Kivimäe põhikoolis pildistatakse toidujäätmeid
WasteLocker koostöös Nõmme linnaosa valitsusega jätkab innovaatilise elanike jäätmenõustamise katseprojektiga, seekord on vaatluse all koolitoit ja toidujäätmed.
„Ainuüksi Eestis tekib toitlustusasutustes peaaegu 11 tuhat tonni toidujäädet aastas, mille ligikaudne väärtus on 21 miljonit eurot. Lisaks rahalisele kadule on toidu tarbimine ka üks olulisemaid süsiniku jalajälje tekitajaid tööstusriikides. Kõik see ja üleüldine vähene teadlikkus toidujäätmete koguse ja konsistentsi osas nende tekke asukohas, panigi aluse meie projektile,“ tutvustas WasteLocker OÜ tegevjuht Mark Skljarov. „Eesmärgiks on ennekõike tuua välja seoseid toidujäätme koguse ja muude muutujate vahel, nagu õpilaste vanus, toidumenüü ja aastaaeg, ning selle alusel anda sisendit teadlikumaks toiduplaneerimiseks.“
Kaamera on paigutatud söökla toidujäätmete konteinerisse ning pilt tehakse iga asja lisamise järgselt. Hiljem teeb süsteem piltide põhjal järeldused - millist toitu ja kui palju visatakse kõige rohkem ära.
„Eesti kultuuriruumis ei ole toidu raiskamine ja ära viskamine omane olnud. Paljud meist mäletavad õpetust, et maha kukkunud leivale tuleb suud anda. Linnosavalitsuse huvi on selgitada välja, miks toit koolides jäätmete hulka jõuab ning kas ja kuidas on võimalik seda tendentsi tagasi pöörata. Vähe oluline ei ole ka teadmine, et mis kokku kogutud toidujäätmetest edasi saab. Uuenduslike lahenduste katsetamine Nõmmel tagab meil võimaluse olla muutuste eest vedaja ning näha suuremat pilti,“ sõnas Nõmme linnaosa vanem Karmo Kuri.
Nõmme linnaosas on keskkonnahoidlikkus prioriteediks ja väga oluline on jäätmetekke vähendamine ning järgmises vaates vältimatute jäätmete ringlusse suunamise edendamine.
WasteLocker on Nõmmel pilootprojekte katsetanud varemgi. Mullu paigaldati koostöös Ragn-Sellsiga kortermajade juures olevatesse pakendikonteineritesse materjale tuvastavad andurid, et seeläbi parandada konteinerite sisu kvaliteeti. Nõmmel oli projektiga kaasatud kolm korteriühistut.
Sellel kevadel paigaldas WasteLocker kuuele avalikule pakendipuntkile QR-koodid, mille abil sai edastada konteineri sisust fotosid, eesmärgiks taaskasutatavate ning ringlusesse minevate jäätmete hulga suurendamine.