Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

Sõjaajaloolane Mati Õun sai omanimelise pingi

17. juulil tähistas sugulaste ja arvukate sõprade ringis oma 80. juubelit teenekas sõjaajaloolane ja sporditegelane Mati Õun. Valgetähe viienda klassi teenetemärgi ja arvukate muude aumärkide kavaler sai sellel puhul Tallinnasse Nõmmele ka omanimelise pingi.

Mati Õun on olnud aktiivne osaleja kaitsejõudude taastamisel. 1988. aastal oli ta üks neist Meremuuseumi töötajaist, kes tõid Eestisse tagasi jäämurdja „Suur Tõll“, mis sai Eesti esimese liputunnistuse. Ta on 1995. aastast avaldanud ja toimetanud sadakond raamatut ja veel arvukamalt kirjutanud artikleid sõjajaajaloo teemadel, erilise kiindumusega just meresõjanduse temaatikast. 

Mati Õun on pidanud arvukalt loenguid Tallinna ülikooli tudengitele, piirivalves ja kaitsejõududes teeninutele, osalenud mälestusüritustel, olnud Akadeemilise Sõjaajaloo Seltsi asutaja ja nii edasi. Ajaloo kõrval on ta leidnud aega kaasa lüüa sporditegevuses ning olnud aktiivne kulturismi ja jõutõstmise arendaiusel. Aastail 1980–1991 oli ta Eesti Tõstespordiföderatsiooni jõutõstekomisjoni esimees.

Karmo Kuri ja Mati Õun
Juubilar Mati Õun oma nimelisel pingil koos Nõmme linnaosa vanema Karmo Kuriga (vasakul).

Üllatuskingitusena avati juubilari sünnipäeval tema nimeline pink Nõmmel Ilmarise pargis. Kingituselt katte avamisel kõnelesid pere nimel poeg Villu Õun ning Nõmme linnaosa vanem Karmo Kuri.
Juubilar ise tunnistas, et  just pingike, kus kodukandis Nõmmel jalga puhata, on olnud tema salaunistus juba mõnda aega.