Tallinna Lasteaed Pallipõnni kodukord
KINNITATUD
Tallinna Lasteaed Pallipõnn hoolekogu
Protokoll nr1 p4 11.10.2023 otsus nr 1
1. Üldsätted
1.1. Kodukord lähtub koolieelse lasteasutuse seadusest ja teistest õigusaktidest.
1.2. Kodukord on avalikustatud lasteasutuse veebilehel ja on lasteasutuses paberkandjal tutvumiseks kättesaadav.
1.3. Lasteasutuse kodukorra koostab direktor, kooskõlastab pedagoogiline nõukogu ja selle kinnitab hoolekogu.
1.4. Kodukord on lastele, lapsevanematele ja eestkostjatele (edaspidi vanem) ning lasteasutuse töötajatele täitmiseks kohustuslik.
1.5 Lasteaia kodukorda muudetakse seoses lasteaia tegevust reguleerivate õigusaktide muudatustega, lasteaia hoolekogu, pedagoogide nõukogu või juhtkonna ettepanekutega ning lasteaia sisehindamise käigus ilmnenud parendusvajadustega.
2. Lapse saabumine ja lahkumine, lapse puudumine
2.1. Lapsevanemal on õigus tuua last lasteasutusse ja viia sealt ära vanematele sobival ajal lasteasutuse päevakava järgides. Soovitatavalt on laps rühmas hommikul kell 9.00 enne organiseeritud tegevuste algust ning järele tullakse lapsele hiljemalt 15 minutit enne rühma/valverühma/ sulgemist.
2.2. Vanem annab isiklikult lapse üle rühma töötajale ning järele tulles võtab lapse vastu rühma töötajalt.
2.3. Rühma töötajal on õigus laps üle anda ka vanemate poolt eelnevalt määratud isikule/isikutele teavitades sellest eelnevalt rühma töötajat.
2.4. Kui lapsele ei ole lasteasutuse lahtioleku ajal järgi tuldud, siis kontakteerub rühma töötaja võimalusel telefoni teel lapse vanematega või vanema määratud kontaktisikuga ning teavitab olukorrast direktorit või juhtkonnaliiget. Kui vanemaga ühenduse võtmine ebaõnnestub või vanem ei tule lapsele järele teavitab rühma töötaja politseid lasteaeda jäetud lapsest ja järgnevalt toimitakse politsei korralduste järgi.
2.5. Telefoni, koduse aadressi või e-posti aadressi muutusest teavitab lapsevanem lasteaeda esimesel võimalusel keskkonna eliis.eu kaudu.
2.6. Vanem teavitab rühma õpetajat (soovitavalt rühmatelefoni teel või eliis.eu keskkonnas) hiljemalt kella 9.00, kui laps haigestub või ta mingil muul põhjusel ei tule lasteaeda.
2.7. Lapsevanem on kohustatud igakuiselt tasuma lasteaiatasu arvel märgitud kuupäevaks. Soovitav on sõlmida otsekorraldusleping pangas.
3. Lapse tervise, heaolu ja arengu toetamine
3.1. Vanem informeerib lasteasutuse direktorit kirjalikult lapse terviseseisundist tulenevatest eritingimustest, mille alusel personal kohandab võimaluse korral päevakava, kasvukeskkonda ning õppe- ja kasvatustegevuse korraldust. Toiduallergia puhul on vajalik esitada direktorile arstlik kinnitus.
3.2. Lasteasutusse ei lubata last, kui lapse terviseseisund võib kahjustada lapse enda või teiste tervist.
3.3. Rühma töötaja jälgib lapse terviseseisundit lasteasutusse vastuvõtul ja seal viibimise ajal ning teavitab lapse tervise- või käitumisprobleemidest(häiretest) lapsevanemat ja vajadusel direktorit.
3.4. Lasteasutuses ei anta lapsele ravimeid. Kui arst on lapse kroonilise terviseprobleemi (rikke) korral määranud lapsele ravimite manustamise, võib erandjuhul (nt diabeediga lapsele) lasteasutuses anda ravimeid arsti määratud annuses üksnes vanema vastutusel ja kirjalikul kinnitusel ning kokkuleppel direktori määratud lasteasutuse pedagoogiga. Ravimid asuvad lapsele kättesaamatus kohas.
