Paljassaare puiduparandustöökoda
- Ehitusaegne info
- Asukoht: Paljassaare põik 5, Tallinn
Arhitekt: Keiti Lige, Helena Rummo, Elina Liiva, Indrek Saarepera
Projekteerija: TEISIK OÜ
Ehitaja: /hindamisel/
Omanikujärelevalve: /hindamisel/
Maksumus: /hindamisel/
Tellija: Tallinna Ringmajanduskeskus, Tallinna Linnavaraamet
Arenduse ajakava- 2023 puiduparandustöökoja projekteerimine
- 2024 kevad ehitusloa taotlemine ja saamine
- 2024 sügis riigihanke ettevalmistamine ja väljakuulutamine
- 2025 jaanuar lepingute sõlmimine ja ehitustöödega alustamine
- 2025 august puiduparandustöökoja valmimine
- Kirjeldus
-
Lähtume oma arenduste planeerimisel Tallinna jäätmekavast 2022-2026, mille kohaselt tuleb olemasolevad jäätmejaamad ümber kujundada ringmajanduskeskusteks. Paljassaares on töötav jäätmejaam, mille juurde on rajatud juba korduskasutusruumid. Järgmisena on arenduses olemasoleva laohoone ümberehitamine puiduparandustöökojaks.
Hoone projekteerimisel on silmas peetud ringmajanduse põhimõtteid. Olemasolevast hoonest säilitatakse võimalikult palju ehk peaaegu kõik olemasoleva hoone osad (va katusekate, mis vajas ekspertiisi tulemusel väljavahetamist). Projekti puhul on tegemist justkui “maja majas” kontseptsiooniga, kus vana hoone jäetakse täies mahus alles ning sinna sisse ehitatakse uus soojapidav struktuur.
Vanast hoonest ligi kahte kolmandikku kasutatakse endiselt vanamaterjali laona. Ehitatud uus osa on stabiilse sisekliimaga soojustatud ruum, kus asuvad puidutöötlemise ruum, töökoda, tehnoruum, õppeklass, kööginurk ning tualett- ja duširuumid. Hoonele on projekteeritud oma väike päikeseelektrijaam (75 paneeli) otse katuse pinnale edela ilmasuunda. Puhtad puidujäätmed kogutakse ning nende põletamiseks on kohapeal bullerjan ahi.
Uute tarindite projekteerimisel eelistakse võimalikult palju taaskasutatavaid materjale.
Konstruktiivsetes tarindites kasutatakse võimalusel taaskasutatavaid puittalasid ning roovitust. Siseviimistluses kasutada võimalusel samuti taaskasutatud materjale: interjööris laudist (147 m2) ning keraamilisi plaate (52 m2), olemasolevaid uksi ning aknaid.
Hoone uue osa fassaadil on kasutatud poolitatud taaskasutatud telliseid (35 m2). Samuti on hoone ümbruses kasutatud uute kõnniteede rajamiseks taaskasutatud telliseid. Võimalusel kasutatakse taaskasutatavat evakuatsioonitreppi hoone fassaadil. Arhitektuurne lahendus väärtustab olemasolevat hoonet ning tagab piisava kontrasti uue ja vana vahel.
Paljassaare puiduparandustöökoja sisustamist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) Euroopa Majanduspiirkonna vahenditest.