Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C

Kunstiolümpiaadi piirkonnavoor 7.-12. klass

-

Kunstiolümpiaadi piirkonnavoor 7.-12. klass

Tallinna Arte Gümnaasium Vilde tee 62, Tallinn
Üleriigilise kunstiolümpiaadi Tallinna piirkonnavoor toimub 8. veebruaril 2025 kell 10.00 – 14.00 TALLINNA ARTE GÜMNAASIUMIS (Vilde tee 62, lähim bussipeatus Lehola) Piirkonnavooru korraldavad Tallinna Haridusamet ning Kunstihariduse Ühing.

Registreerimine kuni 24.01. 2025 kell 15.00 https://forms.office.com/e/FxaZqK47a1

Kunstiolümpiaadi üldsätted:
Olümpiaadi eesmärk on:
  • avastada ja motiveerida kunstis võimekaid õpilasi ning toetada nende annete arengut;
  • arendada õpilaste loomingulisust, analüüsi- ja kriitilise mõtlemise võimet ning iseseisva töö oskusi;
  • anda õpilastele võimalus võrrelda oma teadmisi ja oskusi sarnaste huvide ja võimetega eakaaslaste omadega ning saada tagasisidet oma taseme kohta;
  • motiveerida õpetajaid koostööle ja enesetäiendamisele;  
  • toetada kunstihariduse ja –kultuuri väärtustamist;
  • toetada ainetevahelist lõimingut.

Ülesannete koostamine ja sisu:                                                                                                   
Piirkonnavooru ülesanded koostab üleriigilise kunstiolümpiaadi korralduskomisjon. Ülesannete koostamisel lähtutakse põhikooli ja gümnaasiumi riiklike õppekavade kunsti ainekavadest.


Korraldus:                                                                                                                                    
Olümpiaad toimub kahes vanusegrupis: põhikooli III kooliastme (7. -  9. klassi) õpilased, gümnaasiumi (10. - 12. klassi) õpilased, põhikooli baasil kutseõppeasutuse (vrd 10.-12. klassi) õpilased. Piirkonnavoorus selgitatakse välja üleriigilisel kunstiolümpiaadil osalevad õpilased (olenevalt piirkonnavoorus osalenud koolide arvust on üleriigilisel olümpiaadil osalevate Tallinna koolide õpilaste arv vanuseastmest 4 – 6 ). Igal koolil on õigus saata Tallinna  piirkonnavooru üks õpilane põhikooli III kooliastmest ja üks õpilane gümnaasiumist/kutseõppeasutusest.


Piirkonnavoor koosneb kolmest osast:

I osa
Omaloominguline kunstitöö (kodus teostatud osaleja vahenditega) lähtub teema aastast 2025 – Eesti raamatu aasta
Põhikooli III aste
Teema: illustratsioon osaleja valitud kirjandusteosele. Vabalt valitud joonistus- või maalitehnikas töö lähtub konkreetsest kirjandusteosest.
Lisada eraldi A4 vormistatud lehel kirjandusteose andmed: autor, pealkiri, kirjastus, väljaandmise aasta, lühike sisukokkuvõte (kuni 500 tähemärki).
Tehnika: vabalt valitud joonistus- või maalitehnika (süsi, kriit, pastell, värvipliiats, grafiit, viltpliiats, akvarell, guašš, akrüül, jms)
Formaat: A3
Töö peab olema tasapinnaline, seinale kinnitatav (voltimata, rullimata, raamimata).
Hinnatakse (max 60 punkti) tehnikat, seost teose sisuga, originaalsust, veenvust ja terviklikkust, formaadi õigsust.

Gümnaasium
Teema: vabalt valitud kirjandusteose kaanekujundus (esikülg, selg, tagakülg), kus on kirjas autor, teose pealkiri, lühike sisukokkuvõte. NB! Pidada silmas trükiformaate.
Lisada eraldi A4 vormistatud lehel kirjandusteose andmed: autor, pealkiri, kirjastus, väljaandmise aasta, lühike sisukokkuvõte (kuni 500 tähemärki).
Tehnika: vabalt valitud joonistus- või maalitehnika (süsi, kriit, pastell, värvipliiats, grafiit, viltpliiats, akvarell, guašš, akrüül, jms)
Formaat: A2
Töö peab olema tasapinnaline, seinale kinnitatav (voltimata, rullimata, raamimata).
Hinnatakse (max 60 punkti) tehnikat, seost teose sisuga, originaalsust, veenvust ja terviklikkust, formaadi õigsust.

