LASTEAED RUKKIRÄÄK KODUKORD
Lasteaed Rukkirääk kodukord
1. Üldsätted
1.1. Kodukord lähtub koolieelse lasteasutuse seadusest ja teistest lasteasutust puudutavatest õigusaktidest.
1.2. Kodukorra koostab direktor, kooskõlastab pedagoogiline nõukogu ja kinnitab hoolekogu.
1.3. Kodukord on avalikustatud lasteaia veebilehel ja on lasteaias paberkandjal kõikides rühmades tutvumiseks kättesaadav.
1.4. Kodukorraga tutvub iga vanem, kes oma lapse meie lasteaeda toob. Uusi I rühma vanemaid tutvustatakse kodukorraga kevadisel tutvumiskoosolekul.
1.5. Ettepanekuid kodukorra muutmiseks võivad teha direktor, Kalamaja Lasteaia pedagoogiline nõukogu ja hoolekogu liikmed2.Lapse saabumine ja lahkumine, lapse puudumine
2.1. Lasteaed on avatud tööpäeviti kella 7.00 – 19.00.
2.2. Vanematel on õigus tuua last lasteasutusse ja viia sealt ära vanematele sobival ajal lasteasutuse päevakava järgides, st. lapse lasteaeda toomine ja äraviimine ei tohi segada une- ja söögiaega ning õppe- ja kasvatustegevusi.
2.3. Lapsevanem annab isiklikult lapse üle rühma töötajale ning järele tulles võtab lapse vastu rühma töötajalt.
2.4.Lapsevanem arvestab, et laste tegevused algavad kell 9.00 ning võivad toimuda ka väljaspool rühmaruume.
2.5. Kui laps on haigestunud või mingil muul põhjusel ei tule lasteaeda, teavitab lapsevanem sellest rühmaõpetajat hiljemalt kell 9.00-ks. Ka lapse hilisemast tulemisest tuleb teatada kella 9.15-ks, et toitlustaja teaks arvestada lõuna- ja õhtuootega.
2.6. Rühma töötajal on õigus laps üle anda ka vanema poolt eelnevalt määratud isikule, teavitades sellest eelnevalt rühma töötajat.
2.7. Lapsevanem kirjutab õppeaasta algul taotluse direktorile, kui ta soovib määrata lapsele järeletulijaks alaealist isikut (õde/vend). Sellega võtab vanem õpetajalt vastutuse ära ja annab selle üle taotluses märgitud isikule.
2.8. Vanem tuleb lapsele õhtul järele vähemalt 15 min. enne lasteaia sulgemist, et laps jõuaks riietuda ja õpetaja saaks õigeaegselt tööpäeva lõpetada. Vastutus lapse eest läheb üle vanemale siis, kui laps on vanema kutse peale rühmaruumist väljunud.
2.9. Kui lapsele ei ole lasteaia lahtioleku ajal järele tuldud, kontakteerub rühma töötaja võimalusel telefoni teel lapsevanemaga või vanema poolt määratud kontaktisikuga ning teavitab olukorrast ka direktorit. Kui vanemaga ühenduse võtmine ebaõnnestub või vanem ei tule lapsele järele, teavitab rühma töötaja politseid lasteaeda jäetud lapsest ning järgnevalt toimitakse politsei korralduste järgi.
3. Lapse tervis ja heaolu
3.1. Vanem informeerib lasteaia direktorit kirjalikult lapse terviseseisundist tulenevatest erivajadustest, mille alusel personal kohandab võimaluse korral päevakava, kasvukeskkonda ning õppe- ja kasvatustegevuse korraldust.
3.2. Lasteaeda ei tooda palaviku ja halva enesetundega last, kelle terviseseisund võib kahjustada tema enda või teiste tervist. Ka tugev nohu ja köha on haigused, mis nakkavad teisi lapsi ja rühma töötajaid.
3.3. Rühma töötaja jälgib lapse terviseseisundit lasteasutusse vastuvõtul ja seal viibimise ajal ning teavitab lapse tervise- või käitumishäiretest lapsevanemat ja vajadusel direktorit.
3.4. Lasteasutuses ei anta lapsele ravimeid. Erandiks on kroonilisi haigusi põdevad lapsed (nt. suhkruhaiged), kellele on raviarst määranud ravimite manustamise. Sel juhul võib lasteaias anda ravimeid arsti määratud annuses üksnes vanema vastutusel ja kokkuleppel direktori määratud lasteaia õpetajaga.
3.5. Lapse lasteasutuses haigestumise või vigastuse korral kutsub lasteasutuse töötaja vajadusel kiirabi ja võtab ühendust lapse vanemaga. Vanema või kiirabi tulekuni on laps rühma töötaja järelevalve all. Vajadusel antakse lapsele kiirabi kohale jõudmiseni esmaabi.
