Liigu sisu juurde
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Jakob Westholmi gümnaasiumi juurdeehituse ideekonkurss

Jakob Westholmi gümnaasiumi juurdeehituse ideekonkurss

Jakob Westholmi Gümnaasiumi juurdeehituse arhitektuurivõistluse võitis AB Ansambel

Tallinna linna korraldatud Jakob Westholmi Gümnaasiumi juurdeehituse arhitektuurivõistluse võitis kavandiga “Jacob” OÜ AB Ansambel, autoriteks Toivo Tammik, Veiko Vahtrik ja Andres Mägi. 

Žürii esimehe ja Jakob Westholmi Gümnaasiumi direktori Rando Kuustiku sõnul täitis arhitektuurivõistlus oma eesmärki ja ületas ootusi. Võistlus oli žürii hinnangul kõrgetasemeline ja võidutöö selgus pingeliste vaidluste tulemusel. Lähteülesanne ja asukoht oli keeruline, nõudes võistlejalt põhjalikku tööd ja süvenemist kooli spetsiifikasse.

Kool on juurdeehitust oodanud peaaegu 30 aastat

„Jakob Westholmi Gümnaasium on endale juurdeehitust oodanud peaaegu 30 aastat. Oleme sellega tegelenud ööd ja päevad ning oleme rahul, et liigume lõppvaatuse suunas. Koolipere ja eriti õpilased on seda hoonet kindlasti väärt,“ ütles Kuustik. „Oleme tänulikud, et tänane Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart, kes juurdeehituse viimaste plaanide tekkimise ajal oli veel abilinnapea, on kooli püüdlusi toetanud sedavõrd, et saame täna rääkida sellest tulemusest, mis on käegakatsutav. Nüüd tuleb see ägedate võimalustega koolimaja lihtsalt valmis ehitada nii kiiresti kui võimalik.“

Esikohatöö asendiplaani lahendus seob žürii hinnangul väga hästi erinevad hoovid ühtseks tervikuks. Kavandatav hoone sobitub hästi keskkonda, fassaadid on liigendatud ning loovad eristuse ajaloolise peahoone ning juurdeehituse vahel. Kompaktne lahendus pöörab tähelepanu energiatõhususe saavutamisele ja toimib õpikeskkonnana hästi: vaheldusrikkad ruumid võimaldavad erinevaid viise õppida ja õpetada.

Tallinna abilinnapea Madle Lippuse sõnul ühitab võidutöö tänapäevase ja tulevikku vaatava kooli, pakkudes kooliperele väga häid võimalusi õppida ja õpetada. „Juurdeehitus päästab kooli seda praeguseks juba aastaid kimbutanud ruumipuudusest. Lõppenud arhitektuurivõistlus on suurepärane näide sellest, kuidas koostöös asjatundjatega kujundada inimmõõtmelist ja tarka linnaruumi, mis loob head elukeskkonda, ütles Lippus. „Loodame tänavu märtsis sõlmida kooli juurdeehituse projekteerimislepingu, nii et projekt valmiks ja ehitusega saaks alustada järgmisel aastal.“

Vana ja uus hoone on kavas ühendada omavahel galeriidega

Jakob Westholmi Gümnaasiumi tarbeks valmis 1940. aastal Tallinna kesklinna Kassisaba asumis Kevade 8 kinnistul Baltimaade moodsaim koolimaja, kuid praeguseks on see kooliperele kitsaks jäänud. Kooli algklassid on õppinud Luise tänava koolimajas ajutistes tingimustes juba 17 aastat. Juurdeehitus lahendaks muuhulgas algkooli, spordikeskuse, loodusteaduse ja tehnoloogia, teater-muusika-kino ning õpetajate ruumide vajadused.

