Pae pargi mängu- ja spordialade uuendamine
Tallinna linn uuendab Lasnamäe linnaosa Pae pargi mängu- ja spordiväljakut, et anda pargile uus korrastatud lahendus.
Aprillis algavad Pae pargis esimese etapi ehitustööd, mille käigus paigaldatakse treeningväljakutele kaasaegsed jõujaama seadmed, uuendatakse korvpalliväljaku ja spordiplatside katendit ning rajatakse avalik tualett ja joogiveekraan.
Treeningseadmete alla paigaldatakse pehme kummikate, mis muudab sportimise mugavamaks ja turvalisemaks. Lisaks paigaldatakse parki uued pingid, prügikastid ja rattahoidikud. Spordi- ja palliplatsidele tagatakse funktsionaalne valgus prožektoritega.
Lisaks istutatakse Pae parki sel kevadel 6 puud ja 170 põõsast, et muuta linnakeskkond tervislikumaks ja rohelisemaks. Põõsarindesse istutatakse vähest hooldust nõudvaid vastupidavaid põõsaliike, samuti ilmestavad parki püsikud ja kõrrelised, mis pakuvad silmailu ka talvisel ajal.
Kuidas ehituse ajal liikuda?
Pae pargi mänguväljaku I etapi ehitustööd toovad kaasa ajutisi muudatusi liikumisteedes. Allolev skeem aitab orienteeruda pargialal, näidates töötsooni, ümbersuunamisi ja liikumisvõimalusi tööde kestel.
Pae pargi mänguväljaku I etapi ehitustöödega seotud värskeim info ja võimalikud muudatused on alati kättesaadavad Tallinna operatiivinfo lehel: https://opinfo.tallinn.ee/menetlus/117437?objekt_id=285291
Projekti etapid:
- Põhiprojekt
-
Pae pargi mängu- ja spordialade rekonstrueerimise põhiprojekti avalik tutvustus toimus 25. märtsil 2024 kell 17.30 Microsoft Teams’i vahendusel.
Ürituse videosalvestusega on võimalik tutvuda SIIN.
Põhiprojektis kajastatud maastikuarhitektuursed detailid on lahti seletatud allpool.
- Eskiisprojekt
-
2023 aasta detsembris toimus eskiisprojekti avalik tutvustus, millele järgnevalt on valminud põhiprojekt.
Eskiisprojekti etapiga ning selle avaliku arutelu salvestusega saab tutvuda siin.
Projektile sai anda tagasisidet 27.11. - 18.12.2023. Kokku kogutud kodanike tagasiside koos projekteerija vastustega on leitav siit.
Maastikuarhitektuurne lahendus
Haljastus:
Projektala dendroloogilised uuringud viidi läbi septembri algul 2023. aastal. Mänguväljaku plaanilise ümberkorralduse tõttu tõstetakse mitmed noored puud uutesse asukohtadesse (vt asendiplaan allpool). Haljastuse projekteerimisel on arvestatud olemasolevate ja projekteeritud tehnovõrkude paiknemisega.
Taimmaterjali valikul on lähtutud kasvukohast, valgustingimustest ning olemasolevast pargitaimestiku liigilisusest. Uushaljastuse projekteerimisel on silmas peetud puistu täiendamist rühmiti. Põõsarindesse on pakutud vähest hooldust nõudvaid vastupidavaid põõsaliike, lisaks ilmestavad lausisutusalasid kõrrelised, mis pakuvad silmailu ka talvisel ajal. Mänguväljaku raamistuseks jätkatakse madalhaljastusega peenarde kiviktaimla-ilmelist motiivi. Taimkatte spetsifikatsiooniga saab tutvuda allpool.
Vastavalt haljastuse asendiplaanile kaetakse suurem osa alale projekteeritud segaistutusaladest lehtpuuhakke multšiga, et vältida niitmisel tehtavaid vigastusi ning põõsaaluste umbrohtumist. Samuti on koorepurumultš planeeritud olemasolevate jooksuradade kõrvale.
Spordi- ja mänguplatsid:
Rekonstrueeritavad spordiplatsid säilitavad suures mahus oma asukoha, suuruse ja funktsionaalsuse. Värskendatakse katendid ja seadmed ning petankiväljak lahendatakse standardsete mõõtmetega. Lauatennise laud asendatakse. Tänavakorvpalli plats kaetakse pehme kattega. Lisatakse pinke, prügikaste ja rattahoidikuid.
Mänguala läbib põhiline lai (värvilise) asfaltkattega tee, millest kahele poole jäävad erinevad tegevused. Mänguväljakutel ning treeningseadmete alla on planeeritud kummikate. Pereväljaku lahendus on tsoneeritud aktiivsete ja rahulikemate mängude vahel ning samuti tekivad erineva iseloomuga ruumid seal, kus muutuvad katendid ja haljastus. Liivkattega mängualade kõrvale on planeeritud laudteed ja laiemad terrassialad. Aktiivsete tegevusalade ümber on jäetud jalutustee ja haljaspuhvri koridor.
Linnamööbel:
Projektalal korrastatakse ja asendatakse osaliselt olemasolev pargimööbel. Uute pinkide ja prügikastide kavandamisel arvestatakse olemasoleva pargimööbli disaini. Pargipingid on valdavalt seljatoe- ning käetugedega. Mänguväljakute tsoonidesse paigutatavad uued varjualused saavad olema nii mänguala osad kui ka eraldiseisvad.
Valgustus:
Antud projektiga lahendatakse väike osa tervest Pae pargist, mistõttu ei uuendata valgusteid pargiteedel, mille kuju ei muutu. Olemasolevaid valgusteid tõstetakse uutele sobivatele asukohtadele ning olemasolevad mastid taaskasutatakse ja värvitakse (vajadusel asendatakse). Spordi- ja palliplatsidele tagatakse funktsionaalne valgus prožektoritega. Meeleoluvalguse loovad meelte aias vandaalikindlad neutraalse välimusega LED pollarid ning ronitaime võrestiku alaosas sisseehitatud LED-valgustid.
Avalik joogiveekraan:
Paepargi 35 kinnistu juurde, pargi sissepääsu ligidusse kõnnitee äärde on kavandatud avalik joogiveekraan. Joogiveekraani toode vastab Tallinna Vesi AS nõuetele.
- Asendiplaan
- Asendiplaan etappidega
- Seletuskiri
- Väikevormide spetsifikatsioon
- Taimkatte spetsifikatsioon