3.6. Kui laps on väljaspool lasteaeda haigestunud mõnda nakkushaigusesse (tuulerõuged, sarlakid, punetised, covid-19 jms.) on lapsevanem kohustatud koheselt teavitama sellest lasteaeda.
3.7. Vanem toob lapse lasteaeda puhaste ja tervete riietega ning korrastatud välimusega st. tüdrukute pikemad juuksed on seatud soengusse nii, et need ei takistaks lapsel osaleda igapäevastes tegevustes.
3.8. Lapsele on kaasa antud isiklikud hügieenivahendid taskurätik ja kamm, vajadusel vahetuspesu, mis asuvad tema kapis. Lapse kapis ei hoita joogipudeleid, maiustusi ega toitu.
3.9. Toas on lapsel libisemiskindla tallaga jalanõud, mis püsivad kindlalt jalas, et nendega saaks osaleda liikumist nõudvates tegevustes.
3.10. Soodsate ilmastikutingimuste korral toimuvad võimalikult paljud laste tegevused õues. Kõik lasteaias viibivad lapsed osalevad õuetegevustes. Kui laps ei saa tervislikel põhjustel õues viibida, siis jääb ta koju lapsevanema hoole alla.
3.11. Lapsel on kaasas vahetusriided õues mängimiseks. Parim on ilmastikukindel riietus, mille määrdumine ei ole probleemiks vanemale ega lapsele. Lapsel on kapis ka tagavarariided.
3.12. Lapse riietel ei tohi olla pikki salle ja nööre ega muid ohtlikke detaile. Et ära hoida riiete vahetusse sattumist või kadumist, varustage need lapsele teadaoleva märgistusega.
3.13. Liikumistundideks on lapsele vajalik sobiv spordiriietus – T-särk ja retuusid.
3.14. Lasteaias on kolm toidukorda: hommikusöök, lõunasöök ja õhtuoode. Õhtusöögi sööb laps kodus.
3.15. Kui laps on mõne toiduaine suhtes allergiline, teavitab vanem lasteaeda sellest kirjalikult.
3.16. Laste une/puhkeaeg on ajavahemikul 13.00 – 15.00 (14.45). Vanemates rühmades on une/puhkeaega lühendatud 13.30 – 14.30. Lasteaialapsed vajavad päevast puhkeaega ning on üldjuhul sel ajal oma voodis. Lapsel võib olla kaasas oma kaisuloom. Lapsele, kes päevaund ei vaja, leiab õpetaja muu rahuliku tegevuse. Sellekohase avalduse esitab lapsevanem direktorile.
3.17. Reeglina ei äratata lapsi uneajal. Vajadusest lõunal laps lasteaiast ära viia teavitab lapsevanem hommikul või enne puhkeaja algust oma rühma õpetajale telefoni teel.
3.18. Rühmaruumis viibib une/puhkeajal laste juures vähemalt üks täiskasvanu.
3.19. Lasteaed tagab lastele puhta voodipesu.
4. Mänguasjad, üritused
4.1. Lapsel on lubatud lasteaeda kaasa tuua oma mänguasju vastavalt rühmas kokkulepitud reeglitele. Need ei peaks olema liiga hinnalised või kergesti purunevad. Elektroonilisi seadmeid (DVD-mängijad jne.) ning muid lärmirikkaid mänguasju ei ole lastel lasteaeda kaasa võtta lubatud. Nutiseadmed, sh arvutid, telefonid jms. antakse lasteaiapäevaks õpetaja kätte hoiule ning nende kasutamine päeva jooksul ei ole lubatud.
4.2. Oma mänguasja kaasavõtmisel kehtib lasteaias põhimõte: ma ei ole kade ja luban ka teistel mängida oma mänguasjaga.
4.3. Rühma töötajad ei vastuta kodust kaasatoodud mänguasja kadumise või purunemise eest.
4.4. Lasteaias tähistatakse laste sünnipäevi ühise õnnesooviringiga. Soovi korral võib sünnipäevalaps kaaslasi kostitada.
4.5. Lasteaia üritustel on lubatud filmida ja pildistada isiklikul otstarbel. Piltide või filmide avalikustamine veebis toimub teiste vanemate nõusolekul.
4.6. Lasteaed paneb pilte ühisüritustest oma kodulehele. Kui vanem ei soovi, et tema laps oleks mõnel pildil, annab ta sellest õpetajale teada.
4.7. Lasteaed ei vastuta veebi ülesriputatud piltide/filmide eest, kui ta ei ole seda ise teinud.
5. Turvalisus
5.1.Lasteaia töötajad loovad lasteaias füüsilise ja psühhosotsiaalse keskkonna, mis on ohutu, turvaline ja pakub lastele erinevaid mängu-, õpi- ja loovtegevuse ning kehalise aktiivsuse edendamise võimalusi.
5.2.Lastele on seatud hoonest või territooriumilt väljaliikumise piirangud. Laps võib hoonest ja territooriumilt lahkuda koos lastaia töötajaga lasteaia direktori loal või lahkuda koos vanemaga või vanema poolt eelnevalt määratud isikuga.
