Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

KIK-i poolt rahastatud projektid

KIK-i poolt rahastatud projektid

2023-2024 õppeaasta "Saame sõpradeks, mina olen raba"

5. septembril käisid Pillerkaare Piilude, Pöial-Liiside, Karlssonite, Tuulesellide ja Krõllide koolieelikud KIK-i rahastatud Tallinna Haridusameti ja Lehola KHK ühisprojektiga Paunküla maastikukaitsealal. 

Lapsed osalesid MTÜ Loodusmaa keskkonnahariduslikul õuesõpperetkel "Saame sõpradeks, mina olen raba", mille eesmärgiks oli väärtustada vastutustundlikku käitumist loodusesse ja elukeskkonda, äratada huvi ja austust looduse vastu ning tunda looduses viibimisest rõõmu.

Retke käigus näidati lastele raba taimi ning maitsti mustikat ja pohla. Kõige enam meeldis lastele vetruva turbapinnase peal hüppamine ja piknik rabajärve ääres lõkkeplatsil. Lapsed olid väga tähelepanelikud ja märkasid, et keegi oli vales kohas lõket teinud.

Täname Kätlinit ja Helenit meeldejääva ja põneva retke eest Rõõsal.

2022-2023 õppeaasta "Olen mere sõber"

Viplalad, Sipsikud, Pöial-Liisid ning Tuulesellide, Krõllide ja Pillerkaare Piilude koolieelikud käisid sellel nädalal KIK-i rahastatud Tallinna Haridusameti ja Lehola KHK ühisprojektiga Viimsi Rannarahva Muuseumis.

Lapsed osalesid keskkonnahariduslikus aktiivõppeprogrammis “Olen mere sõber”. Teadmisterohke veekeskkonnaprogrammi eesmärgiks oli anda teadmisi meie Läänemerest ning räägiti sellest, mida teha, et veekeskkond oleks puhtam. Õppeprogrammi käigus vaadati slaide ning arutleti teemal, kas ja kuidas on prügireostust vees võimalik ära hoida.

Lapsed osalesid aktiivselt tegevustes, mille käigus saadi teada palju uusi teadmisi merest ja kalpüügist. Rohkelt rõõmu ja põnevust pakkusid lastele vana aja mängud – saapaviskamine, kotisjooks, köievedu, vägikaika vedamine ja nööri kerimine.

Täname Rannarahva Muuseumi toredaid programmijuhte Annaliisat ja Raivot seiklusliku ja hariva päeva eest.

2021-2022 õppeaasta "Kes elab metsa sees"

Pätud ja Pöial-Liisid ning Pillerkaare Piilude, Tuulesellide ja Krõllide koolieelikud käisid sellel nädalal KIK-i projektiga Sagadi looduskoolis. 

Lapsed osalesid keskkonnahariduslikus programmis „Kes elab metsa sees“, kus vahetu kogemuse kaudu nii metsas kui muuseumitunnis õpiti looduses toimuvaid protsesse, enda seotust loodusega ning selle jätkusuutlikuse tagamist.

Sagadi looduskoolis nägid lapsed meie metsades elavate loomade topiseid, tutvusid nende söögieelistuste ja jälgedega ning katsusid, milline on erinevate loomade karvakasukas. Põnev oli näha ka mikroskoobi all liblika tiiba, linnusulge ja muud. Mõisa pargis kinnistati saadud teadmisi otsimismängus. Jooksmist oli üksjagu, sest küsimused olid puude ja põõsaste külge kinnitatud. Lapsed said tutvuda mõisa kasvuhoone, putukahotelli ja õunaaiaga.

Enne Oandu matkarajale suundumist tehti väike piknik. Matkarajal nägid lapsed erinevaid seeni, kopra ja põdra näritud puud, üraskite mustrid, kuulasid linnulaulu, tuule kohinat ja vee vulinat. Kõige rohkem meeldis lastele metsas luubiga puukoort, sammalt ja seeni uurida.

Täname Sagadi looduskooli toredaid programmijuhte huvitava ja õpetliku päeva eest.

2020-2021 õppeaasta "Kes elab metsa sees"

27. oktoobril 2020 käisid Pallipõnni lasteaia koolieelikud Tallinna Haridusameti ja Keskkonnainvesteeringute Keskuse ühisprojekti raames Sagadi looduskoolis.

