Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Rohelise kooli tutvustus

Rohelise kooli tutvustus

Programm “Roheline kool” toob keskkonnahoidlikku mõtteviisi õppeasutuse igapäevastesse tegevustesse ning aitab seda süsteemselt ja terviklikult rakendada. See aitab kaasa vastutustundlike, keskkonda hoidvate ja väärtustavate inimeste kujunemisele. Kaasatud on kõik – lasteaialapsed, õpilased, õpetajad, kooli ja lasteaia personal kuni lapsevanemateni välja.

Mis?

Rohelise kooli programmi näol on tegemist tuntuima ülemaailmse keskkonnaharidusprogrammiga õppeasutustele, mille ingliskeelseks nimeks on Eco-Schools Global.  Ülemaailmselt juhib programmi Foundation for Environmental Education (FEE)  – Taanis asuv valitsusväline mittetulundusühing, mille eesmärgiks on keskkonnahariduse abil edendada kestlikku arengut.

Eestis koordineerib Rohelise kooli programmi tegevusi Tartu loodusmaja.

Miks?

Programmi eesmärgiks on aidata lastel ja noortel kujuneda jätkusuutlikult mõtlevateks keskkonnateadlikeks inimesteks. Tänased lapsed ja noored otsustavad tulevikus, milleses maailmas elame, kuidas Maa rikkust kasutatakse.

Programm toob keskkonnahoidliku mõtteviisi kooli või lasteaia tegemistesse ning seda süsteemselt ja terviklikult. Rohelise kooli võrgustiku seminarid pakuvad nii toetust kui inspiratsiooni. Edukat programmis osalemist tõendab haridusasutusele omistatav ülemaailmselt tuntud ja tunnustatud keskkonnamärgis “Roheline lipp”.

Kellele?

Liituma on oodatud nii lasteaiad kui koolid! Eestis on Rohelise kooli programmiga liitunud üle 170 kooli ja lasteaeda. Võrgustikus on ka huvikoole ning samuti üks kutseõppeasutus.

Üle maailma on võrgustikus aga lisaks Eestile veel 70 riiki ja üle 59 000 õppeasutuse.

Mida programmis osalejad teevad?

Rohelise kooli programmil on kolm struktuurset elementi: 1. Seitsmest sammust koosnev strateegia 2. Käsitletavad teemad 3. Rohelise lipu taotlemine kui selle kriteeriumid on täidetud. Osa kriteeriume on FEE poolt, osa töötab iga maa ise välja.

Edukaks tegevuseks on vajalik haridusasutuse juhtkonna ja hoolekogu toetus. Võtmeküsimuseks on töötajate aktiivne kaasamine, pikaajaline pühendumine ja valmidus kaasata õpilasi otsustusprotsessidesse.

Strateegia 7 sammu:

 1. Keskkonnatöörühma moodustamine
 2. Keskkonnaülevaatuse tegemine (juhis lasteaedadele).
 3. Tegevuskava koostamine
 4. Monitooring ja hindamine
 5. Tegevuste sidumine õppekavaga
 6. Teavitamine ja kaasamine
 7. Keskkonnapõhimõtete väljatöötamine ja järgimine.

Aastas tegeldakse vähemalt kolme teemaga. Teemad võib vabalt valida, kuid soovitame, et valikus oleks vähemalt üks järgmistest: elurikkus, kliimamuutused, globaalne kodakondsus. Teemade valik, millele klikkides avanevad piktogrammid:


Tallinna Pae Lasteaia Rohelise kooli teemad 2023/2024 õppeaastal:

 1. Transport
 2. Vesi
 3. Globaalne kodakondsus
 4. Toit


Tallinna Pae Lasteaia Rohelise kooli teemad 2022/2023 õppeaastal:

 1. Elurikkus ja loodus
 2. Õueala
 3. Jäätmed


Tallinna Pae Lasteaia Rohelise kooli teemad 2021/2022 õppeaastal:

 1. Tervis ja heaolu
 2. Elurikkus ja loodus
 3. Õueala

Lisainfo programmi tegevustest, teemadest ja liitumisest leiate Tartu loodusmaja kodulehelt.

Viimati muudetud 26.02.2024