Vana ja uus hoone on kavas ühendada omavahel galeriidega, et kool saaks toimida ühe tervikuna. Uue hoone ehitusprojekt on kavandatud valmima 2023. aastaks ja juurdeehitus peaks kava kohaselt valmima 2024. aasta lõpuks.
Arhitektuurivõistluse algatas Tallinna Linnavaraamet koostöös Tallinna Strateegiakeskuse ja Eesti Arhitektide Liiduga mullu septembri lõpul. Ideekonkursi preemiafond oli kokku 41 000 eurot ja võistlusele esitati tähtajaks 11 kavandit.
Arhitektuurivõistluse žüriisse kuulusid Jakob Westholmi Gümnaasiumi direktor Rando Kuustik, Tallinna Linnaplaneerimise Ameti juhataja asetäitja Oliver Alver, Tallinna ruumiloome kompetentsikeskuse linnaplaneerija-arhitekt Kevin Villem, Tallinna Linnavaraameti ehitus- ja hankeosakonna juhataja Veljo Lobjakas ning Eesti Arhitektide Liidu esindajad Katrin Koov ja Kaur Talpsep. Lisaks kaasati hindamisele linnavalitsuse ametnikke ning insolatsiooni ekspert.

Ideekonkursi auhinnatud kavanditega on võimalik tutvuda siin.

JWG.jpg

Visuaal: Võistlustöö "Jacob"; Autor: AB Ansambel

Tallinna Linnavaraamet koostöös Tallinna Strateegiakeskuse ja Eesti Arhitektide Liiduga algatas avaliku üheetapilise ideekonkursi Jakob Westholmi Gümnaasiumi juureehitisele parima arhitektuurilahenduse saamiseks.

 Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev tõdes, et Kevade tn 8 kinnistule 1940. aastal rajatud hoone on jäänud kooliperele kitsaks ega suuda pakkuda kaasaegsetele nõuetele vastavaid õpitingimusi. „Jakob Westholmi Gümnaasiumi algklassid õpivad Luise tänava koolimajas ajutistes tingimustes juba 17 aastat, juurdeehitise valmimine tooks kõik kooliastmed ühte kampusesse kokku,“ selgitas Belobrovtsev. „Välja kuulutatud arhitektuurikonkursi eesmärgiks ongi luua õpilastele ja õpetajatele kaasaegne ning inspireeriv õpi- ja õpetamiskeskkond, mis vaataks ka tulevikku.“

Juurdeehitisega luuakse koolile võimalus muutuda omanäoliseks humanitaarhariduse kompetentsikeskuseks, kus pakutakse ka meedia, teatri, muusika ja kino harrastamiseks võimalusi. Sealjuures soovitakse luua ka paremad tingimused keskkonna, meditsiini ja riigikaitse oskuste arendamiseks ning tänapäevased tingimused töö- ja tehnoloogiaõppeks.

„Arhitektuurikonkursiga oleme astumas sammu lähemale oma ajaloolise unistuse täitumisele ning loodame, et antud konkurss aitab meil saada parema ettekujutuse sellest, kuidas ühildada tänapäevane ja tulevikku vaatav kool, kus kooliperel oleks ideaalilähedane õppida ja õpetada,“ kirjeldas kooli ootusi Jakob Westholmi Gümnaasiumi direktor Rando Kuustik. „Ühtlasi oleks kogukonnal koht sportimiseks ja kultuuri nautimiseks, sest kool peab olema kogukonna keskus, kus toimetatakse käsikäes ka siis, kui õppetöö on lõppenud.“

Juurdeehitisega kavandatakse ka täismõõdus spordikompleks ühes võimla, jõusaali ja ronimisseinaga. Tänapäevaste sportimisvõimaluste loomine laiendab nii riigikaitse õppe võimalusi kui ka muudab kooli kogukonnale avatuks. Oluline ülesanne on rajada kooli juurde ka maksimaalselt multifunktsionaalsed väliõppe- ja puhkealad. Samuti lahendatakse juurdeehituse käigus innovaatiliste loodusteaduste õpetamiseks vajalike laborite küsimus ning luuakse sobivad tingimused ka HEV lastele. Planeeritava juurdeehituse netopind on ca 6000 m2.

Ideekonkursile järgneb detailplaneeringu lõpuleviimine ning hoone projekteerimise ja ehitamise protsess, mille prognoositav kogumaksumus on 12,6 miljonit eurot.

Parima kavandi selgitab välja žürii, kuhu kuuluvad Tallinna linna ja Jakob Westholmi Gümnaasiumi esindajad ning mainekad eesti arhitektid.

Ideekavandite esitamise tähtaeg on 22.12.2021. Viide hankele riigihangete registris on 240338

Viimati muudetud 23.02.2022