Pillerkaare Piilude, Töntsa-Täntsade, Pätude, Pokude, Tuulesellide ja Krõllide rühma koolieelikud osalesid õuesõppeprogrammis "Kes elab metsa sees", kus õpiti tundma meie metsade erinevaid taimi ja loomi, tutvuti Altja kaluriküla ning Sagadi mõisakompleksi ja pargiga, mängiti põnevaid meeskonna mänge, matkati metsas ja mere ääres ning peeti maha tore piknik Altjal.

Lastel oli looduses palju uurimist ja avastamist, muuhulgas nuusutati nulu lõhna, uuriti lähemalt habesamblikku ja musta mutukat ning lõbusa täringumänguga õpiti tundma metsloomade jälgi, sarvi, toitu ja sabasid. Palju rõõmu pakkus lastele mere ääres lutsukivide otsimine ja lutsu viskamine. 

2019-2020 õppeaasta "Tallinna Pallipõnni lasteaia õppekäigud 2019-2020 õppeaastal"

Pallipõnni lasteaia koolieelikud osalevad 2019-2020 õppeaastal keskkonnateadlikkuse projektis " Tallinna Pallipõnni lasteaia õppekäigud 2019-2020 õppeaastal ", mida rahastab KIK. 

 

Projekti eesmärk: Tulenevalt lasteaia õppekavast ja 2019-2020 õppeaasta üldeesmärkidest on lapsed läbi mängulise avastusõppe omandanud vahetu kogemuse kaudu teadmisi looduse mitmekesisusest ning oskuse näha seosesid inimese ja looduse vahel, lapsed on kasutanud looduse tundmaõppimiseks kõiki oma meeli.

Projektis osalenud koolieelikud oskavad vähemalt 3 lausega rääkida millised loomad meie metsades elavad ning kuidas hoida loodust.

Projekti tegevusena osales 36 koolieelikut 26. septembril 2019 kvalifitseeritud programmijuhtide juhendamisel Sagadi Looduskooli mängulises aktiivõppeprogrammis "Kes elab metsa sees", mille käigus õpiti vaatlema, uurima ja avastama loodust läbi viie erineva meele. Lapsed õppisid tundma meie metsades elavaid loomi. Omandati teadmisi loodushoiust. 

Metsamuuseumis uuriti ja võrreldi metsloomi, mis aitas luua lastel õiged arusaamad loomade suurusest ja liikumisviisidest. Metsamuuseumi vestlusringis arutati üheskoos, milline on meie metsaelanike toidulaud. 

Lõbusas liikumist ja mõtlemist ühendavas täringumängus said lapsed näidata oma teadmisi lugemises, arvutamises ja loomade tundmises.

Metsaretkel otsiti loomade ja lindude tegutsemisjälgi, kuulati metsahääli ja peeti maha vahva piknik lõkkeplatsil.

Projekti tulemusena mõistavad ja tunnetavad lapsed ümbritsevat maailma paremini, omandati uusi teadmisi loomadest, lindudest ja putukatest ning nende tähtsusest metsaökosüsteemis ja inimese elus.

Õuesõppeprogrammides osalemine toetab laste loomulikku huvi ümbritseva looduse tundmaõppimisel ning võimaldab avastada loodust vahetus keskkonnas.

2018-2019 õppeaasta "Veetarga retk puhta vee tekkekohas"

17. oktoobril 2018 käisid Karlssonite rühma lapsed SA KIK ja Tallinna Haridusameti ühisprojekti raames MTÜ Ökokratt õuesõppeprogrammis "Veetarga retk puhta vee tekkekohas".

Lapsed tutvusid Kostivere karstialaga, Jägala joa ja Linnamäe hüdroelektrijaamaga. Retke käigus keskenduti nende kohtade tähtsusele ning eripärale puhta vee ja selle tekke seisukohast.

Lastele tutvustati piirkonna loodust ja ajalugu ning nad said teada kuidas tekkis karstiala, mis vahe on joal ja kosel ning mis on roheline energia ja kuidas seda saadakse.

Lisaks tehti põnevaid katseid veega ning nauditi pikniku Koogi külas.

