Liigu sisu juurde
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Õpivisiidid Tallinna aedadesse kevad-suvi 2023

Õpivisiidid Tallinna aedadesse kevad-suvi 2023

Õpivisiidid linnaaedadesse algavad juba aprillikuus.
Õpivisiitide peamine eesmärk on kogemuste vahetamine loodus- ja aiahariduse valdkonnas ning aedade külastamine.
Kohtume inimestega, kes on valmis jagama meiega juba saadud kogemusi linnaaianduses. Kasulik on osalemine ka neile, kes alles planeerivad taotleda rahaliste vahendite eraldamist 2024. aastal aia rajamiseks või arendamiseks. 
Kuna õpitegevus toimub väljas, siis palume riietuda ilmastikule vastavalt.


Toataimede paljundamine ja ümberistutamine
25. aprill (T) Kopli Ametikool (Kopli 98) algusega kell 14.30 (u 1,5 h)

Praktilises töötoas õpime toataimede uuendamist ja ümberistutamist. Õppes käsitleme õitsvate ja lehtdekoratiivsete toataimede erinevusi, ümberistutamise vajadust ja õige kasvusubstraadi valikut ning toataimede vegetatiivset paljundamist (pistikute tegemine ja emataimede jagamine).
Õpivisiit on toimunud.


Avamaa peenarde tegemine Vabaõhumuuseumi taluaias
26. aprill
 (K) Eesti Vabaõhumuuseum (Vabaõhumuuseumi tee 12) algusega kell 13.00 (u 1,5h)

Külastuse eesmärk on tutvuda muuseumi taluaiaga, seal kasvatatavate kultuuridega ja kuulata lugusid taluaia kujunemise loost. Praktilises osas alustame kevadiste hooajatöödega. Koos teeme setu talu aias avamaa peenraid ja külvame seemneid. Õpivisiidil juhendavad meid muuseumi taluelu kuraator Mari-Liis Kalda ja aiaajaloo uurija Anneli Banner.
Koguneme peasissekäigu ees. Sissepääs muuseumisse on tasuta, kuid õpivisiidil osalemiseks tuleb kindlasti registreerida!
Õpivisiit on toimunud.  

Kaevamisvaba aed kui võimalus saada vähema vaevaga paremat saaki
2. mai
(T) Mustjõe gümnaasiumi õppeaed (Paldiski mnt 83) algusega kell 16 
(u 1,5h)
Kaevamisvabas aias ja selle viljelusviisi puhul ei kaevata ega künta maad. Rohimist ja kastmist on multši kasutuse tõttu kaevamisvabas aias oluliselt vähem. Kaevamisvaba aiandus võimaldab saada tavaviljelusega võrreldes väiksema pinna pealt mitmekesisemat saaki. Seda meetodit kasutades saab köögivilja kasvatada ja mulla omadusi ning mikroelementide hulka järjest kasvatada ja  parandada. Praktilises osas rajame koos köögiviljaaia ja ürdiaia MITTE-kaevamise meetodil. Õpivisiiti juhendab permakultuuri praktik Jaana Nõu.
Õpivisiit on toimunud. 

Mulla kasvatamine ja kompostimise erinevad võimalused

4. mai (N) Väike-Õismäe aed (Järveotsa 2a haljasala, Haaberstis) algusega kell 17.30 (u 1,5h)
Selle kevade esimesel linnaaianduse loengul räägime, miks on mulla kasvatamine oluline. Kuidas saame oma  tegevusega keskkonda toetada ja mis tulu selliselt talitades ise saame. Räägime erinevatest kompostimise viisidest ja milliseid neist on võimalik praktiseerida linna tingimustes. Kindlasti tutvustame biojäätmete käitlemise võimalusi permakultuuri vaatenurgast. Bokaši ehk hapendatud komposti tegemine kodus, vermikompost linna tingimustes, kompost lehtedest. Õpivisiiti juhendab permakultuuri praktik Jaana Nõu.
Õpivisiit on toimunud.

Toidusalu rajamine mesilastele ja talgud
6. mai
(L) Tallinna Vaba Waldorfkool "Wahva hoov" (Tuulemaa 12) kell 10.30-13.30
Räägime toidusalu erinevatest rinnetest linnakeskkonnas. Teeme paiga vaatlust ja hindamist, istutame söödavaid kuslapuid ja kurdlehiseid kibuvitsu. Loengu ja praktilise töötoa viib läbi permakultuuri ja mesinduse spetsialist Jaana Nõu.

Õpivisiit on toimunud.

