Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

Õppekäik Kadarbiku Köögiviljad OÜ tootmisse

8. novembril 2023 külastasime 2.a, 2.b ja 3.b klassi õpilastega Kadarbiku OÜ tootmist. Nad on tuntud köögiviljakasvatajad, keda teatakse smuutide ja köögiviljamahlade poolest. Nad toodavad aastas üle miljoni liitri mahla nii omakasvatatud köögiviljadest kui ka imporditud puuviljasegudest. Kõik mahlad on valmistatud värskelt pressitud puu- ja köögiviljadest ning vaid õrnalt pastöriseeritud, et säiliksid kõik kasulikud vitamiinid. Kadarbiku mahladele pole lisatud mingeid säilitus-, värv- ega magusaineid.

Meie õpilastele tehti väga huvitav ringkäik tootmises. Üheskoos vaadati üle kõik toomise eri protsessid. Lapsed said külastada hiigelkeldrit ja –külmikut. Vaadati üle kus hoitakse kapsast, porgandit ja peeti. Kuidas toimub köögiviljade puhastamine ja töötlemiseks ettevalmistamine. Sattusime köögiviljafarmi töisel ajal, liinid töötasid ja mürisesid hoogsalt. Lapsed nägid nii hapukapsa tegu kui selle pakendamist. Põnevusega jälgiti beebiporganidite teekonda. Kuigi lastele tulid tuttavad ette ka Kadarbiku mahlade pakendid, siis suurimat äratundmist leidsid beebiporgandid, mida iga laps oma elus oli söönud. Põnev oli näha kuidas porgand valmistati ette: pesti, kooriti, poleeriti, hakati, lihviti, veelkord pesti, siis sorteeriti veelkord ning siis jõudis selle teekond pakendisse.

Märkasime köögiviljatööstuses väga palju käsitööd. Veel koduteelgi bussis arutasime omakeskis, kui töömahukas ja omamoodi riskantne võib olla porgandi kasvatamine. Pisut vale temperatuur võib hukka saata terveid tonne köögivilju. Huvitav oli näha kui mitme kätepaari vahelt käib läbi üks kapsas, et ta jõuaks jõulukapsana meie toidulauale. See oli huvitav ja tõstis köögivilja väärtust meie silmis. 

Külaskäik Kadarbiku farmi aitas kindlasti selgitada lastele, et lisaks sellele, et poest ostetav kodumaine köögivili on maitsev ja tervislik, on sellega nähtud ka väga palju vaeva, et meil - tarbijatel oleks seda mugav käsitleda.

Ringkäigu lõpetas köögiviljamahlade degusteerimine, kus laste lemmikuks osutus peedimahl. Iga osaline sai koju kaasa paki porgandeid. 

Külaskäik oli väga huvitav ja hariv. Nii lapsed kui saatvad õpetajad olid esmakordselt köögivilja tootmises. See avardas meie kõigi teadmisi.