Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Nõmmel tegutseb WasteLocker

Nõmmel tegutseb WasteLocker

Oktoobrikuus liitus Nõmmel kolm korteriühistut - Valdeku 112, Pärnu mnt 253 ja Pihkala 8 - WasteLocker OÜ - jäätmenõustamise projektiga.  WasteLockeri tegemistel on üllas eesmärk – ringlusesse mineva prügihulga suurendamine ja põletusse mineva prügihulga vähendamine. Järgnevalt selgitabki WasteLockeri projekti koordinaator Mark Skljarov lähemalt nende tegevuse sisu ja tulemusi.
Nõmme linnaosa vanem Karmo Kuri koos WasteLocker tiimi esindajate Mark Skljarov (paremal) ning Jan Erik Praksiga (vasakul).
Millised on olnud Teie varasemad kogemused, kui kiiresti hakkavad inimesed korrigeerima oma tegevust?
Suurim muutus on seotud uudsusega. Kui inimesed saavad kätte oma esimese prügi sorteerimise tagasiside, kus on täpselt välja toodud, kuidas sorteerimist paremini teha, siis nad proovivad oma tulemusi parandada. Siiski ei pruugi selline muutus olla püsiv ja seetõttu anname prügi sorteerimiskäitumise kohta regulaarset tagasisidet. Üldiselt oleme märganud, et inimesed võtavad uue käitumise omaks mõningase aja vältel ja eks iga harjumuse muutmine võtabki ju aega. Sellegipoolest, oleme korduvalt näinud, et mõne kuuga meie tagasiside ja teavituse tagajärjel olukord paraneb. On tore teada, et inimesed usuvad, et suudavad paremini sorteerida ja keskkonda säästa jäätmete parema ümbertöötlemise tõttu. Me käima inimestega kaasas ja aitame neil leida aina uusi võimalusi, kuidas on õige sorteerida ja.
 
Kuidas on Nõmme korteriühistu algus läinud?
Nagu iga pilootprojektiga on algus olnud kohati keeruline, kuid nagu vanarahvas ütleb, siis “lõpp hea, kõik hea” ja praeguseks on suur töö ära tehtud. Meie poolt erilist tunnustust väärivad ikkagi kohalikud elanikud, kelle entusiasm ja innukus sorteerida on ületanud kõiki võimalikke ootuseid. Oleme väga õnnelikud, et Nõmme linnaosa sai üheks meie esimestest pilootidest, sest siin on olnud väga soodsad tingimused. Iga nõmmekas hoolib oma linnaosast ja tahab, et asjad läheksid paremaks. Just sellise mõtteviisiga nagu startup-maailmas kombeks, jõuamegi parema kodukandi, naabruskonna, linnaosa, linna, riigi ja lõpuks maailmani.
Ootame tegelikult huviga, kas korteriühistute avatud ja teadlik lähenemine on levinud ka Nõmme kohalike ettevõtete seas, kus jäätmekaardistus ja ESG jäätme arvestuse teenus muutub aina aktuaalsemaks.
 
Oskate Te tuua mõningaid erinevusi Nõmme elanike ja teiste Tallinna elanike prügisorteerimise harjumuste osas?
Oleme oma teenust piloteerinud nii Tallinnas kui Tartus. Nõmmel võib kõige suurema eripärana välja tuua Nõmme elanike teadlikkuse sorteerimise osas, mis juba enne meie lahenduse kasutuselevõttu oli võrdlemisi kõrge. Samuti on Nõmme elanikud avatud mõtteviisiga ja valmidus katsetama uusi asju, mis on meile olnud positiivseks üllatuseks. Kindlasti ei saa praktilisemast küljest jätta mainimata, kui usinad rohenäpud Nõmmekad on.
 
Kuidas saavad korteriühistud Teie projektiga liituda?
Projekti kohta saab iga huviline täiendavat informatsiooni koguda meie koduleheküljelt https://www.wastelocker.xyz/. Liitumiseks aga saab korteriühistu esindaja või elanik kirjutada sooviavalduse meie aadressile: [email protected] ning selgitada oma tänast olukorda ja liitumise põhjuseid. Hoiatame juba varakult ette, et järgmisel kuul suudame ära teenindada kümmekond täiendavat korteriühistut, kuna teenindame ka ärikliente ning meie jaoks on tähtis, et jõuame igale kliendile pühendada piisavalt aega. Tagasiside detailsus ja kvaliteetsus on meie jaoks esmatähtsad. Just seetõttu on eelis neil, kes kohe ühendust võtavad ja annavad varakult oma soovist märku. Meelsasti vastame ka uudishimulikele päringutele ja küsimustele.
 
Milline on kodanike saadav kasu kui nad on Teie projektiga liitunud?
Meie teenuse üks väärtuseid on sorteeritud jäätmete kvaliteedi tõus. Sellest omakorda saab korteriühistu võita rahaliselt, vähendades või lausa üldse elimineerides tühisõidud. Eelkõige vähendame oma teenusega sorteeritud jäätmete osakaalu olmejäätmete suhtes - kusjuures sorteeritud jäätmevedu on tasuta.
Lisaks anname kindlust elanikele õige sorteerimise suhtes ning pakume seeläbi inimestele mõistlikke samme, kuidas argiselt hoolida keskkonnast ja ressurssidest. Oleme ikkagi korduvalt saanud kinnitust erinevatelt jäätmete väärtusahela osapooltelt: kui konteineri sisu on korralikult sorteeritud, siis see ei lähe ei põletusse ega prügimäele. Korralikult sorteeritud bio, klaas, pakend, paber, pakend ja teised jäätmed lähevad uuesti ringlusesse.
Peamine eesmärk on see, et meie teenusest tuleneva sorteeritud prügi kvaliteedi tõusu tagajärg oleks puhtam keskkond. Aitame seega ringmajandusele kaasa, vähendades, praegu küll vähe, aga siiski vähendades toorme kaevamist ja prügi ebaõiglast kohtlemist. Kes meist ikka tahaks saja aasta pärast vanades prügimägedes labidat maasse lüües plastikut ja segajäätmeid leida?

Viimati muudetud 09.01.2023