Digi - Inspireerumispäev Pirita piirkondade õpetajatele, siis kui lapsed puhkavad...
… saavad õpetajad kokku kolleegidega, et jagada häid praktikaid, kogemusi ning lihtsalt inspireeruda!
Nii juhtuski, et 19.04.2023 lõuna ajal kohtusid Pirita piirkonna lasteaedade 42 õpetajat, et inspireerida üksteist haridusrobotite kasutamisel ning seeläbi digipädevuste arendamisel. Iga lasteaed vastutas ühe töötoa eest, kus tutvustati haridusroboteid ning siis said kõik ise katsetada ning tegevusi läbi teha.
Padriku lasteaia nutipesas juhendasid õpetajad Anett Murand ja Mariliis Luurmees. Sellel korral oli Padriku perel rõõm tutvustada kolleegidele digivahendit Mackeblock mTiny. Õpetajad olid välja mõelnud kaks tegevuspesa, kus esimeses said teada kõik vajalikud nipid ja trikid mTiny edukaks kasutamiseks. Teises pesas tuli just omandatud teadmises rakendada, et programmeerida mTiny ning kätte saada ringmajandusest jutustavad pildikaardid ning nendest õige ringmajanduse ahel koostada.Digivahend Mackeblock mTiny on ekraanivaba programmeeritav robot, mis on loodud väikestele lastele. Robot toetab lugemist, matemaatikat, muusikat ja programmeerimis õpet. Lisaks oskab robot rääkida, emotsioone väljendada ja liikuda. Robotit saab juhtida nii nutika puldiga või programmeerida talle teekond, kasutades erinevaid käsukaarte. Lisa põnevust robotiga toimetamisel lisavad interaktiivsed mängumatid.
Mackeblock mTiny on hea abivahend õpetamaks lastele erinevaid rolli- ja situatsioonimänge, luua muusikat, lahendada mõistatusi ning arendada omavahelist koostööd ning kõige selle kaudu saada juurde enesekindlust ja iseseisvust. Pirita lasteaia õpetajad tutvustasid Sphero Bolt ja Ozobot robotit. Mõlemad robotid on Pirita lasteaias kasutusel kui õppetegevust mitmekesistavad ja alati lastele huvipakkuvad vahendid. Nimetatud robotid on lastele lihtsad kasutada, õpetajale head vahendid, et õppetegevust kaasaegselt põnevaks teha.
Väikest Ozobot robotit tutvustanud õpetaja Maarja Kaur jagas õpetajatega tegevusi, mida on ise lastega läbi viinud. Ozobot on tänaseni väikseim robot. Mõneruutsentimeetrist robotit saab õpetada vastavalt maha joonistatud või prinditud värvijoontele muutma kiirust, suunda ja liikumisstiili. Läbi roboti õpivad lapsed kodeerimise põhitõdesid ning erinevaid radasid ise joonistades arenevad laste loovus ja käeline osavus. Õpetajad said proovida roboti liikumist, kodeerimist ja kaasa võtta näidistöölehti tunni läbiviimiseks.
Sphero Bolt palli kasutamine on seotud tahvelarvutiga ning seda tutvustas õpetaja Kädi Kikas. Selle roboti puhul on oluline, et õpetaja saaks tutvumisel ise proovida kui lihtsa ja toreda õppevahendiga on tegemist. Sageli arvatakse, et robotite kasutamine on seotud valesti-tegemise riskiga, siis selle roboti puhul selliseid hirme olema ei peaks. Lapsed avastavad Sphero palli võimalusi ka ise hea meelega. Suured ja arusaadavad käsuikoonid, lihtne liikumine ja palli kasutuskindlus teevad antud robotist hea õppetegevust toetava vahendi. Lisaks võimaldab pall-roboti läbipaistev ehitus tehnikahuvilistel roboti sisemust näha. Õpetajad said kohapeal proovida Sphero Bolt palli liikumist, programmeerimist või sellega tahvelarvutis mängimist, veendudes nii ise, et pall pakub huvi kõigile toetades ühtlasi kaasaegset ja aktiivset õppetegevust.
