Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Leivanädal algklassides

Leivanädal algklassides

14.-18. oktoobrini toimus algklassides pika traditsiooniga leivanädal. Otsus oli, et ka tänavu toimuvad leivatunnid klassides. Kuna sel aastal ühtis meie laivanädal hõimunädalaga ja leib on väga tähtis toit ka meie hõimlastel, rääkisime lisaks ka, mis on hõim ja kes on hõimlased, miks sellist nädalat tähistatakse. Uurisime, kuidas kirjutatakse ja kõlab sõna leib meie hõimurahvaste keeltes, kas ja kui sarnane on sõna meie keelega.

Mis siis toimus leivapäevadel?
1.a vaatas leivapäeval slaidiesitlust leiva teekonnast põllult toidulauale, rääkis sellest, kuidas tehti vanasti leiba, kuidas tehakse nüüd. Teises leivatunnis lahendati kokkuvõttev tööleht. Lõpetuseks maitsti ka klassi lemmikleiva valimisel esikolmikusse tulnud leibasid: „Peremehe rukkileib“, „Must leib“ ja „Tallinna peenleib“ koos eesti võiga.
1.b klass pühendas leivale terve nädala. Vaadati õppefilmi teraviljadest ning tutvuti nendega, vaadati videot leivast ja täideti tööleht leiva valmistamise kohta, ettelugemise tunnis kuulati Jüri Parijõgi jutustust „Külaliste leib“ ning loomulikult ka degusteeriti erinevaid leivasorte.
1.c klass vaatas üle teraviljade liigid, rääkis leiva ajaloost, leiva valmistamisest minevikus ja tänapäeval, leiva koostisosadest ning tervislikkusest. Kuuldu põhjal täideti tööleht ja loomulikult söödi ka leiba.
2.a tähistas leivanädalat leivatoitude retseptide kirjutamise ja joonistamisega, toimus leivamõistatuste lahendamine, vanasõnade seletamine ja viktoriin.
2.b klass tegi leivanädalal ise klassis võileibu. Kõikide laste lemmik oli muidugi enda valmistatud võileib. Veel pidid kõik õpilased välja mõtlema kolm küsimust leiva kohta. Kodus ettevalmistatud küsimustele leiti koolis ühiselt vastused. See oli väga huvitav, sest sai palju uusi teadmisi. Rühmades täideti ka töölehti leiva kohta, mis ei olnudki kõige lihtsamad. Ja 2.b ootab juba järgmist leivanädalat!
2.c klassis toimus sel aastal leivapäeval viktoriin. Peale iga  küsimust arutati õige vastus põhjalikult läbi ka. Nii said üle korratud leivaviljad, leivaga seotud kombestik ning leiva teekond toidulaule. Samuti korrati üle leivaga seotud vanasõnad ja muud vahvad ütlemised. Laste lemmikosa - võileibade valmistamine- toimus muidugi ka. Selle käigus märkisid paljud lapsed, et neile maitseb kõige rohkem vana hea rukkileib. Kõige lemmikumaks võileivakatteks oli värske kurk. Laste sooviks oli, et leivapäev toimuks iga päev.
3.a klass tuletas meelde vanad leivaga seotud kombed ja vanasõnu leivast. Lahendati ka tööleht. Ühiselt jõuti järeldusele, et rukkileiba on eestlased sügavalt austanud.
Ka 3.b klass vaatas videot sellest, kuidas jõuab leib toidulauale, toimus klassisisene viktoriin. 
Samuti tuletati meelde leivateemalised vanasõnad ning mõistatused. Lapsed valmistasid ise võileibu ning maitsesid erinevaid leibasid. Klassi lemmikuks sai tume leib.
3. c klassil oli õpetaja sõnul väga pōnev leivanädal. Esmaspäeval vaadati filmi sellest, kuidas leib meie lauale jõuab ja lahendati leivateemalist viktoriini. Teisipäeval olid lastel kaasas lustakad võileivad ja need olid tõesti väga lustlikud! Kolmapäeval valiti oma klassi lemmikleib. Valikus oli 5 erinevat leivasorti.  Võitjaks osutus traditsiooniline „Must leib“.
4.a klass alustas leivanädalat ahjusooja leivaga, mis saadeti kooli Adelina vanaema poolt Maitses imeliselt! Nädala keskel vesteldi leivast ja sellest, kuidas valmib leib. Lahendati erinevaid mõistatusi  ja ristsõnu. Nädala lõpuks mekiti leiba võiga. Seekord olid valikus erinevate firmade leivad, mis maitsesid, kui soojad saiad.  Klassi lemmikleivaks osutus küüslauguleib.
4.b klassile valmistas ka ühe õpilase ema ise leiva, mida söödi siis koos taluvõiga. Lahendati paaristööna leivaga (sh vilja, veski, leivateo jm) seotud mõistatusi ja ristsõna. Nädala lõpus joonistasid õpilased oma lemmikleiba ja kirjutasid juurde head soovid oma lähedastele.
Ka 4.v klass tuletas meelde, missugune on leiva teekond toidulauale, milliseid töid on vaja teekonnal teha, millised olid vanad leivaga seotud kombed. Vaadati, millised näevad välja sirp, koot, leivaastja, leivalabidas jt töövahendid. Lõpetuseks lahendati ka tööleht.

Oli tore ja sisukas nädal! Aitäh kõikide klasside klassijuhatajatele!
Tänu õp Ritale ja õp Triinule töölehtede jagamise eest!
Jätku leivale!


Silvi Krebs
algklasside õppetooli juht