Kastmissüsteemi ja -tarvikute planeerimine Rõõmutarekese õppeaias
11. mai  (N) Rõõmutarekese lasteaed (Toom-Kuninga 13a) algusega kell 17 (u 1,5h)
Tutvume kastmissüsteemide ja -tarvikute valikuga, analüüsime aia kastmisvajadusi ning planeerime kastmistarvikud uude rajatud astmikpeenrasse. Kuna suvine aeg paneb proovile meie kastmissüsteemid ja puhkuseplaanid, siis kavandame õppeaias kastmise nii, et mugavam kastmistehnoloogia tagaks taimede varustamise vajalike veekogustega. Õpivisiiti toetab kastmissüsteemide spetsialist, kellelt on võimalik nõu küsida.

Õpivisiit on toimunud.

Mesilased wahvas hoovis ehk ideest meeni 
18. mai
 (N) Tallinna Vaba Waldorfkool "Wahva hoov" (Tuulemaa 12) algusega kell 17 (u 1,5h)
Kultuuride mitmekesisus ja rikas kooslus vähendab rajatud aia haavatavust. Räägime mitmekihilisusest aia kavandamisel ehk seltsilistaimede koostoime kasulikkusest, ’’kolmest õest’’ köögiviljaaias, kahjuritest ja kasuritest. Milliste taimedega meelitada enda aeda rohkem liblikaid ja mesilasi ning miks see üldse oluline on. Külvame keerispead ja mesikat.

Õpivisiit on toimunud.

Eedeni aed – permaaed kloostrihoovis
HA 25. mai (N) Pirita uue kloostri tarbeaed ja Caritase kogukondlik õppeaed (Merivälja tee 18) algusega kell 14 (u 1,5 h)
Käo / grupp 29. mai  (E) algusega kell 15.30. 
Merivälja kool 12. juuni (E) algusega kell 10. 

STRAT 12. juuni (E) algusega kl 17.30. 
Külastame permakultuuri põhimõtetel rajatud aeda – räägime loodust ja keskkonda säästvatest aiategevustest. Vaatame mis aias on juba rajatud nt. kuhikpeenrad, ürdipeenar, lilleniit, põhupakkidel istutusala jm.
Grupivisiit ja registreerimist ei toimu. Kui teil on soov oma grupiga aeda külastada, siis palun võtke ühendust [email protected].  


Aiandustalude ja Lilleoru külastus
6. juuni (T) Karla küla kollektsioonitalud ja Lilleoru park-aed, väljasõit kell 10-18.
Külastame nelja erinevat aiandustalu ja kollektsiooniaeda – Tõnise Puukooli, Roosoja, Roogoja ja Sadevälja talu. Igal talul on vägagi erinevad aiad ja pakuvad võimaluse näha taimi kasvamas talude kollektsiooniaedades. Kõik taimed on hea külmakindlusega ja sobivad istutamiseks ka teistesse Eesti piirkondadesse. Külastame Lilleoru park-aeda. Lilleoru permakultuuri põhimõtetel haritavas köögivilja-, ravimtaime- ja iluaias käiakse taimetarkust ja looduslähedast aiapidamist omandamas üle kogu Eesti. Aeda tutvustab Lilleoru peaaednik Anne-Ly Naukas.

Kui teil on soov aedu külastada, siis palun võtke ühendust [email protected] 

Presidendi kantselei Roosiaed – rohehuviliste väike ringkäik ühte põnevasse ja varjatud aeda

TL 7. juuni (K) Vabariigi Presidendi Kantselei Roosiaed (A. Weizenbergi 37) algusega kell 14.
Ringkäigu eesmärk on näidata rohehuvilistele presidendi aeda ja kuulda lugusid ajaloolise aia kujunemise loost ja vaatame koos mis on seni algsest pargist säilinud. Vaatame, mis aias tänapäeval veel kasvab, mis on aja jooksul muutunud. Räägime rooside iseloomust, mesilindudest ning aedniku toimekast päevast. 

Grupivisiit ja registreerimist ei toimuKui teil on soov oma grupiga aeda külastada, siis palun võtke ühendust [email protected].


Praktiline õpe: kastiaia rajamine ja kastmine
13. juuni (T) Kopli Ametikooli õppeaed (Kopli 98) algusega kell 16.30 (u 1,5 h)

Hindame koos kastiaias olemasolevat mulda, määrame pH ja lõimise ning kuidas vajadusel seda parandada, räägime taimede valikust kastiaeda ja niisutussüsteemi paigaldamisest. Rajatud aiast ja selle kastmisvajadustest lähtuvalt on planeeritud kastmistarvikud ja mugavam kastmistehnoloogia, et nii igapäevaselt kui ka puhkuse ajal saaksid taimed varustatud vajaliku veekogusega. Õpivisiiti juhendab aiandusspetsialist ja ametikooli õpetaja Heli Molok.
Õpivisiit on toimunud.

Lisainfo
Marina Laidla
513 5779
[email protected]

Viimati muudetud 14.06.2023