Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Robootilised digivahendid õppevahendina lasteaias

Robootilised digivahendid õppevahendina lasteaias

2018-01-19 Ozobot õppetegevuses.jpg 20180125_Leedu ja Läti külalised Suur-Pae LAs5.jpg 28.11.2017 LEGO WeDo robootika Tallinna Suur-Pae Lasteaias.jpg

Eelkooliealise lapse põhitegevus on mäng. Selle kaudu omandab laps eluks vajaminevaid oskusi. Suurt tähtsust omavad lapse jaoks mängudes mänguasjad, mis on lapsele abiks täiskasvanu maailmaga tutvumisel. Mänguasjad on ajas muutunud. Muutunud on nii mänguasjade  materjalid kui ka väljanägemine.

Meie lasteaia aastate 2017-2022 eesmärgiks on lapse loovust, suhtlemist, probleemi lahendamise oskust arendava õpikäsitluse rakendamine kasutades arukalt kaasaegsed aktiivõppe meetodeid ja digivahendeid, rohkem valikuvabadust lastele motivatsiooni, huvipõhilisuse ja uudishimu kujundamisel. Õppe- ja kasvatustegevuse läbiviimiseks on lasteaias kasutusel erinevad digivahendid: 3 puutetahvlit, 2 sülearvuti, 20 lauaarvuti, 1 tahvelarvuti, 4 projektori/ekraani, 2 Bee-Bot programmeeritavat ja taaslaetavat mesimummu põrandarobotite komplekti (12 mesimummu) ja 2 Blue-Bot põrandaroboti komplekti (12 tk), Dash ja Dot Wonder robootikakomplekt, 8 Ozoboti robootikakomplekti.

Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutus (HITSA) kuulutas 2017. a märtsikuus välja Proge Tiigri seadmete taotlusvooru "HITSA Proge Tiigri seadmete taotlusvoor haridusasutustele 2017", kus oli võimalik haridusasutustel taotleda toetust robootika komplektide ja nende riistvaraliste lisade soetamiseks. Meie lasteaia poolt esitatud taotluse eesmärgiks oli soetada lastele kaasaegseid ning huvitavaid õppe- ja mänguvahendeid, millega on võimalik muuta kogu õppekasvatus lasteaias sisukamaks, kaasaegsemaks ja lapsekesksemaks. HITSA tagasisidest selgus, et Proge Tiigri taotlusvooru esitati 400 taotlust, millest 168 said positiivse vastuse. Suure osa, ehk 85 % digiõppevahendite hinnast sihtfinantseerib HITSA, vaid  15 % kuulub tasustamisele lasteaia eelarvest.

27.04.2017 Tallinna Suur-Pae lasteaed sai toetuse Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuselt (HITSA) digitaalse õppevara omandamiseks programmi Proge Tiigri raames. Projekti eelarve on 2389,79 euro, millest HITSA toetus on 2031,32 euro ning lasteaia omafinantseering on 358,47 euro.

Projekti raames soetati lasteaiale: LEGO Education WeDo 2.0 põhikomplektid (4 tk), Blue-Bot 6 mesimummu komplekt koos mattidega (1 tk), Mesimummu läbipaistev matt (5 tk), Dash ja Dot Wonder robootikakomplekt (1 tk), LEGO Education WeDo 2.0 õppimise baaskomplekt (2 tk), LEGO Education Jutualustaja komplekt (4 tk), LEGO Education Jutualustaja muinasjutu lisakomplekt (1 tk), LEGO Education Jutualustaja ühiskonna lisakomplekt (1 tk), LEGO Education Jutualustaja kosmose lisakomplekt (2 tk), LEGO Education Jutualustaja kogukonna lisakomplekt (2 tk), LEGO Education Rohkem matemaatikat baaskomplekt (4 tk), WeDo 2.0 mootor (4 tk).

Lastele on loodud võimalus harjutada Legodega konstrueerimist ja põrandarobotitega programmeerimist, et toetada nende loovust ning analüüsioskust. Tegevused vahenditega toimuvad eraldi rühmadele gruppides. Vaata pilte pildigaleriist:

Põrandarobotite abil muudame õppe-ja kasvatustegevuse laste jaoks veelgi huvitavamaks ja põnevamaks laste jaoks. Programmeerimise aluste- ja robootikaga tutvumist alustame lastega alatest 3. eluaastast. Hakkame roboteid kasutama igas õppe-ja kasvatustegevuse valdkonnas, sh ka keelte õppimises. Mesimummu-robotitega saab lahendada mõistatusi, koostada lauseid, orienteeruda ruumis ja isegi joonistada. LEGO Education WeDo 2,0 baaskomplektid arendavad laste käelist tegevust, süstib lastesse uudishimu, samal ajal arendab programmeerimise ja insertehnilise mõtlemise võimet.

Õppe- ja kasvatustöös kasutades põrandaroboteid on lõimitud kõik õppe- ja kasvatustegevuse valdkonnad ning Bee-Bot või Blue-Bot robotite kasutamise eesmärk on, et lapsel tekib huvi nende vastu, robotid arendavad laste loovust, loogilist mõtlemist ning aitavad mänguliselt õppida igapäevaseid eneseväljendusoskusi, tähti, numbreid, kujundeid, arvutamist, uusi sõnu, lugusid jutustada ja palju muud igapäevase eluga seotut.

Tallinna Suur-Pae Lasteaia Programmi ProTiger seadmete kasutamise tegevuskava aastateks 2017-2018

2018 aastal on lasteaia  õppevahendid täienenud:

  • teemamatid (tähe- ja numbrimatid, eesti kaart)
  • laetav mobiiltelefoni stiilis käsisaatjate komplekt (4 kmpl)
  • kõne salvestavad pesulõksud (4 kmpl) jne.

Samuti soetas lasteaed Sphero SPRK+ koos Sphero rulaparkNendel robotpallidel on veekindel läbipaistev kest ja mitmed sensorid andmete kogumiseks. Laps saab juhtida ja programmeerida Sphero roboteid  kasutades Sphero Edu nutirakendust, kus on ka hariduskogukond ideede saamiseks ning õpilugude jagamiseks.

Eesti keele õppeks - 5 IPadi  koos THM poolt (pilootprojekti raames) pilootprojektis osalevate lasteaedade eestikeelsetele õpetajatele 2 digiõpikuga (Keelekasutus: hääldamine, sõnavara, grammatika; suhtlemine, jutustamine, kuulamine; Lugemine, kirjutamine).

2019 aasta alguses sai meie lasteaed Tallinna Haridusametilt rõõmusõnumi, millega eraldati Suur-Pae lasteaiale 2 komplekti Dash roboteid.

Viimati muudetud 21.02.2024