Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Pirita Kose Lasteaia koolieelikute seiklused septembrikuus

Pirita Kose Lasteaia koolieelikute seiklused septembrikuus

Pirita Kose Lasteaia koolieelikud käisid septembris kahel õppekäigul - Tudusoo rabas ning Aegna saarel. Kellukeste rühma lastele pakub suurt huvi loodus. Tudusoo rabamatka aitas läbi viia Lehola Keskkonnahariduskeskuse programmijuht Krista Kutsar. Sõit lasteaiast Tudusoosse oli pikk, lapsed uurisid enne matka algust Eesti kaardilt, teekonna marsruuti. Lapsed tutvusid raba maastiku, taimestiku ning põgusalt loomastikuga. Saime teada rabaga seotud sõnade tähendusi nagu näiteks turvas, laugas, älves, kõrgsoo, madalsoo jne. Laste sõnutsi meeldis neile kõige rohkem Tudusoos mööda laudteed kõndida. Lapsed teadsid, et laudtee kaitseb maastikku ja taimi ning siis on inimestel kergem rabaloodust nautida, lisaks ilusat linnulaulu kuulata, infotahvlitelt pilte vaadata jpm. Samuti pakkus palju kõneainet supi söömine Tudusoo järve ääres ning öeldi, et toit maitseb looduses olles palju paremini. Loomulikult jõudis kõhtu mõni mari nii Tudusoo rabast kui Aegna saarelt.                                   

                                              

Õppekäiku Aegnale aitas juhendada Eliko. Enne saarele minekut olid lapsed juba elevil, kuna sinna sai sõita väikese laevaga. Saarel uurisime legendi Kalur Kallest ning otsisime tema arvatavat elupaika. Leidsime ranna, kust kalur oma paadiga merel käis. Lapsed said teada, et saarel on erinevad rannad - kivi- ja liivarannad. Lapsed said lõbusa ülesande otsida rannalt, mida meri on saarele uhtunud. Kõige suuremat elevust tekitasid sealsed metsasitikad, keda lähemalt uuriti ning tee pealt metsa alla toimetati, et keegi neile peale ei astuks. Programmijuht tutvustas lastele ka Läänemeres elutsevaid kalu, kelle nimetused lastele üllatavalt hästi meelde jäid. 

                                            

Peale õppekäike jätkasime teemade käsitlemist lasteaias ja meisterdasime oma enda raba koos taimede, marjade ja loomadega. Lastele meeldis järgmisel päeval käia ise looduses ja korjata rabamaastikule sarnast materjali, et luua koos sõbraga oma rabapesad. Peale Aegna retke jätkus laste huvi kalade vastu ja seetõttu uurisime Läänemere kalu rühmas edasi,, meisterdasime, mõõtsime jne.

                                                              

Kellukeste rühma lapsed peavad õppekäike oluliseks, kuna see annab palju tarkust ning paneb neid rohkem loodust märkama. Nende meelest tuleb õppekäikusid hästi planeerida, et teaks, mida kaasa võtta. Kõik lapsed märkisid, et looduses tuleb olla tähelepanelik. Septembris andsid Kellukesed ka oma panuse Maailmakoristuspäeva raames, et meid ümbritsev keskkond puhtamaks muuta. Laste sõnutsi on antud tegevus oluline, sest see on loodusele hea, see teeb loodusele rõõmu ning loodus oleks kurb kui ta on must. Lisaks märkisid lapsed, et kõige põnevam oli leida huvitavaid asju ning hiljem leitud prügi sorteerida. 

                                                     

Lastega loovalt kasvamine tuleb südamest.