Tallinna linnaruumikunst
Tallinna Strateegiakeskuse ruumiloome tiim kujundab tervikvaadet linnaruumikunsti valdkonnale ja annab sisendeid linnakunstiprojektidele. Lähtume oma tegevustes kaasamise, ligipääsetavuse ja jätkusuutlikkuse printsiipidest. Meie eesmärk on luua kvaliteetseid ja vaheldusrikkaid kunsti- ja ruumikogemusi ning toetada kunsti ja kultuuri kättesaadavust.
Korraldame linnaruumikunsti ideekonkursse, juhime, konsulteerime ja koordineerime koostööprojekte erinevate linnaasutuste, ettevõtete, loomeliitude ja kultuuriorganisatsioonidega, viime läbi linnaruumikunsti kaardistamist jpm. Teeme koostööd linnaosavalitsuste, Tallinna Kultuuri- ja Spordiameti, Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti ning Tallinna Linnaplaneerimise Ametiga.
Linnaruumikunsti valdkonna visiooniloomet ja tegevusi toetab ekspertidest koosnev linnakunstikomisjon, kuhu on kaasatud ka linna asutuste välised erialaspetsialistid. Meie ühine eesmärk on kujundada linnaruumikunsti edendamise põhimõtteid ja neid tutvustada, algatada linnakunstiprojekte ning nõustada suuremahuliste ja oluliste linnakunstiprojektide elluviijaid.
Linnaruumikunsti valdkonda puudutavate küsimuste ja ettepanekute osas on kontaktisikuks linnakunsti kuraator Kati Ots.
Tallinna linnaruumikunsti 10 printsiipi
Läbipaistvus
Linnaruumikunsti tellimise protsessis on tagatud läbipaistvus ning rajatavad kunstiteosed on igakülgselt argumenteeritud. Rakendatakse erinevaid tellimisviise nagu anonüümne avalik ühe- või kahe-etapiline võistlus, kutsutud konkurss jm. Kõik osapooled on õiglaselt tasustatud.
Koostöö ekspertidega
Kunstiteoste loomisel avalikku ruumi tehakse koostööd nii kohalike kui rahvusvaheliste kunstiekspertide ja organisatsioonidega, kaasates neid ettevalmistus- ja otsustusprotsessidesse.
Terviklik avalik ruum
Ümbritseva avaliku ruumiga tegelemine on kunstiteose loomise ja selle mõjuvälja toetamise lahutamatu osa. Avalikus ruumis paiknevad kunstiteosed parendavad linnaruumi kvaliteeti, pakkudes koos ümbritseva keskkonnaga terviklikku ruumikogemust.
Mitmekülgsus
Toetatakse kaasaegseid linnaruumikunsti formaate nagu ajutised installatsioonid, ruumisekkumised, maakunst, sündmused jm. Uute teoste loomisega tasakaalustatakse erinevate linnaruumikunsti formaatide, meediumite, autorite, asukohtade, teemade esindatust.
Jätkusuutlikkus
Uute kunstiteoste loomisel võetakse arvesse keskkonnahoidu ja materjalide eluringlust. Eelistatakse kohalikke ressursse ning taaskasutatud ja ümbertöödeldavaid materjale.
Hool ja hoid
Uute kunstiteoste loomise kõrval on võrdväärselt oluline olemasolevate eest hoolitsemine, nende korrastamine ja aktiveerimine. Järjepidevalt teostatakse vajalikke parandus- ja restaureerimistöid ning parandatakse teoste ligipääsetavust ja valgustust.
Ligipääsetavus
Linnaruumis asuvate kunstiteoste puhul pööratakse tähelepanu kunstiteose, seda ümbritseva keskkonna ja kogu teekonna füüsilisele ligipääsetavusele. Kunstiteoseid toetavad infokandjad tagavad ligipääsu informatsioonile (sh lisavajadustega inimestele).
Kohalike kaasamine
Tallinna linnaruumikunsti kõige olulisem publik on kohalik elanikkond. Vähemalt ühes kunstiteose loomise etapis kaasatakse kohalikke kogukondi. Teosed sobituvad kohalikku kultuuriruumi.
Võrdne kohtlemine
Kunstiteose tellimisprotsessis rakendatakse võrdse kohtlemise põhimõtteid, pidades silmas kõiki olulisi sotsiaalseid ja identiteedilisi võrdõiguslikkuse kriteeriume.
Kommunikatsioon
Avalikus ruumis paiknevate kunstiteostega käib kaasas neid toetav ja tähendust avav kommunikatsioon. Oluline on pidev linnaruumis paiknevate teoste kaardistus, nende üle arutlemine, kontekstualiseerimine ja vajadusel ümbermõtestamine.
Elluviidud projektid
- „Rohejälje" installatsioonivõistlus (staatus: võidutöö avati 4.11.2023)
- Putukaväila installatsioonikonkurss „Kohasumin" (staatus: võidutööd avati 3.09.2022)
- Tallinna luulerada (staatus: avati 16.06.2022)
- Maakri kvartali kunstivõistlus (staatus: avati 22.06.2022)
- Linnaruumikunsti printsiibid (staatus: avaldati 7.10.2022)
Käimasolevad projektid
- Linnaruumikunsti andmebaas ja kaardirakendus (staatus: teine etapp avalikustatakse 2024)
- Ahtri kunstiprojekt (staatus: avatakse suvel 2024)
- Kalamaja kass August (staatus: avatakse 2023/2024)