Täname retkejuhti Aigit põneva õuesõppepäeva eest ja loomulikult meie toredat bussijuhti Atko bussifirmast.

Projekti eesmärgiks oli tõsta laste teadlikkust säästvast arengust ja looduskaitsest ning kujundada hoiakuid puhtast joogiveest kui loodusväärtusest ja arusaamist, et joogivesi ei tule pudelist, vaid maa seest.

Õppekäigud 2018-2019 õppeaastal"

Pallipõnni lasteaia 4-6 aastased lapsed osalevad 2018-2019 õppeaastal keskkonnateadlikkuse projektis " Tallinna Pallipõnni lasteaia õppekäigud 2018-2019 õppeaastal ", mida rahastab KIK. 

Projekti eesmärk: Tulenevalt lasteaia õppekavast on lapsed läbi mängulise avastusõppe omandanud vahetu kogemuse kaudu teadmisi looduse mitmekesisusest, lapsed on kasutanud looduse tundmaõppimiseks erinevaid meeli.

Projektis osalenud lapsed oskavad vähemalt 3 lausega rääkida millised puud ja taimed meie metsades kasvavad, kes on tuntumad metsaelanikud ning kuidas hoida loodust.

Projekti tegevusena osalevad lapsed kvalifitseeritud programmijuhtide juhendamisel mängulistes aktiivõppeprogrammides, mille käigus õpitakse vaatlema, uurima ja avastama loodust läbi viie erineva meele. Lapsed õpivad tundma meie metsades kasvavaid taimi, puid ja metsaelanikke. Omandatakse teadmisi loodushoiust. Õuesõppeprogrammides osalemine toetab laste loomulikku huvi ümbritseva looduse tundmaõppimisel ning võimaldab avastada loodust vahetus keskkonnas.

Õuesõppeprogrammid viivad läbi MTÜ Loodusmaa ja MTÜ Ökokratt. Projektis osalevad kokku kaheksa rühma lapsed.

Projekti tegevused:

MTÜ Loodusmaa õuesõppeprogramm „Avastades meeli“ 11. september 2018

11. septemberil 2018 käisid Naksitrallide ja Pokude rühma lapsed Rõõsal. Metsaretke käigus õppisid lapsed läbi vahetu kogemuse loodust tundma, kasutades selleks kõiki oma viite meelt. Lapsed õppisid tundma metsas kasvavaid taimi nuusutamise, maitsmise, kompimise ja vaatlemise teel. Uuriti ja vaadeldi milliseid marju ja seeni tohib süüa ja milliseid mitte. Suletud silmadega kuulati metsast kostvaid hääli, mängiti vahvaid metsamänge ning tunti rõõmu piknikust rabajärve ääres.

MTÜ Loodusmaa õuesõppeprogramm „Saame sõpradeks, mina olen mets“ 12. september 2018

12. septemberil 2018 käisid Töntsa-Täntsade ja Tuulesellide rühma lapsed Sakus metsaga sõbraks saamas. Üheskoos uuriti, mis teeb metsast metsa. Saadi teada, millised puud meie metsades kasvavad, kes on tavalisemad metsaelanikud, kuidas metsale heaks sõbraks olla ja kuidas mets meid aidata saab. Mängiti õpetlikke metsamänge ja avastati metsaelu läbi kõigi oma meelte.

Meelte teemaline spordipäev TTÜ metsas 19 ja 20. september 2018

19 ja 20. septembril 2018 käisid Pallipõnni lasteaia 4-7 aastased lapsed Mustamäe metsas sportimas. Lisaks jooksmisele said lapsed lahendada meelte keskustes erinevaid ülesandeid, kasutades selleks oma kõiki meeli. Kompimise teel arvati ära milline on kivi, käbi, sammal või oks, vaadeldi ja otsiti erinevaid värve loodusest, maitsti jõhvikaid ning haistmise teel õpiti tundma erinevaid puu – ja köögivilju.

Lapsed tundsid rõõmu metsas liikumisest ja oskasid panna tähele oma ümber toimuvat. Kuna on liiklusnädal, siis teel metsa ja tagasi õpiti kuidas tänaval ohutult liigelda.

Lisaks Pallipõnni lastele osales spordipäeval ka Tallinna Kiikhobu lasteaia koolieelikute rühm.

