesse jne, et emad koos lastega saaksid kogeda positiivseid elamusi, mis võivad muidu jääda rahalistel põhjustel nende jaoks kättesaamatuks. Vastu võetakse ka piiratud koguses aiasaadusi, puuvilju ja pika säilivusajaga purgitoite. Selleks on vaja kriisikodu juhatajaga telefoni teel kokku leppida, kuidas tooted varjupaika toimetatakse (tel. 51960147).
Kriisikodu on tänulik iga annetuse eest!
Huvilistel on võimalik end välja koolitada ka tugiisikuks – selleks korraldab Sotsiaalkindlustusamet igal aastal tasuta 120-tunnise koolituse, mis viib osalejad põhjalikult kurssi naistevastase vägivalla temaatikaga. Huvitatud võivad endast teada anda Kriisikodu e-postiaadressil [email protected].
Naiskodukaitsjad koguvad Tallinna Naiste Kriisikodu toetuseks sularahas annetusi annetuskasti 28. mail toimuval Roheliste Väravate Tänaval.

Teksti autor:  Elina Tamm, Naiskodukaitse Nõmme jaoskond
Foto autor: 
Tiina Kõrtsini
 

Viimati muudetud 25.05.2023