Roheline Kool Rukkililles
Rohelise kooli tutvustus
Programm “Roheline kool” toob keskkonnahoidlikku mõtteviisi õppeasutuse igapäevastesse tegevustesse ning aitab seda süsteemselt ja terviklikult rakendada. See aitab kaasa vastutustundlike, keskkonda hoidvate ja väärtustavate inimeste kujunemisele. Kaasatud on kõik – lasteaialapsed, õpilased, õpetajad, kooli ja lasteaia personal kuni lapsevanemateni välja.
Mis?
Rohelise kooli programmi näol on tegemist tuntuima ülemaailmse keskkonnaharidusprogrammiga õppeasutustele, mille ingliskeelseks nimeks on Eco-Schools Global. Ülemaailmselt juhib programmi Foundation for Environmental Education (FEE) – Taanis asuv valitsusväline mittetulundusühing, mille eesmärgiks on keskkonnahariduse abil edendada kestlikku arengut.
Eestis koordineerib Rohelise kooli programmi tegevusi Tartu loodusmaja.
Miks?
Programmi eesmärgiks on aidata lastel ja noortel kujuneda jätkusuutlikult mõtlevateks keskkonnateadlikeks inimesteks. Tänased lapsed ja noored otsustavad tulevikus, milleses maailmas elame, kuidas Maa rikkust kasutatakse.
Programm toob keskkonnahoidliku mõtteviisi kooli või lasteaia tegemistesse ning seda süsteemselt ja terviklikult. Rohelise kooli võrgustiku seminarid pakuvad nii toetust kui inspiratsiooni. Edukat programmis osalemist tõendab haridusasutusele omistatav ülemaailmselt tuntud ja tunnustatud keskkonnamärgis “Roheline lipp”.
Kellele?
Liituma on oodatud nii lasteaiad kui koolid! Üle maailma on võrgustikus aga lisaks Eestile veel 70 riiki ja üle 59 000 õppeasutuse.
Mida programmis osalejad teevad?
Rohelise kooli programmil on kolm struktuurset elementi: 1.Seitsmest sammust koosnev strateegia 2.Käsitletavad teemad 3.Rohelise lipu taotlemine kui selle kriteeriumid on täidetud. Osa kriteeriume on FEE poolt, osa töötab iga maa ise välja.
Edukaks tegevuseks on vajalik haridusasutuse juhtkonna ja hoolekogu toetus. Võtmeküsimuseks on töötajate aktiivne kaasamine, pikaajaline pühendumine ja valmidus kaasata õpilasi otsustusprotsessidesse.
Strateegia 7 sammu:
- Keskkonnatöörühma moodustamine
- Keskkonnaülevaatuse tegemine (juhis lasteaedadele).
- Tegevuskava koostamine
- Monitooring ja hindamine
- Tegevuste sidumine õppekavaga
- Teavitamine ja kaasamine
- Keskkonnapõhimõtete väljatöötamine ja järgimine.
Aastas tegeldakse vähemalt kolme teemaga. Teemad võib vabalt valida, kuid soovitame, et valikus oleks vähemalt üks järgmistest: elurikkus, kliimamuutused, globaalne kodakondsus. Teemade valik, millele klikkides avanevad piktogrammid:
Tallinna Rukkilille Lasteaia Rohelise kooli teemad 2024/2025 õppeaastal:
1. Elurikkus ja loodus
2. Tervis ja heaolu
3. Jäätmed
Tallinna Rukkilille Lasteaia Rohelise kooli teemad 2023/2024 õppeaastal:
1. Meri ja rannik
2. Prügi
3. Toit
Lisainfo programmi tegevustest, teemadest ja liitumisest leiate Tartu loodusmaja kodulehelt.
Tegevuskava
Roheline Kool tegevuskava 2024-2025
Roheline Kool tegevuskava 2022-2023.docx
Roheline Kool tegevuskava 2023-2024
Me oleme Facebookis
https://goo.su/nleU