Õuesõppe päev 15. veebruar 2019

Selle õppeaasta eesmärk on õuesõpe ja õppimine 5- meele kaudu. Õuesõppe päeval õppisid lapsed õues matemaatikat ja emakeelt, mängisid tunnetus - ja äraarvamise mänge, tegid põnevaid teaduskatseid lume ja värvidega, keetsid priimuse peal teed, küpsetasid lõkkeleiba, värvisid lumekindlust, püstitasid telki. Vaadeldi ka loodust ja puid, õpiti tundma lume omadusi, kuulati hääli looduses ning õpiti hoolitsema lindude eest.

Üheskoos nauditi ilusat talveilma ja tunti rõõmu õues õppimisest.

Õuesõppe päev 17. aprill 2019

Pallipõnni lasteaia selle õppeaasta üheks eesmärgiks on õuesõpe. 17. aprillil ei toimunud tavapäraseid tegevusi toas tegevuskeskustes, vaid hommikust peale õpiti õues.

Lapsed õppisid õues numbreid, tähti, kella, kujundeid, arvutamist ja kirjutamist ning võrdlemist ja kaalumist.

 Lastel oli huvitav ja õpetajad said uusi õuesõppe ideid.

MTÜ Ökokratt aktiivõppeprogramm "Meeled aitavad" 23 ja 24. aprill 2019

2019 a. 23. aprillil käisid Krõllid ja Pätud ning 24. aprillil Pillerkaare Piilud ja Vikekrkaare Tibud Ubari Loodustarkuse Keskuses MTÜ Ökokrati aktiivõppeprogrammis "Meeled aitavad". Huvi äratamiseks lastes looduse vastu kasutati meeleelundite, tajude ja tasakaaluga seotud mänge, uurimuslikku õpet ja aktiivestlusi.

Lapsed harjutasid metsas köie abil mäkke ja mäest alla ronimist, uurisid ehtsaid põdrasarvi, karu - ning koprakoljut ja põdrapabulaid, õppisid tundma metsataimi, kuulasid linnulaulu ning metsahääli, nuusutasid metsalõhnu ja mängisid häältemängu. Kõige rohkem tekitas lastele elevust mägrarada ja mägraurgudesse sisse piilumine. Veel said lapsed teada, et metsa eksides jäta endast maha märgid ja koputa puudele.

Matkarajalt tulles istuti püstkojas, aeti juttu ja peeti pikniku.

Infopostrid rühmas

Kõik projektis osalenud rühmad valmistasid infopostri lastevanematele rühma esikusse ülespanekuks. Õppekäigud jäädvustati fotodena, mille põhjal toimus hiljem rühmas tegevuse taaselustamine ehk reflektsioon ja valmisid laste enda tehtud postrid.

2017 - 2018 õppeaasta "Veetarga Retk puhta vee tekkekohas"

17. oktoobril 2017 käisid Pallipõnni lasteaia koolieelikud SA KIK ja Tallinna Haridusameti ühisprojekti raames Puhta Vee Teemapargis. Lapsed osalesid aktiivõppeprogrammis „Veetarga Retk puhta vee tekkekohas“, kus õpiti vahetu kogemuse kaudu looduses.

Programmi käigus tutvusid lapsed Pandivere kõrgustiku ja Pandivere – Adavere – Põltsamaa nitraaditundlikku alaga.

Varangu kriidijärve ääres nägid lapsed kuidas kunagi valmistati kriiti ning jälgiti looduse peegeldust järvel.

Puhta Vee Teemapargis said lapsed püstkojas lõkke ääres keha kinnitada ning seejärel vaadeldi mesilaste suvekodu, tutvuti vee filtreerimise protsessiga, tehti suure tuulekellaga muusikat ning käidi ära Emalätte juures.

Meelte Aias kasutati erinevaid meeli maitsetaimede nuusutamiseks ja maitsmiseks. 

Projekti eesmärgiks oli tõsta laste teadlikkust keskkonnahoiust.

2017-2018 õppeaasta "Pallipõnni lasteaia lapsed puhta vee avastusretkedel"

Pallipõnni lasteaia 5 aastased lapsed osalevad 2017-2018 õppeaastal keskkonnateadlikkuse projektis "Pallipõnni lasteaia lapsed puhta vee avastusretkedel", mida rahastab KIK. 