5.3.Laste lahkumine lasteaia ruumidest ja territooriumilt lasteaia töötaja teadmata ning võõraste isikute omavoliline pääs lasteaia ruumidesse on keelatud. 5.4.Õppekäigu ajal tänaval liigeldes kasutavad rühma töötajad ja lapsed helkurveste vastavalt liiklusseaduses ettenähtud korrale. Lasterühmaga on kaasas piisav arv täiskasvanuid (iga 12 lapse kohta üks täiskasvanu).
5.5.Vanemad, lasteaia töötajad ja lapsed sulgevad enda järel väravad, et tagada laste turvalisus.
5.6.Lapsel ei ole lubatud turvalisuse tagamiseks lasteaeda kaasa võtta ratast. Talvel võib kaasa võtta kelgu, mida hoitakse õuepaviljoni juures, mitte lasteaiahoone seina ääres.
5.7. Lasteaia õuealal on võimlemis- ja mänguvahendid, mille konstruktsioon, mõõtmed ja pindade viimistlus vastavad lapse eale ja kasvule ning tagavad ohutu kasutuse.
5.8. Kui laste õues oleku ajal on ühel rühma töötajal põhjendatud vajadus minna osade lastega tuppa, peab teine rühma töötaja tagama ülejäänud rühma laste turvalisuse õuealal.
5.9. Lasteaia õueala on motoriseeritud liiklusvahenditele suletud, va. lasteaeda teenindavad transpordivahendid, kellel on vastav luba.
5.10. Lapsed, vanemad ja lasteaia töötajad on kohustatud viivitamatult teavitama rühma töötajat või lasteaia direktorit laste ja töötajate vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavatest olukordadest.
5.11. Laste ja lasteaia töötajate vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavate olukordade lahendamine ja meetmete rakendamine toimub lasteaia juhtkonna poolt vastavalt hädaolukorra lahendamise plaanile.
5.12. Laste ja vanemate isikuandmed on konfidentsiaalsed ning nende töötlemisel ja edastamisel järgitakse lasteaias kehtestatud andmekaitsetingimusi.
6. Koostöö lastevanematega
6.1. Hea koostöö õpetajate ja vanemate vahel on aluseks laste kohanemisele ning arenemisele lasteaias. Pöörduge julgelt lasteaia õpetaja või juhtkonna poole abi ja nõu saamiseks.
6.2. Esilekerkinud probleemid püütakse lahendada võimalikult kohe ja seal, kus need alguse said. Kõige tähtsam pole süüdlase leidmine, vaid põhjuse likvideerimine. 6.3. Lastevanemate koosolekud rühmades toimuvad kaks korda õppeaastas. Neil osalemine on vajalik. Lasteaia sündmuste info on lasteaia kodulehel ja elasteaia ELIIS-keskkonnas.
6.4. Lastevanematel on eelneval kokkuleppel õpetajaga võimalus tulla nõustamisele ning kord aastas arenguvestlusele.
6.5. Kui muutuvad vanemate kontaktandmed (aadress, telefon, e-post), siis teavitavad nad sellest rühmaõpetajat.
6.6. Lapse lasteaiast väljaarvamiseks vanema taotlusel esitab vanem vastava avalduse lasteaia direktorile. Avaldus esitatakse hiljemalt 1 nädal enne lapse planeeritavat lahkumist ja selles märgitakse lapse lasteasutusest lahkumise aeg.
7. Lasteaiatasu
7.1. Lapse toidukulu päevamaksumuse otsustamine kuulub vastavalt Koolieelse lasteasutuse seadusele hoolekogu pädevusse. Toidukulu arvestamine toimub kuupõhiselt vastavalt lasteaias käidud päevade arvule. Vanemate poolt kaetavate muude kulude (osalustasu) määra kehtestab kohalik omavalitsus.
7.2. Arve toidukulu ja osalustasu eest saadab raamatupidaja vanemale elektrooniliselt, vanema poolt esitatud e-posti aadressile. Tasuda tuleb vastavalt arvel näidatud maksetähtajale.
7.3. Lasteaial on õigus arvata laps lasteaiast välja, kui vanem ei ole tasunud lasteaiateenuse eest ühe kuu jooksul maksetähtajast arvates. Sellisel juhul teavitab lasteaia direktor vanemat kirjalikult võlgnevusest ning annab täiendava tähtaja võla tasumiseks. Kui võlg ei ole tähtajaks tasutud, arvatakse laps lasteaiast välja.
7.4. Peale lapse lasteaiast lahkumist saadetakse vanemale viimase lasteaias käidud kuu arve, mis tuleb tasuda arvel märgitud tähtajaks.
7.5. Lasteaia territooriumil ja hoones on keelatud koduloomadega (koerad, kassid) viibimine.