Etikett, millel on õpilase nimi, kool, klass, juhendaja nimi, õppeaasta, kinnitada kunstitöö pöördele. Etiketi suurus on 5x10 cm, vormistatud arvutil kirjaga Arial – suurus 16 bold/paks.

II osa
Kirjalik töö (ülesannete lahendamiseks 60 minutit)
Ülesanded sisaldavad visuaalkunsti põhimõistete kasutamist, teadmisi proportsiooni-, perspektiivi- ja värvusõpetusest, 19. saj lõpu – 20. saj alguse kunstivoolude (juugend, sümbolism, impressionism, postimpressionism) tundmist nii Eestis kui maailmas ning viimase aasta jooksul meedias kajastatud kunstisündmustega suhestumist.
Õpilaselt eeldatakse vastava perioodi kunstnike loomingu ja kunstimõistete tundmist, seoste loomist ja valikute põhjendamist, funktsionaalse lugemise ja kunstilise kujutamise oskust. Ülesandeid lahendades ei tohi õpilane kasutada kõrvalist abi või abimaterjali, sh elektroonilisi seadmeid.

III osa
Praktiline loovtöö (loovülesande tegemiseks 120 minutit).
Loovülesande juhise koostab üleriigiline korralduskomisjon. Ülesanne lahendatakse lähtuvalt antud teemast, vastavalt tehnilistele nõuetele ja kasutades selleks etteantud kunstivahendeid, mis tagatakse kohapeal kõigile osalejatele.
Õpilaselt eeldatakse kunstitehnikate rakendamist ja erinevate kunstivahendite kasutamisoskust, joonistamis-, maalimis-, kujundamisoskust kompositsiooni- või disainiülesande lahendamiseks.
Hinnatakse töö suhestumist teemaga, loomingulist ja isikupärast lahendust, kompositsiooni, vorminõuetele vastavust (max 60 punkti).

Töövahendid ja materjalid: Kirjaliku töö jaoks võtta kaasa kirjutusvahend, harilik pliiats, joonlaud ja kustukumm. Loovülesande lahendamiseks vajalikud töövahendid ja materjalid tagab piirkonnavooru korraldaja.
Kaasavõetud omaloominguline töö on teostatud osaleja  töövahenditega.

Töökeel on eesti keel. Vene õppekeelega põhikoolide õpilastele on II osa ülesanded ja praktilise loovtöö juhised tõlgitud vene keelde.

Hindamine: piirkonnavooru töid hindab kunstiõpetajatest ja kunstnikest koosnev vähemalt 5-liikmeline žürii ning selgitab välja mõlema vanuserühma parimad.
Apelleerimise tingimused: kõik olümpiaadil esile kerkinud probleemid ja lahkarvamused lahendatakse kohapeal osapoolte juuresolekul vastavalt otstarbekusele ja/või vajadusele.

Olümpiaadi piirkonnavooru tulemused tehakse teatavaks Tallinna Haridusameti õpilasvõistluste lehel 18. veebruaril 2025. Üleriigilisele kunstiolümpiaadile kutsutud õpilaste nimekiri avalikustatakse Eesti olümpiaadide veebilehel https://www.teaduskool.ut.ee/et/olumpiaadid/kunstiolumpiaad  ja Kunstihariduse Ühingu kodulehel https://kunstiharidus.weebly.com/ hiljemalt  10. märtsil 2025 vastavalt andmekaitsetingimustele.

Olümpiaadi üleriigiline voor toimub  3. mail 2025 Tallinnas, Tallinna Ühisgümnaasiumis (Pärnu mnt 71/73).

Lõppvooru tulemused avaldatakse õpilasvõistluste veebilehel hiljemalt 13. mail 2025.

Tallinna Haridusamet autasustab üleriigilises lõppvoorus edukalt osalenud Tallinna õpilasi ja nende juhendajad - õpetajad 2025. aasta kevadel, täpsem info https://www.tallinn.ee/et/opilasvoistlused/tunnustusuritused


Kontakt:
Heli Mänd
kunstiolümpiaadi Tallinna piirkonna komisjoni esimees
Tallinna Arte Gümnaasium
[email protected]

Olümpiaadide korraldamist Tallinna üldhariduskoolide õpilastele koordineerib Tallinna Haridusamet. 

Üleriigilise kunstiolümpiaadi juhend on Tartu Ülikooli Teaduskooli aadressil  https://teaduskool.ut.ee/et/olumpiaadisusteem/kunstiolumpiaad.