Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Liiklusohutus

Liiklusohutus

Vajalikke nõuandeid, kuidas muuta lapse koolitee turvalisemaks

G4S Eesti jagab lapsevanematele kasulikke nõuandeid, hoolitsemaks selle eest, et nende lapsed jõuaksid turvaliselt kooli ja koolist koju. 

Õpeta last ära tundma ohtlikke kohti – nt tühjad majad ja tänavad, lagunenud mänguväljakud ning räämas pargid. Selgita, kuidas pilkamine, narrimine ja vaidlemine sõprusele kahju teevad, ning kuidas lahendada tülisid sõnade, mitte rusikatega. Jaluta koos lapsega kooli, poodi ja sõprade juurde – nii saab kontrollida valitud teekonna ohutust ja näidata lapsele seda, kust hädaolukorras abi saada. Õpeta lapsi ja noorukeid ära tundma kuritegelikku või kahtlustäratavat käitumist teie lähikonnas ning teavitama täiskasvanudi vastavatest tähelepanekutest. 
Veendu, et kooli sisekord näeb ette vanematele helistamist lapse puudumise korral. Kui kasutad päevakodude või huvialaringide teenuseid, kontrolli hoolikalt nende usaldusväärsust, sh tegevuslubasid, personali kvalifikatsiooni, ekskursioonide ja vanemate külaskäikude osas kehtivaid reegleid ning mainet.

Jalgsi kooli
Jaluta koos oma lapsega ning jälgi, kuidas ta liiklusega toime tuleb. Vali lapse jaoks ohutuim koolitee või bussipeatus. Käi iga päev sama teed mööda ja vältige „otseteid“. 
Tuleta meelde, et laps käituks korraliku jalakäijana. Ülimalt oluline on vaadata enne teele astumist vasakule, paremale ning uuesti vasakule ja liikuda vaskpoolsel teepeenral, kui puudub kõnnitee. Vali välja koht, kust laps tänavat ületama hakkab. Ära kunagi astu tänavale pargitud autode vahelt või põõsastest/võsast. Ületa tänavaid ristmikel, võimalusel kasuta alati foore ja ülekäiguradu. Riieta oma laps heledatesse riietesse, et autojuhid neid hõlpsasti märkaksid.

Jalgrattaga kooli
Reegel nr 1: rattakiiver pähe! Jalgrattaõnnetuste korral on peatrauma levinuimaks surmapõhjuseks. Rattakiiver võib vähendada peatrauma saamise ohtu koguni 85%. 
Sõitma peaks koos liiklusvooluga. Laps peaks kandma eredaid riideid või helkuriga turvavesti.

NB! Jalgratta võib õpilane kinnitada Pelgulinna Gümnaasiumis jalgratta parkla külge. Kooli treppidel ja garderoobides jalgrataste ning tõukerataste hoidmine on keelatud. See ei ole teistele lastele turvaline, kui sina oma vahendid sinna kinni paned.

Bussiga kooli
Õpeta last hoiduma tänavale astumisest ja jooksumängudest bussi ootamise ajal. Räägi talle, et pidama tuleb jääda piirete taha ning oodata bussi täielikku peatumist enne sellele lähenemist. Võiksid talle õpetada ka seda, et viisakas on jätta piisavalt ruumi bussist väljujatele, mitte trügida kohe bussiukse ette. Bussist väljumise järel peab suunduma kõige otsemat teed pidi kõnniteele ja liiklusvoolust eemale. Tänavat ei tohi kunagi ületada bussi eest ega vahetult bussi tagant.

Autoga kooli
Kinnita oma laps korralikult tagaistmele paigutatud ja lapse kaalule vastavalt valitud turvatooli. Lisaks peaksid kõik kuni 12-aastased kaassõitjad turvaekspertide sõnul istuma tagaistmel ja 20-40 kg kaaluvad lapsed (tavaliselt 4-8 aasta vanused) spetsiaalsel istumisalusel. Last autost välja lastes, kanna hoolt selle eest, et peatuksid turvalises kohas ning laps väljuks kõnnitee-poolsest uksest.

NB! Lapsevanemad! palume oma lapsi mitte sõidutada koolimaja ukse ette nii, et te peate seal ringi keerama. See on ohtlik teistele kooli tulevatele õpilastele. Lubage oma laps tänavale ohutus kohas nt. Mööblimaja juures, kooliaia nurgas. Siis pöördute ringiga tagasi ise suurele teele.

Loe veel nõuandeid turvaliseks ja hoolivaks eluks "Julged hoolida?" lehe sektsioonist: "Turvaliselt läbi elu"
https://www.facebook.com/julgedhoolida/app_430314040391659

Viimati muudetud 23.06.2022