Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Pirita linnaosa tutvustus

Pirita linnaosa tutvustus

Tere tulemast Piritale - vaieldamatult kauneimasse osakesse Tallinnast!

Pirita on kindlasti koht, mis oma parkmetsade, kauni rannajoone, huvitavate ajalooliste paikadega ja pealinna puhtaima loodusega peaks pakkuma erinevaid emotsioone nii neile, kes siin päevast päeva elavad, siia suvitama on sõitnud või kes just siia endale kodu ihkavad.

Juba kaugelt paistab Pirita tuntuim sümbol, rohkem kui 600 aastat vana Pirita klooster. Just kloostri ümbrusesse tekkis omal ajal väikene asum, mida kloostri kaitsepühaku Püha Birgitta järgi hakati nimetama Piritaks. Tänaseks on Piritast saanud linnaosa, mis laiub 18,7 ruutkilomeetril ja kus elab üle 18 000 elaniku. Ja Vana Liivimaa suurima kloostrikompleksi varemete kõrvale kerkis 2001. aastal uus kloostrihoone koos kirikuga, kus elavad ning töötavad maailma erinevaist paigust saabunud birgitiiniõed.

Meie linnaosas asub Tallinna kõrgeim ehitis - teletorn. Selle vahetus läheduses paikneb botaanikaaed, mida läbib kõrgete liivakallastega Pirita jõgi, mille maastikukaitse alla võetud 523,1 hektari suuruses ürgorus kasvab 28 haruldast taimeliiki.

Suurt tähelepanu pööratakse Pirital sportimisele ja vaba aja veetmisele. 2007. aasta sügisel nägi ilmavalgust jalgpalliklubi Pirita Reliikvia. Pirita Majandusgümnaasiumi Spordihoone ja Pirita Spordikeskus (velodroom) on ühendatud mõlemal pool jõge kulgevate valgustatud terviseradadega ning 2008. aasta oktoobris valmisid tervisesportlaste rõõmuks ka Lillepi pargi kergliiklusteed. 

2,4 km pikkust Pirita randa külastab päikeselistel päevadel kuni 20 000 inimest. Kindlasti ei tasu unustada, et Pirita oli ka 1980. aasta XXII suveolümpiamängude läbiviimiskohaks, mille tarbeks ehitatud TOP-i hooned on samuti üheks Pirita tõmbekeskuseks.

Aga Pirita ei ole ainult metsad, meri ja majad. Tegelikult on Pirita täpselt selline, nagu teda on aastasadade ja kümnete vältel kujundanud inimese käsi. Ja Pirita elanikud oskavad oma kodu hoida ja väärtustada - see on nende jaoks midagi enamat kui lihtsalt koht, kuhu magama tullakse. Siinne tugev kodukoha tunne ja Pirita enda sees tegutsevad lokaalsed asumid loovad iseseisvalt hingava organismi, mis oskab enda eest seista ja mõistab oma väärtust nii ajaloos kui tänapäevas - sellest annavad aimu ka siin moodustatud kodanikeühendused ja seltsid - siinsed elanikud hoolivad oma linnaosast.

Kuigi Pirita on osake suurest Tallinna linnast, kannab see koht tänu oma ajaloole ja inimestele tugevat identiteeti, iseolemise ja isetegutsemise tunnet. Loodame kogu südamest, et see tunne on ajas püsiv ning seda osatakse elus hoida ka aastasadade pärast. 

Just selle tunde, selle iseolemise ning loomulikult toredate inimeste, imeilusa metsa ja mere pärast Piritat tasubki hoida ja armastada.

Tere tulemast Piritale!

Viimati muudetud 21.02.2024