Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Pelguaia ühisaia ehitus ja jätkutegevused

Pelguaia ühisaia ehitus ja jätkutegevused

Vaade 5.jpg

Mis on Pelgu ühisaed?

Pelgu ühisaed on oma olemuselt Pelgu kogukonnaaia edasiarendusprojekt. Pelguaed on kohalike aktiivsete elanike eestvedamisel ja Tallinna linna toetusel loodud kogukonnaaed, kus lähikonnas elavad inimesed on peenrakastides omale meelepäraseid taimi ning aiasaadusi kasvatanud juba viis hooaega. Samuti on Pelguaias regulaarselt toimunud kogukondlikud üritused ja töötoad. Kogukonnaia tegevusi koordineerib MTÜ Pelguaed, kokku tegutseb aias üle 40 aiandushuvilise inimese.  

Projekti eellugu

Putukaväila lineaarpargi kulgemisjoonel asuv kogukonnaaed oli sobiv nii asukoha kui aktiivsete eestvedajate poolest, et piloteerida Tallinna mõistes uudse kontseptsiooni – ühisaia – loomist. Ühisaia näol on tegemist kaasaegse kujundusega rohelise linnaruumiga, mis ühendab endas kogukonna- ja õppeaia omadused, kus personaalsetel aiamaadel on linnaelanikele loodud veelgi paremad võimalused omale toitu kasvatada ning mis pakub võimalusi vaba aja veetmiseks ja kogukonnasündmuste korraldamiseks.   

Ühisaia maastikuarhitektuurne lahendus projekteeriti Kesk-Läänemere programmi poolt rahastatud välisprojekti B.Green (CB910) raames. 2022. aastal valminud eelprojekti koostas F+A maastikuarhitektuur OÜ. Pelgu ühisaia eelprojekti materjalidega saab tutvuda siin:  Asendiplaan   Vaated

Projekteerimise käigus tehti tihedalt koostööd  MTÜ Pelguaia eestvedajatega ja Põhja-Tallinna linnaosaga. Rõhku pandi nii vajalike kommunikatsioonide (vesi, elekter) kui turvalisuse tagamisele. Sama projekti raames disainiti koostöös Brand Manualiga ühisaia toimimise mudel. Selline kontseptsioon on nii Tallinna linna kui Eesti mõistest unikaalne. 

Projekti eesmärk

Käesoleva projekti eesmärgiks on ehitada välja terviklik, kaasaegse kujundusega, parima funktsionaalsusega, kompositsiooniliselt tasakaalustatud, säästva arengu põhimõtteid järgiv ja kliimamuutustega kohanemist toetav pilootaed, mis toetaks kogukonnaaia tegevusi ja mille kogemusi saaks arvestades linnaaianduse populaarsust üle kanda ka mujale Tallinnas ja Eestis.  
 

Pelgu ühisaia projekteerimine ja ehitus

Euroopa Majanduspiirkonna finantsmehhanismi ja Keskkonnainvesteeringute Keskuse toel valmis 2023. aasta I pooles ühisaia tööprojekt ning sama aasta augustis algas ehitus. Ligi 3000 ruutmeetri suuruse ühisaia projekteerimiseks ja ehitamiseks sõlmiti leping OÜ-ga Warren Teed. Ehitustööd lõppesid 2024. aasta märtsis. 

Ehituse käigus lisandus seni kasutuses olnud peenrakastidele erinevaid kõrgpeenraid ning loodi aiandusega tegelemise tingimused ka lastele ja erivajadustega inimestele. Tallinna mõistes täiesti uudse lahendusena rajati erinevas suuruses aiamaad, kus on linnatingimustes võimalik oma perele suuremas koguses aiasaadusi kasvata. Lisaks paigaldati kasvuhoone, välilava ja kompostikastid ning kohandati olemasolev tööriistakuur sobilikumaks. Olulise täiendusena lisandus kastmisveeühendus. Uues linnaaias ei puudu ka tänavavalgustus, WC ja prügikastid.   

Pelgu ühisaia ehituse joonis-01-01.jpg

Jätkutegevused 

Nõudlus linnaaedade tekkeks on kasvavas trendis - igal aastal luuakse uusi kogukonnaaedu, 2021. aastal oli linnaedu kokku 21, 2023. aasta lõpuks see tõusnud 33ni. Kokku tegutseb Tallinna linnas hinnanguliselt 2500 aiandushuvilist.  

Projekti tegevused hõlmasid endas ka kogukonnaaedade võrgustiku loomist ja eestvedajatele õppepäevade korraldamist. Samuti toimus koostöös Kopli Ametikooliga koolitusprogramm „Roheaiandus linnaaedades“ ning linnaaianduse teemalehele koondati kogu vajalik info nii uutele kui juba kogenud aednikele. 

Ühisaia toimimise mudeli rakendamine annab loodetavasti hoogu uute ühisaedade tekkimisele nii Tallinnas kui mujal Eestis. Tallinna linnaaiandusega seotud õppepäevadel osaleb sageli inimesi väljastpoolt Tallinna, mis näitab et huvi uue info järgi on suur ja toimivaid praktikaid soovitakse ka mujal rakendada. 

Millised tegevused projekti jooksul toimuvad?