Projekti eesmärk on tõsta laste teadlikkust keskkonnahoiust ja säästvast tarbimisest. Kujundada hoiakuid puhtast joogiveest kui loodusväärtusest. 

Projekti tegevusena osalesid lapsed kolmes erinevas keskkonnateadlikkust, loodushoidu ning vee säästlikku tarbimist käsitlevas aktiivõppeprogrammis, mille tulemusena valmistavad kõik projektis osalevad rühmad 2017 aasta oktoobris postrid teemal "Puhas vesi meie rikkus", millega propageeritakse lasteaias puhta vee tähtsust. Aktiivõppeprogrammides osalemine toetab lapse loomulikku huvi ümbritseva keskkonna tundmaõppimisel ning aitab paremini mõista keskkonnahoiu, säästva tarbimise ja puhta vee olulisust. Aktiivõppe programmid viis läbi MTÜ Loodusring.

Jätkutegevustena külastatkse 2018 aasta jaanuarist kuni märtsini Tallinna Veepuhastusjaama, aprillis 2018 toimub vee teemaline loovtööde näitus lasteais ning juunis 2018 veeteemaline õuesõppe päev.

 Projekti tegevused:

Aktiivõppeprogramm "Elamused Keila - Joal" 18. september 2017

Keila juga kuulub Eesti suuremate ja ilusamate jugade hulka. 2,5 tunnise programmi kestel uurisid lapsed, mis on juga, tehti juttu vee - elanikest ja hüderoenergia kasutamisest ning tutvuti lähikonna veekogude ja loodusega. Keila jõel vaadeldi veevoolu ja üheskoos jõuti järeldusele, et veel on väga suur jõud. Lapsed said teada, mis on hüdroenergia ja kuidas seda toodetakse. Enne lasteaeda tagasi sõitu tehti peatud Hüdroeneriajaama juures.

Aktiivõppeprogramm "Nõiakaevu saladused" 19. september 2017

Tuhala karstialal, kus põimuvad nii esivanemate uskumused kui teaduse seisukohad, tutvusid lapsed karstialaga. 2,5 kilomeetri pikkusel matkarajal uuriti kõiki tüüpilisi karstivorme. 

Lapsed said teada, mis on koobas, org, lehter, nõugu, järv ja allikas. Lisaks räägiti kivimitest, veest, looduse- ja keskkonnakaitsest ning keskkonna jätkusuutlikust arengust. Sauga Siniallikatel jälgiti põnevusega, kuidas rohekas - sinine vesi allikast üles tõuseb.

Aktiivõppeprogramm "Veeteema Tallinna lähistel" 20. september 2017

2,5 tunnisel veeteemalise õppeprogrammi käigus Tallinna lähistel räägiti lastele veest, selle omadustest, kasutamisest, eripäradest ja vee - elustikust. Jälgiti vetevoolu Keila - Joal, Türisalu joal ja Treppojal ning tutvuti Vahi joaga Vääna jõel.

Vee teemaline vestlusring lasteais

24. oktoobril 2017 külastas lasteaeda AS Tallinna Veest Maris Pever, kes viis lastega läbi vestlusringi joogivee tootmisest ja reovee puhastamisest. Eesmärgiks oli tõsta laste huvi ja teadlikkust veest ja säästvast arengust ning toetada keskkonnateadlikku ja vastutustundlikku mõtteviisi.

Veeteemalises vestlusringis räägiti lastele veeringlusest ja vee säästlikust tarbimisest. Lastel oli võimalus aktiivselt kaasa rääkida ja arutleda.

Vee teemaline vestlusring

Veeteemalised postrid teemal "Puhas vesi meie rikkus".
Projekti tulemusena on laste teadlikkus keskkonnahoiu ja säästva tarbimise olulisusest suurenenud ning see aitab kaasa laste keskkonnasõbralikule ja keskkonda väärtustavale ning vastutustundlikkule käitumisele. Lasteaias jälgitakse kraanivee kasutamist, mille kaudu vähendatakse vee tarbimist. Lapsed mõistavad puhta vee olulisust ja oskavad seda väärtustada.

