Tallinna noored matkisid taas linnavolikogu tööd
Tallinna noortevolikogu eestvedamisel toimunud Tallinna linnavolikogu simulatsioonis said noored praktilise kogemuse poliitilise töö ja volikogu töö protsessidega.
Simulatsioon põhines Tallinna linnavolikogu töö läbimängul, kus erinevatesse poliitilistesse fraktsioonidesse jagatud osalejad töötasid välja määruste eelnõusid. Esindatud olid Keskerakond, Isamaa, Eesti 200, Reformierakond, Sotsiaaldemokraadid ja EKRE. Lisaks tegutses erinevatest väljaannetest nagu Kroonika, ERR ja Uued uudised koosnev meediatiim, kelle ülesandeks oli kajastada kohapealseid sündmusi, avaldades vastavalt väljaandele artikleid ja sotsiaalmeedia postitusi, mis olid kas usaldusväärsed ja informeerivad või intriigi tekitavad ja meelelahutust pakkuvad. Mina kuulusin Kroonika toimetusse, kus saime ülesandeks kajastada kohapealset pisut kollasemas ja mitte nii tõepärases võtmes. Meie roll oli köita tähelepanu huvitavate ja kõmuliste pealkirjadega.Fraktsioonid töötasid kogu simulatsiooni vältel järgmiste teemadega:
- Eesti 200: „Ühistranspordi koordineerimise parandamine koostöös Harju maakonnaga.“ Eesti 200 rõhutas vajadust luua kaasaegne ja efektiivne ühistranspordisüsteem, mis toetab Tallinna ja Harjumaa elanike igapäevaelu.
- Isamaa: „Tallinna koolide õpilasesinduste tegevuste rahastamise võimaluste loomine.“ Isamaa tõi välja noorte hääle ja osaluse tähtsust hariduses ning pakkus välja võimalusi, mis toetavad õpilasesinduste tegevust ja nende projekte.
- Keskerakond ja Sotsiaaldemokraadid: „Laste ja noorte huvi- ja kultuurihariduse toetamine ning võrdsete võimaluste pakkumine huvihariduses osalemiseks.“ Keskerakond ja Sotsiaaldemokraadid keskendusid hariduse ja kultuurilise arengu võrdsete võimaluste tagamisele, märkides, et kõik lapsed ja noored, olenemata nende taustast, peavad saama osaleda huvihariduses.
- Reformierakond: „Noorte teadlikkuse tõstmine ja koostöö edendamine Tallinna noortekeskustes.“ Reformierakond tõi esile noortekeskuste rolli, et pakkuda noortele mitteformaalseid ja arendavaid võimalusi.
- EKRE: „Tasustatud töökohad Tallinna munitsipaalkoolides gümnasistidele.“ EKRE keskendus sellele, kuidas tasustatud töökohad gümnasistidele aitavad noortel omandada tööoskusi ja praktilist kogemust juba enne tööturule sisenemist.
Kolmandal päeval külastasime Tallinna linnavolikogu, kus toimus simulatsiooni viimane osa – volikogu istung. Fraktsioonid esitlesid oma väljatöötatud määrusi, toimus arutelu ja hääletus. Neli tundi kestnud istungi jooksul esitasid fraktsioonid üksteisele küsimusi ja püüdsid oma seisukohti kaitsta. Meediatiim jätkas sündmuste kajastamist artiklite ja sotsiaalmeedia postituste kaudu. Päeva lõpuks tunnistati parimaks Eesti 200 määrus, mis keskendus ühistranspordi parandamisele Harjumaal. Ettepanek on luua mehhanism Harju maakonna ja Tallinna ühistranspordi paremaks koordineerimiseks, mis võimaldab reaalajas jälgida busside asukohti ja saabumisaegu. Selleks tuleks bussidesse paigaldada GPS-seadmestikud ning ühendada Tallinna transpordi, Vedu ja Peatus rakenduste funktsioonid. Lisaks soovitakse, et äpi kaudu oleks võimalik kasutada ühiskaarti ja osta pileteid, muutes kasutajakogemus seeläbi sujuvamaks ja mugavamaks.
Simulatsiooni raames läbi viidud volikogu istungit saab järele vaadata siin.
Kokkuvõttes pakkus simulatsioon osalejatele hindamatut kogemust nii poliitilise protsessi kui ka avalike suhete ja meediatöö kohta.
Autor:
Irena Meos
Noor tegija meediatoimetuse liige ja linnavolikogu simulatsioonil osalenu