Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

„Rohejälje" installatsioonivõistlus

„Rohejälje" installatsioonivõistlus

 

Võistluse visuaal.png

Tallinna Strateegiakeskus korraldas „Rohejälje“ ruumisekkumiste projekti raames installatsioonikonkursi, mille eesmärk oli mereääre elavdamine linnaruumikunstiga Tallinn – Euroopa Roheline pealinn 2023 raames. 13 kavandi seast valitud võidutööde „Linn-masin", „Las Algas" ja „KA MA" märksõnad on arhitektuuripärand, heitmaterjalid, vetikad ja oder. 

 

Taust

Installatsioonikonkursile oodati kohaspetsiifiliste keskkonnasõbralike kunsti- või arhitektuuriobjektide ideekavandeid. „„Rohejälje“ projekti raames sündivate mereäärsete ruumisekkumise peaidee on ühendada Kalarannas katkev mereääre promenaad kruiisiterminaliga ja siduda ala ühtseks tervikuks koos teiste mereäärsete objektidega. Oluline on avada linn merele ja luua erinevaid ajaveetmise võimalusi ja puhkekohti nii kohalikule elanikule kui Tallinna külalisele,“ selgitas keskkonna valdkonda kureeriv Tallinna abilinnapea Vladimir Svet. „Eelmisel aastal valmisid suurepärased installatsioonid Putukaväilale ja tänavu otsustasime selle eduka piloodi eeskujul jätkata Linnahalli juures. Ruumisekkumised on üks viise Tallinna kui Euroopa Rohelise pealinna väärtuseid ruumis põnevalt esile tuua, et Tallinna linnakeskkonda rohelisemaks ja inimmõõtmelisemaks muuta“, kirjeldas Svet projekti tagamaid.

Ideekonkursil olid oodatud osalema kunsti-, arhitektuuri- ja urbanistikavaldkonnas tegutsejad. Ideekavandite loomisel tuli lähtuda keskkonnasäästlikkuse ja materjalide eluringi põhimõtetest. Võistlustöö pidi olema teostatav ja mahtuma etteantud eelarvesse, milleks oli 42 000 eurot. Auhinnafondi suurus oli 10 000 eurot. Installatsioon on kavas püstitada 2023. aasta suvel ning see jääb üles vähemalt 2024. aasta lõpuni.

Projekti eestvedaja ja võistlusülesande koostaja on Tallinna Strateegiakeskuse ruumiloome osakond. Ideekonkurss lähtub Tallinna linnaruumikunsti printsiipidest, Tallinna kui Euroopa Rohelise pealinna 2023 eesmärkidest ja arengustrateegiast „Tallinn 2035“. Võistlusülesanne on kooskõlastatud Tallinna Linnavalitsuse linnakunstikomisjoniga.

Võistluse žüriisse kuulusid abilinnapea Vladimir Svet, projekti „Rohejälg“ juht Hannes Aava, Tallinna Strateegiakeskuse linnakunsti kuraator Kati Ots, Eesti Kunstnike Liidu esindaja Anna Mari Liivrand, Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi esindaja Johannes Säre ja LLRRLLRR esindaja Laura Linsi.

Ideekavandite esitamise tähtaeg oli 17. aprill 2023 ja tulemused kuulutati välja maikuus. Ideekonkursi materjalid leiab riigihangete registrist viitenumbriga 261823.
 


Võidutöö Linn-masin"

Mere äärde kerkinud „Linn-masin" (autorid Mariann Drell, Villem Sarapuu, Ruuben-Jaan Rekkor) on kaasaegne installatsioon, mis väärtustab postmodernistlikku arhitektuuripärandit ning taaskasutab värskel moel kohapealseid heitmaterjale. Autorite sõnul on teose eesmärk jätkata ja rõhutada Linnahalli vormilist ja materiaalset reaalsust. Žürii tõstis esile kavandi vormilist tugevust, kontseptsioonilist selgust ja leidlikku materjalikasutust. Kuigi kavandi puhul oli kasutatud vanu arhitektuurilisi võtteid, mõjus esitatud töö värske ja kaasaegsena. 
linn-masin_paco_ulman_4.jpg


linn-masin_droon_paco_ulman_5.jpg

Kavand:
1. koht_Linn-masin_visuaal 1.jpg
1. koht_Linn-masin_visuaal 2.png

Lae kavand alla siit


II koht Las Algas"

Teise koha pälvinud „Las Algas“ (autor Iiris Tähti Toom) uurib vetikate kasutusvõimalusi ja vastupidavust Eesti kliimas. Rahvusvaheliste kunstnike juhitud avalike töötubade raames valmiv multifunktsionaalne paviljon tutvustab vetikate rolli nii arhailistes ehitusviisides kui tulevikumaterjalides. Žürii hindas kõrgelt nii kavandi programmi, eksperimentaalsust kui materjalikäsitlust.

2. koht_Las Algas_visuaal.png

III koht „KA MA"

Kolmanda koha preemia võitnud „KA MA“ (autorid Triinu Amboja, Mari-Triin Kirs, Roosmarii Kukk) eesmärk on vähendada taimepimedust, tõstes esile arhailise odrataime olulisust ja mitmeotstarbelisust. Odrapõhupakkidest loodud odragaleriis saab jälgida odrataimede tärkamist ning korraldada näiteks kogukondlikke pudru pühapäevi, tangu teisipäevi ja kama kolmapäevi. Žürii kiitis kavandi kontseptuaalset tugevust ja põhjalikku uurimistööd.

3 koht_KA MA_visuaal 2.png

Viimati muudetud 20.02.2024