Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Sipelgate rühma elektri projekt ja näidend "Elektri seiklused"

Sipelgate rühma elektri projekt ja näidend "Elektri seiklused"

Märtsikuu alguses valisid Sipelgate rühma lapsed endale uut projekti teemat ja enamuse häältega osutus valituks elektri projekt. Lapsed panid kirja mida nad juba teavad elektri kohta ja mille kohta sooviksid nad rohkem teada saada. Teada sooviti saada näiteks seda miks elekter on vajalik, kust elekter tuleb aga ka seda, miks elekter on ohtlik?

Üheskoos hakkasime otsima nendele küsimustele vastuseid. Vaatasime palju õppevideoid, arutlesime, uurisime, meisterdasime, joonistasime, kirjutasime ja arvutasime. Tegevused olid mängulised ja lapsi haaravad. Näiteks selleks, et arvutamine või lugemise harjutamine oleks põnevamad, said lapsed mängida elektrikuid ja otsida rühmast "elektriohtlikke" kohti- rühmaruumides olid peidus elektriohutuse märgid ning nende taga lahendamist ootavad arvutustehted või sõnad, milles tähed segamini. Elektriga seotud tegevused kaasasime ka õuesõppetegevustesse- Lapsed meisterdasid looduslikust materjalist elektriohutuse märke ning juhatasid maastikurobotit õige arvu "lambipirnideni". Laste üheks suureks lemmikuks osutus ka Energia Avastuskeskuses käimine ja sealne programm "Väike elektrik".

elekter1.jpg

Lastel oli võimalus ka ise üksteisele oma teadmisi näidata. Üks laps viis rühmas läbi põneva kartulielektri katse, mis osutus väga populaarseks.
elekter_kartul.jpg
Laste huvi teema kohta oli nii suur, et projekt kestis mai alguseni ja ilmselt oleks võinud kesta ka edasi, kui lasteaia lõpupidu nii suure hooga ei läheneks.

 

Projekti lõpuks valmis Sipelgate rühmal projekti jooksul õpitud teadmiste kokkuvõtmiseks näidend “Elektri seiklused”. Etenduse tekst, laulud ja luuletused olid loodud õpetajate ja laste koostöös ning pisikesi näpunäiteid saime etenduse teksti ja laulusõnade jaoks ka tänapäevast vahendit- tehisintellekti kasutades. Dekoratsioonideks ja laste kostüümideks valmisid ühise töö tulemusel nii tuulegeneraatorid, päikesepaneelid kui ka taskulamp ja akude laadimispunkt.

elekter2.jpg

Etendus keskendus sellele, kuidas Elektron Ella juhatas lapsi läbi põneva elektrilise teekonna. Tundma sai õppida erinevaid keskkonda säästvaid elektri saamise võimalusi- päikeseenergia ja tuuleenergia, mille jaoks valmisid koostöös lasteaia muusikaõpetajaga originaalsed laulud “Päikeseenergia laul” ja “Tuuleenergia laul”. Lisaks sai etenduses teada, et akusid ja osasid patareisid on võimalik laadida ja seeläbi pikeneb nende kasutusaeg. Selleks valmis särtsakas “Taskulambi laul”, mis muutus kiiresti kõikide laste lemmikuks.

Projekti käigus õppisid lapsed, et elekter on väga võimas ja kasulik, kuid me peame olema selle kasutamisega ettevaatlikud. Sellest ajendatuna lõid lapsed etenduse tarvis koos õpetajaga luuletuse:

“Elektriohutus”:

Elekter palju valgust annab,
meile tuppa soojust kannab.
Elekter kasulik ja hea,
kuid ohutust ka meeles pea!
Elektrist eemal hoia vesi
ja masinaid sa ära nüsi.
Kui pistikusse pistad näpu,
siis võid saada mitu särtsu!

Sipelgate rühma lapsed said projekti käigus palju uusi teadmisi, mis tulevad neile kindlasti edaspidises elus kasuks.

elekter_naidend.jpg

Videot Sipelgate etendusest saate vaadata siit
Omaloominguna valmisid laulud "Tuulegeneraatori laul ja "Laul päikesepaneelidest".