Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Noored arutlesid Eesti metsade kaitsmise üle filmi „Vara küps” erilinastusel

Noored arutlesid Eesti metsade kaitsmise üle filmi „Vara küps” erilinastusel

6. aprillil toimus Kai kunstikeskuses Fridays for future Eesti eestvedamisel dokumentaali „Vara küps” noortele suunatud erilinastus, millele järgnes arutelu selle üle, kuidas kõige paremini kaitsta Eesti rikkust – meie metsi.

Kaia Konsap, kes on juba mitu aastat olnud Fridays for future Eesti liige, selgitas, et nad tahavad kutsuda inimesi vaatama filmi, mille sisu on looduskaitseliselt väga-väga oluline, ja panna noori arutlema selle teema üle.

„Vara küps” on mitmekülgne ja mõtlemapanev dokumentaal, kus uuritakse, mis on saanud Eesti metsadest, kuidas poliitilised otsused on mõjutanud nende haldamist ja miks metsa tuleb käsitleda kui ökosüsteemi, mitte hulka puid, mida saab rahaks teha. Kuna just nooremad põlvkonnad on need, kes tulevikus Eesti metsi majandama hakkavad, on oluline neid toimuvaga kurssi viia, ja Konsap avaldas lootust, et arutelu toob lauale värskeid mõtteid ja ideid, kuidas Eesti loodust paremini kaitsta.
Erilinastus oli nii populaarne, et peaaegu kogu kinosaal oli täidetud ja kuigi üritus oli suunatud peamiselt noortele, olid sellest osa võtmas ka vanemad loodushuvilised. Pärast dokumentaali vaatamist oli osalejatel võimalik kohtuda kolme oma ala eksperdiga, kes filmis sõna said – Liis Kuresoo, Mati Sepa ja Leo Filippoviga – ja kellega koos otsiti vastuseid küsimustele, mis noortel tekkinud olid. Üks neist oli: „Aga miks midagi ei muutu, kui me teame, et sellises mahus metsade raiumine pole jätkusuutlik?”

Konsap nentis, et noortel on tõepoolest raske tuua maailma muutusi, mida nad soovivad näha. „Kõige olulisem olekski see, et noored saaksid mõjutada poliitikat,” ütles ta, „sest väikesed otsused on olulised, aga suured on veelgi olulisemad. Noorte tegutsemisvõimalus peab olema suurem, kui see, et kuhu sa oma prügi viskad või kuidas midagi teed.”

Ta tõi välja, et noorte hääleks Kliimaministeeriumis on Noorte Keskkonnanõukogu, mille eesmärgiks on esindada noorte keskkonnaalaseid huve ja kaasata neid keskkonnapoliitika kujundamisse. Ka Fridays for future Eesti, kes ürituse korraldas, on keskkonnanõukogu liige ja organisatsioonis osaledes annavad nad endast parima, et kaitsta noorte tulevikku.

Teise võimalusena end kuuldavaks teha näeb Konsap noortevolikogusid. „Soovitan ka sealtkaudu uurida, sest nii saab kohalikke otsuseid mõjutada.” Samuti ergutab ta noori Fridays for future’iga liituma. „Koos me oleme tugevamad.”

Autor: 
Laura Tombach
Noor Tegija meediatoimetuse liige