3.5. Lapse nakkushaigusesse haigestumisest teavitab vanem õpetajat esimesel võimalusel. Nakkushaiguste esinemise perioodil teavitatakse sellest teisi lapsevanemaid ning lasteaias rakendatakse Terviseameti juhiseid.
3.6. Nakkushaiguse kahtluse korral isoleeritakse laps vajadusel eraldi ruumi, kus on tagatud täiskasvanu järelevalve. Nakkushaiguse kahtlusest teavitatakse lapsevanemat. Lapsevanem kohustub teavituse puhul lapsele esimesel võimalusel järele tulema. Lapse terviseseisundi halvenedes kutsutakse vajadusel kiirabi.
3.7 Lapse lasteasutuses haigestumise või vigastuse korral määratleb lasteasutuse töötaja lapse abivajaduse. Vajadusel kutsub lasteasutuse töötaja kiirabi ja võtab ühendust lapse vanemaga ning teavitab koheselt direktorit (juhtkonda). Vanema või kiirabi tulekuni võimaldatakse lapsel vajaduse korral lamada järelevalve all. Vajadusel antakse haigestunud või vigastatud lapsele kiirabi kohale jõudmiseni esmast abi.
3.8. Lapsel on kaasas isiklikud hügieenivahendid, sh kamm, taskurätt/ühekordsed taskurätikud, juuksekumm või klamber ning vajadusel vahetuspesu ja vahetusriided.
3.9. Lapsel on soovitatav kanda libisemiskindla tallaga ja kindlalt jalas püsivaid jalanõusid, et vähendada komistamis- ja kukkumisohtu.
3.10. Lapsel on õueriided, peakate ja jalanõud lähtuvalt ilmastikust.
3.11. Lapse riietel ei tohi olla ohtlikke pikki nööre, salle, jt ohtlikke detaile. Pikad kõrvarõngad ja ketid kaelas ei ole soovitavad kinni jäämise tõttu.
3.12. Väikelaste riietusesemete ja jalanõude vahetusse mineku vältimiseks markeerib vanem lapse riided ja jalanõud.
3.13. Soodsate ilmastikutingimuste korral toimuvad võimalikult paljud laste tegevused lasteasutuse õues.
3.14. Lapsele ei anta lasteaeda kaasa nutikella, mobiiltelefoni, tahvelarvutit jt elektroonilisi seadmeid, raha ja väärisasju.
4. Turvalisuse tagamine
4.1. Lasteasutuse töötajad loovad lasteasutuses füüsilise ja psühhosotsiaalse keskkonna, mis on ohutu, turvaline ja pakub lastele erinevaid mängu-, õpi- ja loovtegevuse ning kehalise aktiivsuse edendamise võimalusi. Lasteasutuse töötajad tegutsevad alati lapse parimaid huvisid arvestades.
4.2. Lastele on seatud hoonest või territooriumilt omavolilise väljaliikumise piirangud. Laps võib hoonest ja territooriumilt lahkuda koos lasteasutuse töötajaga/tega, kes registreerivad õppekäigu/väljasõidu registreerimise vihikus ja lisades juurde laste nimekirja või lahkuda koos vanemaga või vanema poolt eelnevalt nimetatud isikuga.
Kriisiolukorras toimub teabevahetus lapsevanematega eliis.eu keskkonna kaudu.
4.3. Võõraste isikute omavoliline sisenemine lasteasutuse ruumidesse on keelatud.
4.4. Lapse vanemad ja lasteaeda külastavad isikud sulgevad lasteaia värava enda järel.
4.5. Õppekäigu ajal tänaval liigeldes on lapsed ja rühma töötajad helkurvestides ning laste rühmaga on kaasas piisav arv täiskasvanuid.
4.6. Lasteasutuse õueala on motoriseeritud liiklusvahenditele suletud, va lasteasutust teenindavad transpordivahendid, kellel on vastav luba.