Pirita Kose Lasteaia pesa juhtisid aktiivsed õpetajad Raili Olup ja Kersti Kaevats, kes tutvustasid koostöös STE Educationiga õpetajatele Robo Wunderkind komplekti ja interaktiivset põrandat FlySkyd. Robo Wunderkind on robootikakomplekt, mis tutvustab 5-12 aastastele lastele programmeerimise ja robootika põhitõdesid ja FlySky interaktiivne põrand, mis on multimeediumitoode, võimaldab kasutajatel mitmekülgset õppimist, teraapiat ja lõbu igas vanuses. Lisaks on FlySky loominguline ja uuenduslik lahendus õpetamiseks läbi mängu.
Esimeseks ülesandeks oli ehitada värvikoodiga ehitusklotside abil robot, millega on võimalik sõita ühest punktist teise. Roboti ehitamiseks tuli avada tahvelarvutist äpp nimega “Robo Wunderkind” ja valida sealt “Live” juhendite seast endale meelepärane robot ja asuda seda ehitama. Kui robot oli valmis, sai suunduda järgmise ülesande osa juurde. Selleks oli vaja tõmmata endale lause ja arvata millise prügi kohta võiks see käia. Kui vastus oli käes, tuli mõelda millisesse prügikasti võiks antud prügi käia ja liikuda robotiga õige prügikastini. Prügikastide sisse olid peidetud pildid õigete vastustega, mis andis võimaluse oma teadmised üle kontrollida. Soovi korral oli võimalik prügi pilt ka robotiga tagasi algpunkti sõidutada. Prügi sorteerimine vajab kindlasti veel teadlikumat avastamist, et see muutuks meie igapäeva osaks. Usume, et Pirita piirkonna lasteaedade lapsed saavad oma esimesed teadmised ja kogemused seoses prügi sorteerimisega lasteaiast - lõbusalt tegutsedes ja avastades. FlySky interaktiivne põrand pakkus õpetajatele palju tegutsemislusti ja nii mõnigi lasteaed leidis, et see oleks väga motiveeriv vahend lastele uute teadmiste õpetamiseks.
Merivälja Lasteaia õpetajad Hanna Märtha Arusaar ja Martiina Voites tutvustasid hoopis teistsugust vahendit Makey Makey. Tegevuspunktis said õpetajad väikese teoreetilise ülevaate, mis vahend on Makey Makey. Said ise proovida Makey Makey´t ühendada ning oli võimalik mängida näiteks porgandi pilli. Makey Makey eesmärk on aidata lapsel mõista vooluringi põhimõtet. Selle abil on võimalik muusikat luua. Makey Makey õpetab lapsele loovust jne.
Kuna lasteaedadel on veel erinevaid huvitavaid vahendeid, siis oli üks lisa tuba, kus Pirita Lasteaia õppealajuhataja Helina Aaboja ja Merivälja Lasteaia õppealajuhataja Kadi Tartu mõndasi tutvustasid. Nagu Matatalab erinevate lisamattidega, Qobo Tigu matemaatika laiendiga ja mattidega, maastikurobot, Tark kiisu ning erinevad salvestavad vahendid (salvestavad pesulõksud, nupu kandilised, nupud ümmargused õues kasutamiseks, seinamatt). Kõikide vahendite kasutamise eesmärk on mitmekesistada ja rikastada õppetegevust ning samas arendada digipädevusi nii lastel kui õpetajatel.
Täname Tallinna Haridusametit, kes toetas ürituse toimumist! Täname Pirita Linnaosavalitsust töötubade juhendajate meenete eest! Täname Merivälja Lasteaia, Padriku Lasteaia, Pirita Lasteaia, Pirita Kose Lasteaia ja Naba Lasteaia õpetajaid, kes osalesid ja juhendasid töötubasid! Täname STE Education firmat, kes tutvustas interaktiivset põrandamatti!
Uute huvitavate kohtumisteni!
Pirita lasteaiad