Projekti avaüritus

21. märtsil kell 17:30 Põhja-Tallinna kogukonnamajas (Kari 13)

Tutvustame piirkonna elanikele, linnaaianduse huvilistele, praegustele Pelguaia aednikele ja laiemale üldsusele projekti tegevusi. Ühelt poolt Pelgu ühisaia planeeringut, selle ehituse protsessi ja tulevase kogukondliku linnaaia toimimise põhimõtteid. Teiselt, räägime täpsemalt toimuvatest üritustest ja nendes osalemise võimalustest. Üritus toimub koostöös Põhja-Tallinna Linnaosa Valitsusega ja MTÜ-ga Pelguaed.

Ettekande slaidid
Ürituse salvestus on järelvaadatav Põhja-Tallinna Facebook lehelt

 

Linnaaianduse teemalehe loomine ja tutvustus

Linnaaianduse teemalehe tutvustus kogukonnaaedade liikmetele toimub 18. aprillil kell 18-20 Roosikrantsi residentsis. 

Linnaaianduse valdkonna jaoks on välja töötatud ühtne, äratuntav visuaalne keel. Kogu oluline linnaaianduse ja kogukonnaaedade kohta käiv info on koondatud ja struktureeritult esitatud eraldiseisval veebilehel eesti, vene ja inglise keeles. Veebilehelt leiab muuhulgas värske info juba toimetav linnaaednik kui ka inimene kes soovib aiaga liituda või ise uut kogukonnaaeda looma hakata. Pöörame tähelepanu info kättesaadavusele, selgele navigeerimisele ja hea kasutajakogemuse tagamisele (kaasame vajadusel teenusdisaineri). Tutvustame uut visuaalset keelt ja teemalehte eraldi üritusel.  

Linnaaianduse õppekava "Roheaiandus linnaaedades"

Linnaaianduse õppekava kogukonnaaednikele toimus vahemikus aprill - oktoober 2023  

Õppekava eesmärk on suurendada kogukonnaaednike teadmisi jätkusuutlikkust aiandusest, tagada kogukonnaaedade hea hooldus ning laiendada silmaringi linnaaianduse võimalustest. Programm toetab edukat toimetamist kogukonnaaedades.  

Programmiga saab tutvuda siin

Õppeprogramm kogukonnaaedadele

Õppeprogramm kogukonnaaedade eestvedajatele toimus kevad - sügis 2023  

Kogukonnaaia eestvedajatele suunatud koolituste sarja eesmärk on linnaaedade koordineerimisega tegelevate inimeste pädevuse tõstmine ja sellega linnaaianduse valdkonna jätkusuutlikkuse tagamine. Programmis käsitleti teemasid, mis tagavad kogukonnaaedade professionaalsuse ja järelkasvu (nt toetusprojektide kirjutamine, MTÜ juhtimine, inimeste kaasamine jm). Programmi raames toimusid kogukonnaaedade võrgustiku kohtumised, millel jagati kogemusi ja arutati parimaid praktikaid. Programmi raames toimus õppereis Oslo kogukonnaaedadesse, millega toetati veelgi uute teadmiste omandamist.  

Oslo õppereisil omandatud kogemustega saab tutvuda SIIN 

Õppepäevad haridusasutustele

15.-29. aprillini vahemikus toimub kolm kohtumist piirkonna haridusasutustega, mille raames tutvustatakse Pelgu ühisaia keskkonnahariduslike võimalusi.  

Valminud Pelgu ühisaias on piirkonna koolidel ja lasteaedadel võimalik korraldada õuesõppe tunde. Keskkonnahariduslike tingimuste ja võimaluste tutvustamiseks tutvustatakse Põhja-Tallinna haridusasutuste töötajatele Pelgu ühisaia keskkonnahariduslike võimalusi.    

Pelgu ühisaia avamine

Pelgu ühisaia avaüritus toimub 27. aprillil 2024 kell 12-16 talgute vormis. 

Ühisaia avatalgutel tutvustatakse vastvalminud aeda, rakendatud kliimameetmeid ning istutatakse koos taimed ühiskasutuses olevatesse taimekastidesse. Üritus jälgib keskkonnasõbraliku ürituse põhimõtteid ja on suunatud keskkonnateadlikkuse tõstmisele. 

Pelgu ühisaed avatakse avalikkusele koos avamisüritusega peale kasutusloa väljastamist.

Projekti lõpuüritus

Projekti lõpuseminar toimub 24. aprillil Kaasamiskeskuses Avalinn  

Projekti lõppedes toimub kõiki projekti jooksul kaasatud osapoolte osalusega üritus, mis võtab kokku projekti tulemusi. Üritusel vahetatakse kogemusi ja arutatakse võimalikke jätkutegevusi.  


Projekti kestvus: 03.10.2022 - 30.04.2024

Projekti number: 2014-2021.1.06.22-0096

Projekti rahastus: Projekti toetab Keskkonnainvesteeringute keskus läbi Kliimamuutustega kohanemise meetme. Toetust rahastab Euroopa Majanduspiirkond.

Projekti eelarve: 434 089,80 eurot, millest toetuse summa on 85% (368 976,33 eurot)

Projekti elluviija:
Projekti viib läbi Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet, lisaküsimuste korral võta ühendust kontaktisikutega. 

Lea Vutt, projektijuht, [email protected]
Maria Derlõš, linnaaianduse ekspert, [email protected]
Stella Shaumyan, kommunikatsioonispetsialist, [email protected] 

Pelgu ühisaed_logod koos.png

 

Viimati muudetud 23.04.2024