2016-2017 õppeaasta "Pallipõnni lasteaia lapsed õpivad loodust väärtustama ja hoidma"

Pallipõnni lasteaia 5-7 aastased lapsed osalevad 2016-2017 õppeaastal keskkonnateadlikkuse projektis "Pallipõnni lasteaia lapsed õpivad loodust väärtustama ja hoidma", mida rahastab KIK. 

Projekti eesmärk on tõsta laste teadlikkust keskkonna- ja loodushoiust, toetada laste loomulikku huvi ja uudishimu ümbritseva keskkonna tundmaõppimisel ning aidata paremini mõista looduse ja keskkonnahoiu vajadust.

Projekti tegevusena osalesid Pallipõnni lasteaia 5-7 aastased lapsed 10. ja 11. oktoobril Muraste Looduskooli  aktiivõppeprogrammis "Matkatakused loodusretkel". Lapsed osalesid kvalifitseeritud matkajuhtide juhendamisel mängulisel avastusretkel, mille käigus õppisid lapsed vaatlema ja tundma loodust, kasutama metsas liikudes kaarti, ilmakaari ja kompassi ning märkama ja ennetama ohte looduses. Lapsed said teada milliseid marju võib metsas süüa ja milliseid mitte, milline näeb välja rebaseurg ja metssigade tõngermaa, millised loomad ja taimed kuuluvad metsa kooslusesse ja kuidas neid ära tunda ning kuidas püstitada püstkoda. Lapsed omandasid teadmisi keskkonna- ja loodushoiust, mida looduses liikudes tohib ja mida ei tohi teha ning õppisid märkama inimtegevuse jälgi looduses. Retkejuhi räägitud lood metsast ja metsaelanikest ärgitasid lapsi omakorda küsimusi esitama ja ise oma matka kogemustest rääkima. Avastusretke käigus pildistasid õpetajad koos lastega toimunud tegevusi ja looduses nähtut, mille põhjal toimus õpitu kinnistamiseks tegevuse reflektsioon rühmas. Fotodest valmib digitaalne õppematerjal ühiseks kasutamiseks lasteaias keskkonnahariduslike tegevuste läbiviimiseks. Peale aktiivõppeprogrammis osalemist oskasid lapsed vähemalt kolme lausega kirjeldada mida tohib ja mida ei tohi looduses teha ning kuidas hoida ümbritsev loodus ja keskkond puhtana. 


Projekti toetava tegevusena toimus 14. ja 15. septembril üle Eestilise liikumisnädala raames TTÜ metsas ja staadionil Pallipõnni lasteaia keskkonnateemaline spordipäev koos orienteerumisega, mis oli inspireeritud Rio Olümpiamängudest. Liikumisõpetajad Helgi Palm ja Katrin Rõõmusoks tutvustasid lastele olümpiamängude traditsioone ja Eestit esindanud sportlasi. Tegevused toimusid puhtas looduses ning spordivahenditeks kasutati taaskasutus - ja looduslikke materjale, rõhutades lastele looduse hoidmise ja säästmise põhimõtteid ning et peale sportimist jääks ka metsaalune puhtaks. Lapsed said mänguliselt jõudu proovida viiel alal - neljapaadi sõudmise mängus, kettaviskes, võistkondlikus teatevõistluses "Tervislik toit", tõkkejooksus ja kaugushüppes. Spordipäeva lõpetuseks tuli lastel värvitud käbidest moodustada olümpiarõngad.

Laste loodus- ja keskkonnahoiu ning säästva tarbimise alaste teadmiste suurendamiseks toimuvad 2017 aasta kevadel projektis osalenud rühmadele õppekäigud Pääsküla Jäätmejaama, kus lastele tutvustatakse jäätmejaama tööd. Lapsed saavad ettekujutuse, millist prügi inimesed toodavad, kuidas seda sorteerida ja käidelda. Lasteaia kunstitegevuses valmistavad kõik rühmad eelnevalt kogutud jääkmaterjalidest taaskasutus "Linnaku", mis eksponeeritakse 2017 aasta aprilli kuus toimuval nutipäeval lasteaia saalis. Rühmade elamusretkedel loodusesse pööratakse suuremat tähelepanu metsaluse puhtana hoidmisele. 

Viimati muudetud 03.06.2024