Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Kodanikupäev ja kodanikukasvatus

Kodanikupäev ja kodanikukasvatus

Kodanikunädala juhatasid sisse õigusalased loengud ühiskonnaõpetuse tundide raames.
Esimesed külalised Carolin Zirk ja Anna Skoboleva selgitasid abiturientidele õigusteaduse õppimise võimalusi Eesti erinevates kõrgkoolides (TÜ, TLÜ, TTÜ), sisseastumise tingimusi, õppetöö sisu ja vorme ning selgitasid, millised väljavaated on hiljem juristina tööturul. Carolin Zirk töötab hetkel Tallinna linna õigusteenistuse nõuete osakonna juristina, Anna Skoboleva samas õigusloome osakonna juristina.
Rahvusvaheline juuratudengite organisatsioon ELSA pakkus omalt poolt loenguid koolidele. Kuigi iga noor ei otsusta õigust õppima minna, tuleb juura tundmine kasuks igaühele ja on vahel lausa vajalik, et elus paremini toime tulla. Seepärast ongi ELSA4Schools projekti eesmärk koolides loengute andmisega suurendada Eesti noorte õigusteadlikkust.
Merili Hiller (ELSA, TÜ magistrant) andis 12. klassile tunni tööõiguse teemal.
9. klasside tunni karistusõiguse teemal viis läbi Romi Liiv (TÜ, BA III). Lektor selgitas näidete abil lahti olulisemad karistusõiguse põhimõtted, alaealiste õigused ja vastutuse seaduste rikkumise korral.
TÜ õigusteaduskond pakub lisaks Tartus õppimisele võimaluse tudeerida õigust ka Tallinnas (Kaarli 4).
26. novembril on kodanikupäev, sel päeval 1918. aastal sätestati esmakordselt, kes on Eesti kodanik (endine Vene tsaaririigi alam, kes elas iseseisvaks kuulutanud Eesti territooriumil).
1. detsembril möödub 100 aastat 1924. aastal Nõukogude Liidu poolt korraldatud kommunistlikust riigipöördekatsest Eestis. Seepärast tähistatakse 1. detsembril Eestis sisejulgeoleku päeva, alates 2023. aastast Turvalisuse päeva. Sel päeval peetakse meeles politseinikke, päästjaid, kaitseväelasi ja kõiki teisi, kes on pühendanud end Eesti elanike ja nende turvalisuse kaitsele. See on aeg tuletada meelde, et iseseisvus ei ole midagi iseenesestmõistetevat, vaid tuhanded inimesed teevad selle nimel päevast päeva tööd.
Ka tänasel päeval peame kõik kodanikena olema valmis seisma oma riigi eest. Kuidas seda teha, kuidas igaüks saab panustada ja milliste riskidega arvestada, selgitasid kodanikupäevale pühendatud loengule kutsutud lektorid.
9.-12. klassidele tutvustas sisejulgeoleku küsimusi Kaitsepolitseiameti (KAPO) büroojuht Harrys Puusepp, kes tutvustas  Kaitsepolitseiameti tööd selle loomisest tänapäevani ja Eesti valmisolekut siseturvalisuse tagamisel.
5.-8. klassidele esines Sisekaitseakadeemia kadett Karmen Kütt, kes tutvustas Sisekaitseakadeemias õppimise võimalusi, sisseastumistingimusi, politseiniku töövaldkonda ning igaühe enda võimalusi ja vastutust turvalisuse tagamisel. Elevust saali tõi küsimustele õigete vastuste andmise korral preemiakommi saamine. Soovi korral sai selga proovida ka politseiniku vesti.
Täname külalisi, kes aitasid kodanikunädalat sisustada!

Fotod: Markus Loomus, Loora-Maria Rand, Hilje Maripuu, Ann Trummel

Hilje Maripuu
Ajaloo- ja ühiskonanõpetuse õpetaja
Humanitarainete õppetool