4.7. Lasteaia evakuatsiooniteedel on keelatud hoida kelke, vankreid, kärusid. Rühma ja lapse
4.8. Lastega õuesoleku ajal viibib lasteaia territooriumil koos lasterühmaga turvalisuse tagamiseks ettenähtud arv töötajaid (sõimerühmas 1 täiskasvanu kuni 8 lapse kohta, aiarühmas 1 täiskasvanu kuni 12 lapse kohta). Kui laste õues oleku ajal on ühel rühma töötajal põhjendatud vajadus minna osade lastega tuppa, peab teine rühma töötaja tagama ülejäänud rühma laste turvalisuse õuealal (sätestatud Tallinna Pallipõnn lasteaia õuesviibimise korras)
4.9. Viibides oma lapsega lasteaia õuealal, tuleb järgida samu reegleid, mis lapsel on kehtestatud oma rühma õpetaja poolt õues viibimise ajal (nt jalgrattasõidule – sõidetakse ainult majaesisel liiklusväljakul, kiivri kandmisel, ronimisel, õuevahendite hoidmisel, seiklusraja kasutamisel) ja käituda heaperemehelikult. Koos oma lapsega lasteaia õuealal viibides vastutab oma lapse turvalisuse eest lapsevanem.
4.10. Lapsed toovad lasteaeda kaasa oma mänguasju vastavalt rühmas kokkulepitud reeglitele. Rühma töötaja ei vastuta kodust kaasa toodud mänguasja kadumise või purunemise eest. Jalgratta või tõukerattaga sõitmine ei ole lapse õuesoleku ajal lasteaia territooriumil lubatud. Jalgrattaid ja tõukerattaid kasutatakse lasteaeda tulekul ja minekul ja neid hoitakse lapsevanema vastutusel soovitavalt lukustatuna lasteaia jalgratta parklas. Lasteaia personal ei vastuta jalgrataste ja tõukerataste kadumise eest. Nimega markeeritud kelk jäetakse siseõue õpetajate määratud piirkonda.
4.11. Lasteasutuse töötajate ja vanemate eesmärk on vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavaid olukordi ennetada. Lapsed, vanemad ja lasteasutuse töötajad reageerivad viivitamatult vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavale olukorrale, võimalusel see lahendatakse või sellest teavitatakse rühma töötajat ja/või lasteasutuse direktorit. Lasteaed teeb koostööd lasteaiaväliste nõustamiskeskustega.
4.12. Laste ja lasteasutuse töötajate vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavate olukordade lahendamine ja meetmete rakendamine toimub lasteasutuse juhtkonna poolt vastavalt hädaolukorra lahendamise plaanile.
4.13. Lasteaias on kiusamise ennetamise võtmeisikuks õpetaja, kes on iseenda, laste, vanemate ja kolleegide omavaheliste sõbralike ja toetavate suhete looja. Probleemide tekkimisel rääkida esmalt avameelselt rühma õpetajaga. Juhul, kui üldist lahendust ei leita, pöörduda õppealajuhataja, direktori või oma rühma hoolekogu esindaja poole.
4.14. Lastelt ja vanematelt saadud info on konfidentsiaalne, selle töötlemisel seal hulgas selle kasutamisel ja edastamisel järgitakse isikuandmete kaitse seadust.
4.15.Lasteaed pildistab ja filmib lasteaia ja rühma üritusi jäädvustamiseks ja pedagoogiliseks analüüsimiseks. Fotosid ja videosid, kus laps on äratuntav, avalikustatakse lasteaia koduleheküljel või sotsiaalvõrgustikes üksnes vanema nõusolekul.
4.16.Meedia või mõni muu kolmas isik, kes soovib filmida või pildistada lasteaia territooriumil peab taotlema lasteaia ja filmitavate/pildistatavate laste vanemate luba, kes saavad otsustada, kas see on laste huvidega kooskõlas.
4.17. Lapsevanemad ja teised pereliikmed võivad pildistada ja filmida laste üritustel ainult oma tarbeks; salvestuste avalikustamisel tuleb saada pildil /videol olevate laste vanemate nõusolek.
Kooskõlastatud pedagoogide nõukogu poolt , protokoll nr 4 p1 9.10.2023